Jak nie popełnić gafy, ubierając się na wesele? Wskazówki dla niej

Jak nie popełnić gafy, ubierając się na wesele? Wskazówki dla niej

Wesele to uroczystość wymagająca pod względem modowym. Nie tylko dla nowożeńców, ale również dla gości weselnych. Niestety nietrudno tutaj o stylizacyjne faux pas – nieodpowiedni strój, który z racji stylu, koloru lub formalnego niedopasowania nie wpisze się w weselny dress code. O czym powinnaś pamiętać, kompletując swoją stylizację, by nie popełnić gafy?

udostępnij

Monika JagłoMonika Jagło / 08-05-2019

Uroczystości ślubne i przyjęcie weselne wymagają od gości odpowiedniego stroju. Powinien być elegancki i uroczysty, by podkreślić szczególny charakter chwili. Nie oznacza to wcale, że można założyć jakikolwiek elegancki strój – weselny dress code i etykieta zobowiązują do tego, by swoim wyglądem nie tylko wpisać się w weselny anturaż, ale również oddać szacunek młodej parze. W końcu wizerunek i ubrania, które nosimy, mówią coś o nas i naszym stosunku do otoczenia. Swobodnym strojom noszonym na co dzień musisz w tych okolicznościach powiedzieć „nie”. A co jeszcze będzie niestosowne? Rzuć okiem na poniższe wskazówki i nie popełnij błędu.

Biel tylko dla panny młodej

Życie ewoluuje i wiele zasad dotyczących etykiety również. To, co było niemile widziane 20 lat temu, jest często akceptowane w obecnych czasach. Pewne reguły są jednak niezmienne i jedną z nich jest stylizacyjna zasada, która mówi o tym, że kolor biały w dniu ślubu jest zarezerwowany dla panny młodej. Z tego właśnie powodu nie wybieraj na weselne przyjęcie przyjaciółki kreacji w tym kolorze. Zamiast bieli czy écru postaw na równie twarzowe kolory, które nie odbiorą pannie młodej uwagi, która w tym dniu jej się należy. Oczywiście wyjątkiem są wesela, na których państwo młodzi jasno i precyzyjnie określają, w jakich strojach mają pojawić się goście i jeśli dress code mówi, że właśnie w śnieżnej bieli, to nie pozostaje ci nic innego, jak się do niego dostosować.

Inne kolory, których lepiej unikać

Kolor to komunikat, więc wybieraj go z głową. Bądź ostrożna z czernią – bo choć elegancka i stylowa, jest również kojarzona z żałobą. Sprawdza się w strojach wieczorowych i na bardzo podniosłe i formalne okazje, więc na weselu (zwłaszcza jeśli obchody zaczną się wcześnie w trakcie dnia) może wyglądać zbyt oficjalnie. Pamiętaj, że często jest wybierana na przyjęcia pogrzebowe. Jeśli kilka osób wpadnie na ten sam pomysł co ty, przy weselnym stole zrobi się dość posępnie.

Unikaj również mocnej i wyrazistej czerwieni. Pełna namiętności i seksapilu będzie przyciągać do ciebie wzrok i zainteresowanie, a jak wspomnieliśmy wyżej, to nie ty masz je w tym dniu przyciągać. Wyobraź sobie weselne zdjęcie – wszyscy w stonowanych lub neutralnych kolorach, jedna kobieta w niewinnej bieli i ty w krwistoczerwonej kreacji. Kto się wyróżni na takiej fotografii (a wcześniej na przyjęciu)? Chyba nietrudno zgadnąć. Jeśli czerwień to twój ulubiony kolor i nie wyobrażasz sobie innego, skuś się na jej burgundowy odcień – jest zmysłowy i elegancki, ale nie tak wyzywający i krzykliwy, jak inne warianty czerwieni.

Strój nieadekwatny do charakteru wesela

Pomysłów na wesele i miejsc, w których można je zorganizować, jest wiele. Młodzi coraz częściej wychodzą poza schemat – ślub w kościele i przyjęcie w restauracji – dokładając wielu starań, by miało ono określony charakter. Są wesela wiejskie z ludowym akcentem, są te utrzymane w cygańskim duchu boho, i te niezwykle wytworne zorganizowane w pałacach czy dworach. Nietaktem jest niedostosowanie ubioru do okoliczności i miejsca.

Jeśli zaproszenie jasno precyzuje, że młodzi chcą powiedzieć sobie „tak” w ukwieconym ogrodzie, a potem bawić się z gośćmi do rana w wiejskiej gospodzie, odpowiednim strojem będzie stylowa koktajlowa sukienka do kolan, a nie powłóczysta suknia do samej ziemi (która sprawdzi się natomiast podczas eleganckiego przyjęcia weselnego w pałacu). Komponując swój weselny strój, weź i to pod uwagę.

Tylko nie w jeansach

Wesele to uroczystość jedyna w swoim rodzaju i jeden z ważniejszych momentów dla wielu osób. Strój, zarówno młodej pary, jak i weselników, powinien dawać temu wyraz. Tytułowe jeansy to oczywiście duża przesada, chodzi przede wszystkim o to, by weselna stylizacja była zbudowana z ubrań wizytowych, a nie codziennych. Tym, co stanowi, że strój jest wizytowy i elegancki jest między innymi fason, materiał i kolor. Eleganckim strojem na wesele na pewno nie będzie dopasowana sukienka z głębokim dekoltem z tkaniny ozdobionej cekinami, prawda? Jeśli nie masz pomysłu na stylizację i nie chcesz popełnić faux pas, trzymaj się klasycznych sukienek do kolana w gustownych kolorach – bordo, srebrzystych szarościach, butelkowej zieleni, dostojnych fioletach czy zawsze eleganckim granacie i dopraw stylizację dodatkami – kopertówką z metalicznym wykończeniem lub subtelnie połyskującymi ozdobami i parą klasycznych szpilek.

Nie chcesz popełnić gafy, wybierając nieodpowiedni strój na wesele? Po pierwsze słuchaj pary młodej i weź pod uwagę czas i lokalizację wesela. Po drugie unikaj fasonów, które zahaczają o wulgarność, na przykład zbyt głębokich dekoltów czy długości, które ledwo co zakrywają pośladki. No i pamiętaj o tym, że w tym dniu cała uwaga należy się pannie młodej – zrób wszystko, by twój strój pozwolił wszystkim weselnikom (i panu młodemu) skupić się na kobiecie w białym welonie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro