Jak najlepiej zarchiwizować zdjęcia? Przegląd płyt DVD o bardzo długiej żywotności

Jak najlepiej zarchiwizować zdjęcia? Przegląd płyt DVD o bardzo długiej żywotności

Fotografia cyfrowa to doskonała metoda na utrwalenie praktycznie każdej chwili naszego życia. Zdjęcia z wakacji zapisane w postaci cyfrowej są bardzo łatwe do przeglądania. Nie ma przecież nic prostszego, niż np. odczytać płytę DVD z plikami zdjęć. Jednak jaką płytę DVD wybrać, aby mieć pewność, że nasze fotografie po kilku latach nie znikną? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 14-05-2015

Dlaczego wybieramy płyty DVD?

Pomimo pojawienia się nośników typu pendrive oraz dysków SSD, optyczne nośniki danych nadal są jednymi z najczęściej używanych, jeśli chodzi o archiwizację danych. Nie da się ukryć, że dyski Blu-Ray nie należą do najtańszych, a z kolei płyty CD mają zbyt małą – jak na dzisiejsze standardy –pojemność. Dlatego klienci nadal bardzo chętnie korzystają z płyt DVD, które łączą w sobie niską cenę oraz stosunkowo dużą powierzchnię zapisu danych.

Jakie płyty DVD do archiwizacji zdjęć?

Takie pytanie stawiają sobie chyba wszystkie osoby, chcące zgrać swoje fotografie z dysku twardego komputera w celu ich archiwizacji. Do tego celu można użyć praktycznie dowolnej płyty DVD, musimy jednak pamiętać, że standardowe DVD nie jest nośnikiem, który raz nagrany – wytrzyma wieczność. Przeciętna żywotność tego typu dysku optycznego wynosi około 10 lat. Oznacza to, że po upływie tego okresu nasze drogocenne i niepowtarzalne zdjęcia, uwieczniające najważniejsze chwile z naszego życia – mogą po prostu przestać istnieć.

Rzecz jasna, owe 10 lat nie jest sztywną granicą. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach przechowujemy dyski oraz jaka jest ich jakość. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, warto zadbać, aby nośniki optyczne miały jak najmniej styczności ze światłem słonecznym i były przechowywane w suchym miejscu. Co do jakości nośników, do archiwizacji zdjęć powinniśmy używać wyłącznie dysków o najwyższej jakości i renomowanych firm (Verbatim, TDK, Sony, itp.). Doskonałym wyjściem jest zakup specjalnych dysków DVD o przedłużonej żywotności, przeznaczonych do archiwizacji danych. Dzięki nim uzyskamy o wiele dłuższą trwałość zapisywanych na nich informacji, nawet do 1000 lat.

DVD Gold

Jeśli przewertujecie oferty sprzedawców na Allegro, to zobaczycie, że sporą część płyt DVD stanowią takie, które w swojej nazwie mają słowo gold (ang. złoto). Do produkcji tego typu nośników – oprócz standardowych materiałów – wykorzystano właśnie złoto. Jedna z powłok DVD Gold posiada drobinki 24-karatowego złota, które mają zapewnić o wiele dłuższą trwałość nośnika (według producentów ok. 40–100 lat).

Niestety, jak się możecie domyślać, tego typu nośniki są zazwyczaj nieco droższe niż standardowe. Ich koszt – w zależności od producenta – waha się w granicach od 3 do nawet 12 zł za sztukę.

M-DISC DVD

Jeśli szukacie dysku o jeszcze większej żywotności niż DVD Gold, powinniście zastanowić się nad nośnikami M-DISC DVD. Według ich producentów są one w stanie przechowywać nagrane na nich informacje nawet przez 1000 lat! Jest to czas tak długi, że nie powinniśmy nigdy mieć problemów z odczytem zdjęć nagranych na taki nośnik.

Niestety, dokładna budowa dysków M-DISC jest chroniona tajemnicą firmy. Wiadomo jednak, że dane są na nich nagrywane nie w barwniku płyty, ale w warstwie nieorganicznej, składającej się m.in. z węgla, metali oraz dwutlenku krzemu. Podczas nagrywania takiej płyty przez laser, krawędzie „wypalonych danych” przybierają formę polikrystaliczną, podobną do struktury skał. To właśnie dzięki temu mówi się, że dane zapisane na M-DISC są niczym wyryte w skale. Co z ceną takiego nośnika? Jest on stosunkowo wysoki, ponieważ za jeden dysk M-DISC DVD zapłacimy od 13 do nawet 20 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro