Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak kupić dobre łyżwy?

Jazda na łyżwach to ciekawa forma spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Na lodowisku można spotkać zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Jeśli ta dyscyplina przypadnie ci do gustu, pomyśl o zakupie łyżew. Podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Łukasz Żyła
Łukasz Żyła 09-11-2016 aktualizacja: 21-01-2019

Czas czytania: 7 min

zamknij

Jak kupić dobre łyżwy?

Zimowe ferie już się rozpoczęły, wielu rodziców więc dwoi się i troi, by zapewnić dziecku różne atrakcje. Po pierwsze wyłączamy komputer na dwa tygodnie. Po drugie wychodzimy z domu. Jedną z opcji może być wizyta na lodowisku, które ostatnimi czasy przeżywa drugą młodość. W każdym większym mieście znajdziemy teraz sztuczne lodowisko, które działa nawet podczas dodatnich temperatur. Przy takich obiektach najczęściej funkcjonują wypożyczalnie łyżew. Możemy skorzystać z ich usług, ale jeśli planujemy częstsze wizyty na lodzie, warto kupić własne łyżwy. W wypożyczalni nierzadko są one w kiepskim stanie, stępione i wydeptane przez wielu amatorów piruetów. Jazda na nich może nie przynieść oczekiwanych atrakcji, a początkującego łyżwiarza szybko zniechęci do tego sportu.

Pierwszy raz na lodowisku

Zakup własnych łyżew wiąże się z wydatkiem co najmniej 100 zł. Wybierając się z rodziną na lodowisko, okaże się, że zaopatrzenie wszystkich członków rodziny w łyżwy oznacza wydatek kilkuset złotych. Podczas pierwszej wizyty na lodowisku polecamy skorzystać z opcji wypożyczenia sprzętu, co powinno zamknąć się w kwocie 10 zł. Jeśli jazda na łyżwach przypadnie nam do gustu, to na własnych na pewno sprawi jeszcze więcej przyjemności.

Figurowe czy hokejowe?

Mówiąc o jeździe rekreacyjnej, można skupić się na dwóch najpopularniejszych typach łyżew. Co prawda na początku możemy nie dostrzec wyraźniej różnicy w jeździe, szczególnie jeśli dopiero uczymy się stać na lodzie. Mało kto myśli wtedy o tym, czy ma na nogach klasyczne figurówki, czy masywne buty hokejowe. Z biegiem czasu różnica między nimi będzie jednak coraz bardziej widoczna, dlatego warto poznać podstawowe różnice między nimi. Przyglądając się osobom jeżdżącym na lodzie, można zauważyć pewną zależność: kobiety częściej są widywane w figurówkach, mężczyźni natomiast mają na nogach hokejówki. Płeć nie jest jednak wyznacznikiem, którym należy kierować się podczas zakupu.

Figurówki

To rodzaj łyżew używany przez tancerzy figurowych, którzy na lodzie wykonują różnego rodzaju piruety i akrobacje powietrzne. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do jazdy rekreacyjnej. Najczęściej są wykonane z grubej skóry lub materiału będącego jej imitacją. W większości przypadków spotkamy się z butami klasycznie sznurowanymi, choć zdarzają się zapinane na różnego rodzaju zatrzaski. Cechą charakterystyczną łyżew figurowych są podeszwy z obcasami oraz płozami zakończonymi w przedniej części ząbkami. Ułatwiają one profesjonalistom wykonywanie figur, a przez wielu amatorów są używane do szybkiego startu na lodzie. Na początku przygody z łyżwami mogą jednak stanowić mały problem, gdyż będziemy o nie zahaczać. Płoza figurówek jest też dłuższa niż w przypadku hokejówek, co ułatwia utrzymanie równowagi. Figurówki wyglądają ładnie i zgrabnie, co dla wielu pań jest częstym argumentem przemawiającym za ich zakupem.

Hokejówki

To łyżwy, których grupą docelową są – jak wskazuje nazwa – zawodnicy hokeja. Tę dyscyplinę sportu można określić mianem agresywnej, szybkiej i kontaktowej. Takie też właśnie są łyżwy hokejowe. Dobrze zbudowane, stabilizujące stopy i umożliwiające szybką jazdę i natychmiastowe zahamowanie. Żeby przedłużyć ich zwrotność, ich płozy są krótsze, a końce zaokrąglone. Tak jak w przypadku figurówek można spotkać się z łyżwami sznurowanymi, a także zapięciem na zatrzask. Ze względu na lepszą stabilność kostki hokejówki przez wiele osób są polecane początkującym, choć nieco trudniej może być z utrzymaniem się w nich na lodzie.

Zapinane czy sznurowane?

Bez względu na to, który rodzaj łyżew wybierzemy, musimy też podjąć decyzję odnośnie do ich budowy. Wielu początkujących łyżwiarzy kupuje modele z zapięciem na klamry, zbliżone do tych w butach narciarskich. Ich włożenie trwa krócej i jest łatwiejsze, co często bywa argumentem szczególnie dla rodziców, którzy wybierają łyżwy dla dziecka. Mimo wielu zalet radzimy jednak wybrać sznurówki. Pozwalają one dokładnie ścisnąć stopy, dzięki czemu są one bardziej stabilne i dopasowane do obuwia. W razie zniszczenia wystarczy wymienić je na nowe, co w przypadku klamer nie jest już takie proste.

Wybierz dobry rozmiar!

Bardzo ważnym elementem łyżew jest ich odpowiedni rozmiar. Zadanie to jest szczególnie utrudnione podczas zakupów przez internet, kiedy nie mamy fizycznej możliwości przymierzenia butów. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, podczas wyborze radzimy kierować się długością wkładki, a nie rozmiarem. Żeby sprawdzić jej rozmiar, możemy np. obrysować stopę na kartce lub sprawdzić jej wymiar w naszych ulubionych butach. Warto jednak pamiętać, że podczas wysiłki stopy nieco puchną, dlatego polecamy wybrać wkładkę 0,5–1 cm dłuższą. W niektórych przypadkach można spotkać się też z dodatkowymi oznaczeniami odnoszącymi się do szerokości stopy: N (narrow) – wąska, R (regular) – normalna, W (wide) – szeroka. W niektórych modelach natomiast E oznacza stopę szeroką, D – wąską.

Jakie łyżwy dla dziecka?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest łatwa. Kupując łyżwy dla dziecka, możemy pokusić się o stwierdzenie, że jest to zadanie trudniejsze niż w przypadku dorosłych. Dużą przeszkodzą jest tutaj stopa, która u najmłodszych szybko rośnie. W wielu przypadkach oznacza to, że w przyszłym sezonie łyżwy kupione tej zimy będą już za małe. Z pomocą rodzicom wyszli producenci, oferując łyżwy z regulowaną wielkością. Taka konstrukcja ma jednak kilka wad. Jedną z nich jest płoza, której długości przecież nie zmieniamy, bo regulacji podlega jedynie but. Jest ona nienaturalnie długa w przypadku najmniejszego rozmiaru, natomiast zbyt krótka w momencie rozsunięcia buta. Warto też zwrócić uwagę na szerokość stopy, która przecież też powiększa się wraz z jej długością. W łyżwach z regulacją wnętrze buta jest więc najczęściej dosyć szerokie, co powoduje, że noga mniejszych dzieci zaczyna przesuwać się na boki. Jakie więc łyżwy wybrać dla dziecka? Jeśli nie chcemy w przyszłym sezonie kupować kolejnej pary, zamiast łyżew regulowanych lepiej wybrać figurówki o rozmiar większe. Dlaczego figurówki? Ich płoza ma dużą powierzchnię styku z lodem i małe zakrzywienia na końcach, dzięki czemu dziecku łatwiej opanuje zachowanie równowagi.

Podczas pierwszej wizyty na lodowisku możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Jeśli jazda przypadnie nam do gustu, radzimy zainwestować we własne łyżwy. Wybierając łyżwy dla osoby dorosłej, możemy kierować się własnymi upodobaniami. Jeśli wiemy, że lubimy szybką jazdę, ostre hamowanie i mamy zamiar nauczyć się różnego rodzaju przekładanek, radzimy kupić łyżwy hokejowe. W przypadku dzieci na początek zalecamy jednak łyżwy figurowe.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Sport i turystyka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro