Jak nosić maseczkę antywirusową – czym jest i kiedy warto jej używać?
Zdaniem eksperta

Jak nosić maseczkę antywirusową – czym jest i kiedy warto jej używać?

Maski ochronne z roku na rok zyskują na popularności. Nosi się je nie tylko w okresach wzmożonych zachorowań, lecz także w pracy lub w momencie wykonywania czynności, w których drogi oddechowe człowieka są narażone na działanie szkodliwych czynników, np. w podróży i dużych skupiskach ludzkich. Aby należycie pełniły swoją funkcję, trzeba je dobrze dopasować do twarzy.

udostępnij

ewa żuchowskaEwa Żuchowska / 03-02-2020

Masek antywirusowych nie wolno mylić z chirurgicznymi, ponieważ są to dwa zupełnie inne wyroby.

Jak działa maseczka chirurgiczna? Czy chroni przed wirusami?

Maseczki chirurgiczne służą do innych celów, a ich użytkowanie nie chroni człowieka przed wniknięciem patogenów do wnętrza organizmu. Nie są one tak dopasowane do buzi, jak maski przeciw wirusom. W jaki sposób prawidłowo nosić maseczkę i wybrać dla siebie odpowiednią?

Kto powinien nosić maseczkę antywirusową i dlaczego?

Maskę przeciw wirusom może nosić każdy, kto w jakikolwiek sposób jest narażony na działanie patogenów. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i małych dzieci, które są bardziej podatne na choroby. Maseczki antywirusowe to dobry pomysł dla tych, którzy podróżują komunikacją i w ciągu dnia bardzo dużo czasu spędzają w dużych skupiskach ludzi. Są oni wyjątkowo narażeni na przedostanie się wirusa do górnych dróg oddechowych. Noszenie maski jest koniecznością, jeśli przebywamy w rejonie epidemicznym. Nie daje ona co prawda 100% pewności, że nie zachorujemy, ale znacznie zmniejsza ryzyko potencjalnej infekcji. Jest to ważne dla osób z bardzo niską odpornością.

Masek przeciwko wirusom można używać również do innych celów, np. do ochrony przed smogiem i zanieczyszczeniami spowodowanymi ruchem samochodowym i autobusowym. Maseczki antysmogowe mogą nosić zatem rowerzyści lub motocykliści, którzy codziennie przemieszczają się po ulicach.

Kiedy maseczka antywirusowa przydaje się najbardziej?

Nie ma wyznaczonych pór roku, w których powinno się nosić maseczkę antywirusową. Decyzja o jej założeniu i użytkowaniu należy do osoby, która ją kupiła. Zaleca się jednak, aby zakładać maski w okresie wzmożonych infekcji i gdy istnieje ryzyko zakażenia wirusem.

Tendencja do zachorowań przypada zwykle na jesień i zimę, ponieważ większość osób właśnie wtedy zmaga się ze stanami grypowymi. Maskę można nosić także w innych porach roku, gdy na zewnątrz jest duże natężenie ruchu samochodowego lub mamy styczność z osobami ze środowiska międzynarodowego, zwłaszcza z kraju dotkniętego epidemią.

Maski antywirusowe nie są panaceum na wirusa i nie należy ich tak traktować. Mogą osłonić drogi oddechowe człowieka i jedynie zmniejszyć ryzyko zakażenia. Jeśli jesteśmy narażeni na kontakt z patogenami, powinniśmy je nosić zawsze, gdy jest to konieczne. Nie powinno się zdejmować maski, nawet gdy ktoś czuje się dobrze i nie ma żadnych symptomów zwiastujących chorobę. Wirusy bardzo często ulegają mutacjom i są na tyle podstępne, że mimo siania spustoszenia w organizmie mogą przez dłuższy czas nie zdradzać oznak swojej aktywności. Tak jest w przypadku np. koronawirusa, który w początkowym stadium nie manifestuje się żadnymi symptomami. Noszenie maseczki jest w takich sytuacjach koniecznością i może zapobiec niepotrzebnym problemom ze zdrowiem.

Jak wygląda maska antywirusowa?

Warto pamiętać, że maska przeciw wirusom nie jest maseczką chirurgiczną. Tego rodzaju wyroby są przeznaczone do jednorazowego użytku i wykorzystuje się je do zupełnie innych celów. Zakup maseczki chirurgicznej w aptece nie chroni człowieka przed wirusem. Może zapobiec jedynie zakażeniom bakteryjnym i zanieczyszczeniom takim jak pył, które mogą przedostać się do dróg oddechowych. Maseczka chroni też osobę ją noszącą przed patogenami przenoszonymi przez osoby trzecie.

Maseczka antywirusowa to coś zgoła innego. Co ją charekteryzuje? Przede wszystkim maska antywirusowa:

 1. Ma okrągły lub wielokątny kształt.
 2. Wykonana jest ze sztywnych materiałów i w porównaniu z chirurgiczną bardzo szczelnie przylega do twarzy.
 3. Do produkcji tego typu masek używa się kilku rodzajów włókniny, m.in. poliestrowej i polipropylenowej.
 4. Warstwę wierzchnią maseczki tworzy włóknina osłonowa, którą w niektórych modelach wzbogacono domieszką jonów srebra. Razem z włókniną tworzą powłokę antybakteryjną.
 5. Maski antywirusowe wyposażone są w zawór wydechowy i uszczelniacz nosowy.
 6. Niektóre modele mają specjalne zaciski na nos, zapewniające dodatkową ochronę i zwiększające szczelność maski.
 7. Regulowane zapięcie umożliwia dopasowanie jej do każdego obwodu głowy.
 8. Do niektórych masek można dokupić wymienne filtry.

Maseczki antywirusowe rzadko kiedy przypominają wyroby medyczne. Produkuje się je w wielu kolorach i wzorach, aby każdy mógł dobrać taką, która będzie odpowiadała jego potrzebom. W sklepach dostępne są także różne rozmiary masek, choć większość osób kupuje uniwersalny. Maski przeciw wirusom nie są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Mogą z nich korzystać także dzieci, dla których producenci przygotowali wyroby w całej gamie kolorystycznej i odpowiednio mniejszym rozmiarze.

Jak prawidłowo nosić maskę antywirusową?

Maseczka przeciwwirusowa będzie skuteczna, jeśli ściśle dopasujemy ją do twarzy. Powinna przylegać do nosa i ust, a jest to możliwe dzięki regulowanym paskom bocznym. Maski chirurgiczne nie mają tego typu udogodnień, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę, jaki kształt i rodzaj zapięcia oferuje nam producent.

Pamiętaj!

Dopasowanie maski antywirusowej jest kluczowe! Maska, która będzie odstawała od twarzy będzie bezużyteczna i nie zapewni odpowiedniego poziomu ochrony przed wirusami.

Które maski przeciwwirusowe cieszą się szczególnym uznaniem?

W sklepach i w sprzedaży internetowej jest wiele masek, dzięki którym możemy się ochronić przed zakażeniem. Ich cena jest zależna od marki producenta, materiału wykonania, a także dodatkowych akcesoriów w zestawie. Szczególnie polecane są:

 • Maseczki antywirusowe z wymiennymi filtrami – jeśli decydujemy się na zakup takiego wyrobu, pamiętajmy o filtrach. W maskach chroniących przed smogiem i wirusami trzeba je okresowo wymieniać. Ważne, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką.
 • Półmaski z regulowanym mocowaniem – ich atutem jest dość niska cena, ponieważ nie mają filtrów ani kolorów. Większość modeli przypomina trochę maski medyczne. Mocuje się je nie na rzep, ale na gumki lub zaciski.
 • Kolorowe maski zapinane na rzepy – nazywa się je uniwersalnymi, ponieważ dzięki rzepom można je dopasować do dowolnego obwodu głowy. Tego rodzaju maski wykonano z fantazyjnych i bardzo kolorowych materiałów, dlatego cieszą się one szczególną popularnością wśród konsumentów.

W niektórych sklepach maski można kupić w kompletach po kilka sztuk. Dostępne są także maski dla dzieci i maski z nanowłóknami , które nie przypominają tradycyjnej maseczki do twarzy. Wyglądają jak założony na szyję komin, ale zakrywa się nimi także nos i usta. Maski zawierające nanowłókna mają klipsy zaciskowe na nos, zapewniające dodatkowe uszczelnienie. Można je prać w pralce.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro