Jak najlepiej wykorzystać hotelową siłownię?
Zdaniem eksperta

Jak najlepiej wykorzystać hotelową siłownię?

W Polsce coraz więcej osób stara się żyć zdrowo i dbać o swoją sylwetkę. O ile na co dzień dbanie o siebie jest u większości po prostu wpisane w rutynę, o tyle na urlopie często sobie odpuszczamy. Nie musi jednak tak być! Przeczytaj, jak wykorzystać hotelową siłownię, by nie wypaść z formy podczas urlopu.

udostępnij

Filip AntoszewskiFilip Antoszewski / 12-06-2019

Bądź kreatywny i spróbuj czegoś nowego

Powiedzmy sobie jasno, najprostszą drogą do frustracji podczas wakacyjnych treningów jest próba realizacji swojego zwyczajowego planu treningowego. Jak prosty by on nie był, wyposażenie hotelowych siłowni zwykle pozostawia wiele do życzenia, dlatego na pewno nie znajdziesz wszystkich używanych na co dzień przyrządów. Nie musi być to jednak minus – pomyśl, kiedy ostatnio zmieniłeś coś w swoim treningu? Jeśli jest to plan typowo kulturystyczny, prawdopodobnie od zmian minęło już sporo czasu.

Trochę inaczej jest, gdy ćwiczysz CrossFit, gdzie codziennie WOD (Workout of the Day) składa się z innych ćwiczeń. W obydwu przypadkach możesz jednak zyskać wiele, wychodząc ze strefy komfortu i próbując metodyki treningu, do której nie jesteś przyzwyczajony. Ćwiczysz bodybuilding? Spróbuj ułożyć intensywny zestaw z wykonywanych naprzemiennie ruchów padnij-powstań i przysiadów z kettlem. Trenujesz w boxie? Przyhamuj na tydzień z intensywnością i poćwicz na maszynach. W obydwu przypadkach pozytywny wpływ zmiany bodźca na pewno Cię zaskoczy.

Odkurz stojak z hantelkami

Hotelowe siłownie składają się zwykle z kilku maszyn cardio, wątpliwej jakości atlasu i stojaka z hantlami. Nawet jeśli na co dzień ćwiczysz głównie na maszynach, stojak powinien zwrócić Twoją uwagę. Z hantlami jest bowiem jak z pizzą – nawet te kiepskie są całkiem niezłe. Z kolei tandetny atlas nie tylko nie pozwoli efektywnie wykonać treningu, ale może być niebezpieczny. Jakie zatem wykonywać ćwiczenia? Możesz zarówno adaptować ruchy znane z codziennej rozpiski, jak i spróbować czegoś zupełnie nowego. Zapewne w Twoim planie na siłowni nie znalazły się tak zwane thrustery, czyli przysiady z wyciskaniem. Spróbuj tego ćwiczenia, a może okazać się, że stanie się ono Twoim nowym numerem jeden. Połóż hantelki na barkach, cały czas jednak mając nad nimi kontrolę. Zrób pełen przysiad, uważając, aby nie zejść na palce, a przy wstawaniu jednym płynnym ruchem wyrzuć ciężarki nad głowę. Zacznij od niewielkich ciężarów i większej ilości powtórzeń. Nie dość, że przećwiczysz większość grup mięśniowych, to jeszcze solidnie się zmęczysz!

Cardio to nie tylko bieżnia

Niezależnie od godziny, którą wybrałeś na trening, jeśli rozejrzysz się po sali najczęściej okupowanym urządzeniem bez wątpienia będzie bieżnia. Nie ukrywam, że mnie to dziwi, gdyż na wakacje zwykle wybieramy piękne, turystyczne okolice, po których aż chce się biegać. Czasem jednak pogoda nie dopisze (lub wręcz przeciwnie, jest taki skwar, że nie chcesz ryzykować udaru) i musisz wykonać trening kondycyjny w zaciszu hotelowej siłowni. W te dni warto zaskoczyć swoje ciało czymś, do czego nie jest przyzwyczajone. Poza bieżnią znajdziesz pewnie rowerki, orbitrek czy stepper, jednak ja chciałbym zwrócić Twoją uwagę na inny sprzęt – ergometr wioślarski. Rozkłada konkurencję na łopatki w kategorii „procent mięśni, jakich musisz użyć”, a do tego najprawdopodobniej będzie zawsze wolny. Wymaga nieco więcej techniki, jednak naprawdę jest wart poświęcenia czasu na naukę. Jeśli potrzebujesz wskazówek, znajdziesz je w artykule: Jak poprawnie ćwiczyć na ergometrze wioślarskim?.

A może zajęcia?

Nie musisz trenować na własną rękę, jeśli za tym nie przepadasz lub jesteś początkującym użytkownikiem siłowni i zwykle polegasz na instruktorze. W większości hoteli poza siłownią jest także salka fitness, na której są organizowane zajęcia grupowe. Sprawdź grafik, może znajdziesz coś dla siebie! Najlepiej daj szansę każdemu rodzajowi aktywności, coś, co z opisu do Ciebie nie przemawia, może okazać się idealnym treningiem!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro