Jak lepiej grać – na telewizorze czy monitorze?

Jak lepiej grać – na telewizorze czy monitorze?

Gracze kompletując swój wymarzony zestaw, muszą podjąć istotną decyzję i to niezależnie od tego, czy chcą uruchamiać gry wideo na komputerze, czy konsoli do gier. Dotyczy ona wyboru pomiędzy monitorem a telewizorem. Oba urządzenia sprawdzą się dobrze, ale w różnych scenariuszach.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 16-04-2017

Gracze mogą wykorzystać dwa rodzaje urządzeń do wyświetlania obrazu generowanego przez konsolę lub komputer osobisty złożony z myślą o grach wideo. W przypadku komputerów rozsądnym wyborem wydaje się być monitor dla graczy, a w przypadku konsoli – telewizor. Nie trzeba się jednak ściśle trzymać tego podziału.

W których przypadkach najlepiej sprawdzi się monitor, a w których telewizor?

Dla osób grających na komputerze osobistym monitor faktycznie może być lepszym wyborem. Tyczy się to tytułów, które obsługuje się za pomocą klawiatury i myszy, bo nie mają wsparcia dla kontrolerów. Wygodniej grać w nie przy biurku. Monitor gamingowy o minimalnych opóźnieniach, z bardzo szybkim odświeżaniem i wsparciem takich technologii jak AMD FreeSync i Nvidia G-Sync sprawdzi się świetnie przy grach multiplayer.

Telewizor okaże się idealny podczas niezobowiązującej zabawy przy grach wideo, które wspierają pady – niezależnie od tego, czy uruchomione zostały na komputerze, czy na konsoli. Pozwala to cieszyć się rozgrywką na ekranie o bardzo dużej przekątnej. Podłączając do konsoli lub komputera kontroler bezprzewodowy, można sterować ruchami postaci, siedząc na kanapie lub w fotelu zamiast przy biurku.

Kupując telewizor gamingowy, warto jednak pomyśleć o modelu, który sprawdzi się najlepiej do tego przeznaczenia. Telewizory mają zwykle znacznie wyższy parametr nazywany input lag, który powoduje opóźnienia pomiędzy wygenerowaniem obrazu a jego wyświetleniem. Co do zasady – im mniejsze są te opóźnienia, tym telewizor dla gracza będzie lepszy.

Monitor czy telewizor – a czemu nie oba?

Jeśli tylko budżet na to pozwoli, to warto zastanowić się nad zakupem obu tych urządzeń. Karty graficzne w komputerach zwykle mają kilka wyjść wideo, więc można podłączyć do nich parę różnych ekranów jednocześnie. W przypadku konsol do gier w urządzeniu jest tylko jedno wyjście wideo, ale można w razie potrzeby odłączać kabel od monitora i podłączać przewód od telewizora.

Z tego rozwiązania skorzystają przede wszystkim posiadacze komputerów osobistych. Dzięki temu używając klawiatury i myszy, można grać przy biurku w strzelaniny, strategie i tytuły z gatunku MMO. Nie będzie jednak stało na przeszkodzie, by później na dużym ekranie uruchomić gry przedstawiające akcję z perspektywy trzeciej osoby i grać w nie wygodnie z poziomu kanapy na padzie.

Podsumowanie

Wybierając ekran do wyświetlania gier, warto przemyśleć, jakie gry będą na nim uruchamiane. W przypadku tytułów wieloosobowych i gier wymagających klawiatury i myszy monitor jest rozsądnym wyborem. Granie na telewizorze w gry MMO, strategie w czasie rzeczywistym i sieciowe strzelaniny, może sprawić, że inni gracze zyskają przewagę.

Telewizor sprawdzi się lepiej przy grach dla jednego gracza, które zachwycają oprawą graficzną i nie wymagają natychmiastowego czasu reakcji ze strony gracza. Takie gry można oczywiście uruchomić na monitorze dla graczy, ale na dużym telewizorze będą prezentować się po prostu znacznie korzystniej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro