Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się głowie małego dziecka? Jak odbiera świat? Co myśli? Czy to, jakim będzie człowiekiem można dostrzec już w kilkulatku? A może ciekawiło cię to, jak pierwsze lata życia dziecka kształtują jego osobowość i mają wpływ na dalsze losy? Odpowiedź jest prosta.

Anna Andrzejewska Anna Andrzejewska / 09-06-2015

Pierwsze lata mają ogromne znaczenie dla rozwoju inteligencji, motoryki i wszelkich innych aspektów życia. Ważne jest wszystko – rodzice, rówieśnicy, dostępne zabawki i to, jak dziecko spędza czas. Nie bez znaczenia jest zatem rola rodzica w trakcie rozwoju inteligencji i kreatywności dziecka. To rodzic spędza z nim najwięcej czasu, pokazuje mu świat, tłumaczy prawidła nim rządzące, uczy życia w rodzinie i społeczeństwie oraz zapewnia wartościowe zabawki.

Najważniejszy jest rodzic

Obserwując dzisiejsze modele rodziny i to, jak spędza się w nich wolny czas, można zauważyć, że istnieje grono rodziców, którzy nie mają pojęcia, jak efektywnie wykorzystać chwile spędzane z dzieckiem. A jest przecież wiele sposobów na pomysłowe spędzanie czasu razem – wystarczy jedynie bardzo dobrze się rozejrzeć, aby rozwiązania pojawiły się same.

Warto pamiętać, że bajka w telewizorze jest największym wrogiem kreatywności dziecka. Bajki nie mają bowiem większego wpływu na jego rozwój, są jedynie rozrywką i wygodnym rozwiązaniem dla rodzica – zajmują czas dzieci, kiedy musi wykonać inne obowiązki. Dlatego dobrze jest zastąpić włączenie telewizora rozwijającą zabawką lub wspólną zabawą. Nie chodzi jednak o to, żeby rodzic cały dzień spędzał bawiąc się z dzieckiem – nie liczy się ilość, ale jakość poświęconego na tę czynność czasu.

Najważniejsze jest dziecko

Wiadomo już, że rodzic odgrywa zasadniczą rolę w rozwijaniu kreatywności u dziecka. Najwięcej zależy od niego, dlatego powinien odpowiednio się przygotować do czekających go wyzwań. Na co powinien zwrócić uwagę? Najistotniejszą rzeczą jest słuchanie potrzeb dziecka. Każde dziecko jest inne, lubi coś innego i to ono powinno mówić, co chce i na co ma ochotę. Podarowanie dziecku swobody to podstawowa zasada rozwijania jego kreatywności i jednocześnie poczucia autonomii. A jeśli samo nie potrafi zdecydować, co chce robić w danej chwili, rodzic może zaproponować kilka rozwiązań.

Zabawa w domu czy na dworze?

Zarówno zabawa w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz ma bardzo dużo zalet. Przebywając na dworze dziecko dotlenia organizm, jest w ciągłym ruchu, poznaje świat wokół siebie. Mnóstwo możliwości ciekawego spędzania czasu dają place zabaw oraz parki. Doskonałym pomysłem jest jazda na rowerze lub hulajnodze, gra w piłkę czy zabawa w piaskownicy. Czasem wystarczy naprawdę niewiele – bańki mydlane, wycieczka do lasu albo zabawa w podchody. Warto również nauczyć dziecko gier z naszego dzieciństwa – klasy lub guma do skakania z pewnością przypadną mu do gustu.

W domu z pomocą rodzicom przychodzą gry, zabawki i przedmioty codziennego użytku. Ważne jest to, żeby zagospodarować dziecku czas i spędzić go z nim kreatywnie. Bawić się można wszędzie – w salonie, sypialni czy kuchni, najistotniejsze jest to, żeby robić to wspólnie – budując więź i ciesząc się swoim towarzystwem. Pomysłów na zabawę jest całe mnóstwo – można malować, lepić z ciastoliny lub masy solnej, stworzyć bazę z koców, a nawet upiec wspólnie ciasteczka. Istnieje również wiele gier, w które rodzice mogą grać wspólnie z dziećmi – planszowych lub ruchowych. Klocki oraz puzzle to kolejny przykład zabawy rozwijającej kreatywność i umiejętność logicznego myślenia.

Pomysłów na kreatywne spędzanie czasów z dzieckiem jest niezwykle dużo. Podstawowe zasady, którymi rodzice powinni się kierować to słuchanie swoich dzieci i urozmaicanie zabaw tak, żeby żadną nie zdążyły znudzić się zbyt szybko. Pacynki, aktywności sportowe (ruchowe), kartony, przybory artystyczne,wspólne kucharzenie to tylko kilka prostych, ale wzbogacających dziecięcą wyobraźnię propozycji. Dzieci na pewno docenią chwile spędzone z rodzicami w ten sposób, będą szczęśliwe i zadowolone. Rodzic z kolei może czuć dumę z tego, że dba o rozwój własnego dziecka, poświęca mu czas i jednocześnie pokazuje, jak piękny może być świat.

podziel się

Na czasie


Pokaż więcej
Ukryj