Jak naprawić zepsuty szyberdach?

Jak naprawić zepsuty szyberdach?

Często zaniedbujemy szyberdach w naszym samochodzie, bo używamy go tylko latem albo wcale. Tymczasem wymaga on regularnej kontroli. Jak zadbać o szyberdach, jak go konserwować, by uniknąć niepotrzebnych problemów?

udostępnij

Najczęstsze usterki okna dachowego to przeciekanie, niedomykanie się lub niemożność otwarcia z powodu zardzewienia mechanizmu. Lepiej więc zadbać o szyberdach i zapobiegać jego uszkodzeniu, bo części są drogie, specjalistów jest niewielu, a naprawa wymaga sporo czasu.

Uważajmy na wodę

Jeżeli nasze okno dachowe w aucie otwiera się z trudem, przyczyną tego jest najprawdopodobniej zanieczyszczony mechanizm. Często woda zamiast spływać, zatrzymuje się w metalowych obramowaniach szyby. Jeśli konstrukcja szyberdachu zardzewieje, woda zacznie przedostawać się do wnętrza samochodu. Na największe zawilgocenie będzie narażona podsufitka. Trudno będzie ją wysuszyć, a po pewnym czasie może nawet spleśnieć. Poza tym na dachu auta zbiera się kurz, piasek, liście, igły z drzew. Zanieczyszczenia i rdzę zauważymy, uchylając lub odsuwając szyberdach.

Obudowa okna dachowego jest skonstruowana tak, by wpływała do niej woda. Jest ona stamtąd odprowadzana – w zależności od modelu samochodu – do przednich słupków i do profili zamkniętych auta, a na końcu – na zewnątrz przez otwory odpływowe. Cały system przystosowany do odpływu wody musi być drożny, w przeciwnym razie zalegająca w obudowie woda spowoduje korozję, która bardzo szybko się rozprzestrzenia i zajmuje metalową obudowę szklanego dachu, uszkadzając podsufitkę. Od czasu do czasu koniecznie należy sprawdzić drożność całego układu.

Zadbaj o gumowe uszczelki

Czasem przyczyną problemów z otwieraniem i zamykaniem okna dachowego jest gumowa uszczelka. Należy o nią zadbać szczególnie, zabezpieczając odpowiednimi preparatami przeznaczonymi do konserwacji gumowych części. Absolutnie nie powinny to być substancje tłuste, środki wielofunkcyjne, itp., ponieważ do nich brud i kurz będzie przylepiał się jeszcze bardziej. Nie smarujemy niczym tłustym również metalowych szyn ani żadnych innych elementów szyberdachu.

Uszczelki najlepiej konserwuje silikon lub gliceryna apteczna. Preparaty nakładamy kilkakrotnie gąbką, pędzelkiem lub szmatką, a nadmiar usuwamy. Jeżeli uszczelki są bardzo zużyte, najlepiej je wymienić lub próbować zregenerować, choć taki zabieg poprawi sytuację najwyżej na kilka tygodni.

Zrób to sam

Jeżeli chcemy samodzielnie uporać się z awarią szyberdachu lub dokonać jego gruntownego przeglądu, musimy zachować określoną kolejność poszczególnych czynności. Przede wszystkim bardzo starannie oczyszczamy dostępne po odsunięciu dachu elementy. Używamy do tego benzyny ekstrakcyjnej, przecierając poszczególne elementy, ale nie wlewając do nich benzyny. Kolejny etap to płukanie całego systemu, ale należy robić to bardzo ostrożnie, by nie zamoczyć podsufitki i innych pokrytych wykładziną elementów auta. W ten sposób sprawdzimy, czy wszystkie odpływy są drożne.

Po wykonaniu tych czynności wszelkie elementy mechanizmu wycieramy do sucha miękką szmatką lub czekamy, aż same wyschną. Następnie zabezpieczamy metalowe i gumowe elementy mechanizmu. Nie używamy do tego celu preparatów, które pozostawiają tłustą warstwę, ponieważ natychmiast przyklei się do niej kurz, piasek i wszelkie inne zabrudzenia.

Środki używane do czyszczenia elementów dachu są sprzedawane w postaci płynu, pasty lub żelu. Po oczyszczeniu elementów możemy zabezpieczyć je środkiem konserwującym. Po zakończeniu konserwacji kilkakrotnie zamykamy i otwieramy dach, upewniając się, że działa poprawnie, nie ma żadnych szpar, a szklana powierzchnia jest idealnie równa z metalowym dachem.

Zdarza się, że nie tak łatwo dostać się do konstrukcji, by dokładnie ją sprawdzić. Czasem trzeba w tym celu zdemontować podsufitki, co nie jest czynnością prostą, wymaga czasu i pewnych umiejętności. Jeżeli nie lubimy majstrować przy samochodzie, konserwację czy naprawę szyberdachu zlecamy wyspecjalizowanemu warsztatowi, choć takich jest niewiele.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro