Jak nawilżyć powietrze w domu?

Suche powietrze powoduje dyskomfort i jest niebezpieczne dla zdrowia. Sprawia, że nasza skóra jest przesuszona, a błona śluzowa w nosie szybciej wysycha. Spada odporność, jesteśmy podatni na działanie drobnoustrojów. By temu zapobiec, należy nawilżać powietrze w domu. Jak to zrobić?

Paulina Banaśkiewicz-Surma Paulina Banaśkiewicz-Surma / 26-10-2015 / aktualizacja: 25-01-2019

Wilgotność powietrza to ilość zawartej w nim wody, co zależy od temperatury, pogody i sposobu, w jaki ogrzewamy dom. Odpowiednia jej wartość wynosi 30–60%, ale jesienią i zimą gorące kaloryfery mocno wysuszają powietrze, co powoduje, że spada poniżej 20%.

Mokry ręcznik i pojemnik z wodą na kaloryferze

Aby nawilżyć powietrze w mieszkaniu, możemy powiesić na kaloryferze mokry ręcznik lub suszyć na nim uprane ubrania. Jednak niektórzy lekarze nie zalecają tej metody, ponieważ w wyniku bezpośredniego kontaktu mokrych rzeczy z gorącym grzejnikiem powstaje ciężka para wodna, która może źle wpływać na dzieci. Dlatego warto zaopatrzyć się w suszarki do ubrań do zamontowania na kaloryferze, dzięki którym pranie schnie wolniej, a czas nawilżania powietrza się wydłuża. Na grzejniku można również powiesić specjalne pojemniki na wodę, która ze względu na bliskość ciepłego kaloryfera paruje, a tym samym nawilża powietrze.

Rośliny doniczkowe

Sprzymierzeńcami w nawilżaniu powietrza są rośliny doniczkowe. Można je określić mianem naturalnych nawilżaczy, co dotyczy zwłaszcza gatunków o dużych rozmiarach z rozłożystymi liśćmi. Na parapecie powinniśmy ustawić rośliny, które oddają znaczną część wody pobranej z gleby, a więc paproć, fikus czy bluszcz. Rośliny są również filtrami powietrza, które wchłaniają wiele toksycznych substancji.

Wietrzenie mieszkania

Musimy pamiętać, by regularnie wietrzyć mieszkanie, ponieważ powietrze na zewnątrz jest bardziej wilgotne niż w środku. Nie zapominamy o tym również w czasie zimowych miesięcy. Okna należy otwierać 2 razy dziennie, rano i wieczorem (na pół godziny przed snem), na 5 minut. Dzięki temu powietrze będzie wilgotne i bogatsze w tlen. Warto też stosować tzw. mikrouchyły, to znaczy nie zamykać szczelnie wszystkich okien.

Nawilżacze powietrza: parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy

W pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu, możemy postawić nawilżacz powietrza. To urządzenie wytwarza większą ilość pary wodnej niż naczynie z wodą ustawione w pobliżu grzejnika. Dostępne są nawilżacze parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe.

Bez względu na to, który model wybierzemy, musimy pamiętać, by uruchamiać go po przewietrzeniu pomieszczenia. Temperatura we wnętrzu nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, ponieważ jeżeli powietrze będzie jednocześnie gorące i wilgotne, będą rozwijać się drobnoustroje. Nawilżacz powietrza musimy regularnie oczyszczać i dezynfekować. Dokonując zakupu, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym ma się znajdować, jak często trzeba będzie wymieniać filtry, jak dużo prądu zużywa i czy urządzenie ma dodatkowe funkcje (inhalacja, jonizacja i osuszanie).

  • Do nawilżaczy parowych wlewamy wodę, którą podgrzewa grzałka, następnie wytwarza się para wodna. Po dodaniu kilku kropel olejku możemy je wykorzystać również do aromaterapii. Minusem nawilżaczy parowych jest hałas towarzyszący ich pracy. Na korzyść przemawia to, że są niedrogie i łatwe w użytkowaniu. Dodatkowo gotująca się woda niszczy zanieczyszczenia.
  • Ewaporacja to najzdrowszy sposób nawilżania powietrza, który polega na zasysaniu go z pomieszczenia i wypuszczaniu w postaci niewidocznej, chłodnej pary. Nawilżacz ma wbudowaną matę ewaporacyjną, która oczyszcza powietrze z nieczystości. Nawilżacze ewaporacyjne nie nawilżają powietrza zbyt mocno. Praca tych urządzeń jest dość słyszalna, ale zużywają niewiele energii.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na cząsteczki pary za pomocą ultradźwięków. Ich zaletą jest cichy tryb pracy, a wadą to, że nie są odporne na zanieczyszczenia. Wkład filtrujący trzeba często (co kwartał) wymieniać. Są to urządzenia energooszczędne i ciche. Jeżeli posiadamy w domu zwierzęta, musimy zrezygnować z tego modelu, ponieważ ultradźwięki mogą na nie źle wpływać.

Nawilżanie powietrza w domu ma znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Dbajmy zatem o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza domowymi sposobami lub wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro