Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak naprawić spękane sufity?

Pęknięcia na suficie bywają zmorą dla mieszkańców zarówno domów, jak i mieszkań. Nieestetyczne i psujące wygląd całego pomieszczenia spękania to częsta sytuacja, niezależnie od tego czy sufit wykończony jest tradycyjnym tynkiem, czy też wykonany jest z płyt gipsowo-kartonowych. Dlaczego tak się dzieje?

Jak naprawić spękane sufity?

Strop jest elementem konstrukcyjnym budynku, który podlega różnym obciążeniom, a te w konsekwencji mogą prowadzić do wystąpienia spękań na jego spodniej powierzchni, czyli suficie. Obciążenia zmieniają się w zależności od różnych czynników zewnętrznych, dlatego nawet po wykonaniu napraw, spękania mogą się pojawić ponownie. W niniejszym tekście znajdziesz porady, jak naprawiać spękane sufity i jak ograniczyć częstotliwość ich występowania.

Sufity otynkowane

Spękania na suficie pokrytym tradycyjnym tynkiem cementowym mogą mieć przebieg prostoliniowy – pokrywający się z układem belek stropowych – lub nieregularny, co może świadczyć o nadmiernym ugięciu stropu. W obu przypadkach sposób postępowania jest bardzo podobny. Pierwsza czynność to poszerzenie i pogłębienie pęknięcia tak, aby ubytek miał przekrój zbliżony do litery V, gdyż zapewni to możliwość dokładnego wypełnienia pęknięcia zaprawą naprawczą. Następnie oczyszcza się z farby fragment sufitu w obrębie spękania (po obu stronach).

Po oczyszczeniu z kurzu i pyłu konieczne jest zastosowanie emulsji gruntującej, która zmniejszy chłonność i poprawi przyczepność dla nowej warstwy. Do wypełnienia ubytku oraz zatopienia siatki zbrojącej można zastosować gips szpachlowy, ewentualnie mocniejszą gładź cementową. W pierwszej kolejności dokładnie wypełnia się ubytek, później warstwę zaprawy rozprowadza się również wzdłuż oczyszczonego spękania.

Aby naprawiane miejsce dodatkowo wzmocnić, zaleca się użycie samoprzylepnej siatki zbrojącej, którą dokładnie zatapia się w świeżej zaprawie tak, aby była całkowicie niewidoczna. Po wykonaniu tych czynności nanosi się nową, cienką warstwę zaprawy i naprawiane miejsce wygładza się do zlicowania z powierzchnią sufitu. Po stwardnieniu zaprawy jej powierzchnię można skorygować poprzez szlifowanie drobnym papierem ściernym lubkostką ścierną.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli chodzi o sufity wykonane w systemie suchej zabudowy, czyli w postaci płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych do metalowego rusztu, spękania bardzo często pojawiają się na łączeniach płyt oraz na krawędzi połączenia ścian z sufitem. Naprawy są jeszcze bardziej kłopotliwe niż w przypadku sufitów otynkowanych. Wynika to z tego, że jeżeli płyty są zamocowane niestabilnie lub z pozostawieniem zbyt małych przestrzeni pomiędzy nimi, to każda naprawa prędzej czy później znów może wymagać korekty. Okładziny z płyt są bowiem bardziej narażone na spękania spowodowane pracą konstrukcji całego budynku. Spękania sufitów mają zwykle prostoliniowy przebieg i stanowią dokładne odwzorowanie miejsc połączeń płyt stanowiących poszycie.

Naprawę można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszy – najbardziej skuteczny – to zastosowanie tapety z włókna szklanego lub przeszpachlowanie całej powierzchni gładzią polimerową z zatopioną warstwą flizeliny. W ten sposób przykryjemy rysy i nie będą już one widoczne na suficie. Drugie rozwiązanie polega na miejscowych naprawach – tylko w obrębie spękań. W takim przypadku należy ostrożnie usunąć gips szpachlowy i taśmę tak, aby nie uszkodzić płyt. Kolejną czynnością jest sprawdzenie, czy pomiędzy płytami została pozostawiona szczelina odpowiedniej szerokości (zalecane ok. 3 mm). Jeżeli nie, to za pomocą noża należy ją poszerzyć i dokładnie oczyścić z pyłu. Oczyszczone połączenie płyt gipsowo-kartonowych trzeba następnie zagruntować w celu zmniejszenia chłonności. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do ponownego szpachlowania połączeń, stosując odpowiedni gips szpachlowy i taśmę zbrojącą. W pierwszej kolejności masę gipsową dokładnie wciska się pomiędzy płyty, a dopiero później naciąga i zatapia siatkę w obrębie połączenia. Po utwardzeniu gipsu szpachlowego połączenie trzeba przeszlifować i ewentualnie pokryć warstwą cienkiej gładzi typu finisz, do zlicowania z powierzchnią sufitu.

Zarówno w przypadku napraw sufitów otynkowanych, jak i wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, ostatnią czynnością jest pomalowanie sufitu, które pozwoli ujednolicić kolor i fakturę na całej powierzchni.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro