Zdaniem eksperta

Jak kupić olej silnikowy z normą Dexos2 do Opla?

Wszyscy producenci samochodów wymagają stosowania olejów silnikowych, które spełniają odpowiednie parametry. W tym celu wprowadzono własne normy jakościowe. Opel zaleca zastosowanie do swoich jednostek olejów z aprobatą Dexos2. Czym charakteryzuje się olej Dexos2? Jaki olej wybrać?

udostępnij

Bartosz Szajnar Bartosz Szajnar  / 26-02-2018

Charakterystyka oleju Dexos2

Aprobata Dexos2 została wprowadzona w 2010 roku i wymaga stosowania go w modelach marki Opel z silnikami diesla oraz benzynowymi. Oleje spełniające normę Dexos2 charakteryzują się wysoką stabilnością termiczną, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie okresów wymiany nawet do 30 tys. km. Niska zawartość popiołów w oleju umożliwia długą i bezproblemową eksploatację filtra DPF i katalizatora. Właściwości czyszczące tego oleju zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w silniku. Dexos2 zastępuje starsze specyfikacje GM-LL-A-025 oraz GM-LL-B-025.

Opel zaleca stosowanie olejów z aprobatą Dexos2 w silnikach benzynowych oraz diesla, produkowanych po 2010 roku. Niniejszą normę stosuje się między innymi w silnikach takich modeli jak Opel Astra H i J, Opel Insignia A, Opel Mokka, Opel Corsa D, a także Opel Zafira C. Należy pamiętać, że zawsze przed zastosowaniem danego oleju powinno się sprawdzić w instrukcji obsługi, jaki olej zaleca producent.

Jeśli producent samochodu zaleca olej z normą Dexos2, należy się tego bezwzględnie trzymać. Stosowanie innych olejów może spowodować obniżenie osiągów lub uszkodzenie silnika. Produkty licencjonowane, takie jak Dexos2, przeszły rygorystyczne testy, a ich jakość jest stale monitorowana przez Opla. Oleje certyfikowane posiadają stosowne oznaczenie na etykiecie w postaci ikony Dexos2. Natomiast pełny wykaz środków smarnych, które otrzymały aprobatę, znaleźć można na stronie gmdexos.com. Jakie lepkości olejów są dostępne w ramach tej normy? Największy wybór mamy spośród lepkości 5w30, taki olej jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Spotkać możemy również oleje 0w30, 0w40 oraz 5w40.

Polecane oleje silnikowe z normą Dexos2

GM Dexos2 5w30

Oryginalny olej General Motors. Specjalnie opracowany i stworzony dla silników, w których wymagana jest norma Dexos2. Olej ten wlewany jest w fabryce przy montażu silnika, jak również w ASO przy okresowej wymianie. Stosując go, mamy pewność, że silnik smarowany jest przez wysokiej klasy olej i że spełnia wszystkie właściwości w takim stopniu, aby nasz silnik pracował optymalnie. Niestety nie znajdziemy nigdzie karty charakterystyki tego oleju.

Mobil1 ESP 0w40

Wysokiej jakości olej syntetyczny licencjonowany normą Dexos2. Opracowany pod kątem zachowania czystości oraz ochrony silnika. Mobil1 ESP 0w40 zapewnia bardzo dobrą sprawność i ochronę silnika przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na paliwo. Olej ten charakteryzuje się także utrzymywaniem bardzo dobrych właściwości w niskich temperaturach. Może być z powodzeniem stosowany jako zamiennik dla oryginalnego oleju GM Dexos2.

Motul Specific Dexos2 5w30

Firma Motul opracowała specjalny olej syntetyczny przeznaczony do silników, które wymagają stosowania środków z normą Dexos2. Olej ten jest odporny na wysokie temperatury, przez co unikniemy czarnego szlamu w silniku oraz sadzy pochodzącej z resztek po spalaniu paliwa. Motul Specific Dexos2 dzięki niskiej zawartości popiołów oraz dużej lepkości wysokotemperaturowej bardzo dobrze chroni silnik przed zużyciem, nawet przy wydłużonych okresach wymiany.

Na rynku jest bardzo dużo olejów certyfikowanych normą Dexos2, a więc wybór mamy ogromny. Wszystkie posiadają zbliżone parametry, dlatego warto wybrać olej producenta, który jest łatwo dostępny na rynku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro