Jak i czym wykonać ciekawą panoramę?

Panoramy to nośny temat fotograficzny, który wizualnie jest bardzo atrakcyjny zarówno na ekranie komputera, jak i dużej odbitce. Obecnie mamy ułatwione zadanie, ponieważ nawet smartfony pozwalają na automatyczne zapisywanie panoram. Wystarczy sprawnie przesunąć urządzenie wzdłuż linii horyzontu i gotowe. Oczywiście panoramy z urządzeń mobilnych zazwyczaj nadają się do mediów społecznościowych, nie wykonamy z nich dużej odbitki czy gigapanoramy, którą można przybliżać i oddalać na komputerze.

Marcin Falana Marcin Falana / 31-03-2016

Aparat z automatyczną panoramą

W tym celu musimy zaopatrzyć się w aparat, który wykonuje automatyczne panoramy. Dobrym przykładem aparatów, które sprawnie wykonują automatyczne panoramy są urządzenia Sony i Fujifilm. Z ich pomocą dość łatwo wykonamy udaną panoramę, podobnie jak smartfonem. Warto pamiętać o tym, żeby ustawić się wzdłuż linii horyzontu. Oczywiście można także zrobić panoramę pionową, przy czym trzeba ją wykonać idealnie w pionie.

Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest ekspozycja – panorama obejmuje dużą przestrzeń, która często nie jest jednolita pod względem oświetlenia, więc trzeba tak ustawić ekspozycję, żeby zgrabnie uśrednić oświetlenie. Najlepiej wybrać miejsce, gdzie jest nie za jasno i nie za ciemno, zafiksować tam ekspozycję i AF przez wciśnięcie do połowy spustu migawki i wrócić do punktu, gdzie chcemy, żeby nasza panorama się zaczynała. Po kilku próbach powinniśmy uzyskać efekt, o który nam chodzi.

Inne aparaty

Oczywiście innymi aparatami także wykonamy panoramę, będzie to jednak wymagało więcej wysiłku. Niektóre modele oferują linie wspomagające albo poprzedni kadr, który jest wyświetlany półprzeźroczyście, dzięki czemu łatwiej dopasować kolejne zdjęcia. Jeżeli nasz aparat nie oferuje takich rozwiązań, należy zrobić zakładki na około 30% zdjęcia, co pozwoli w łatwy sposób połączyć zdjęcia w panoramę w programie graficznym. Adobe Photoshop oferuje funkcję automatycznego składania panoram, ale można to zrobić także w darmowym programie Gimp.

Panoramy ze statywu

Wyższy poziom robienia panoram zakłada wykorzystanie statywu i specjalnej głowicy. Taki zestaw należy dobrze wypoziomować i odpowiednio zamontować aparat do głowicy. Pozwala ona ustawić punkt nodalny, który jest osią optyczną aparatu. Dzięki temu dużo prościej poskładać potem taką panoramę i łatwiej się ją wykonuje. Przy takiej pracy można wykonać zdjęcia z różną ekspozycją, odpowiednio dobraną do scenerii, dzięki czemu nasza panorama będzie też zdjęciem HDR.

Gigapanoramy

W dobie fotografii cyfrowej upowszechniły się tzw. gigapanoramy, składające się z setek, a nawet tysięcy i więcej zdjęć złożonych w jeden obraz, po którym możemy się poruszać i powiększać wybrane obszary. Gigapanoramy pozwalają obejrzeć z daleka i bardzo bliska miasta, krajobrazy i inne zapierające dech w piersiach widoki.

Do wykonania gigapanoramy najlepiej zastosować automatyczną głowicę, np. Gigapan, która po zaprogramowaniu porusza aparatem i wykonuje kolejne zdjęcia. Jeżeli zrobimy panoramę na dłuższej ogniskowej, głowica z aparatem wykonuje więcej zdjęć zbliżeń, które potem są składane w jeden obraz, nadal zawierający informację jak pierwotne zdjęcia. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy możliwość zoomowania panoramy i podglądania, co dzieje się na bardzo dużym zbliżeniu.

Oczywiście do złożenia gigapanoramy najlepiej jest zastosować specjalne oprogramowanie, które poradzi sobie z taką liczbą zdjęć. Z doświadczenia wiem, że trzeba też zaopatrzyć się w dobry komputer i dużo czasu, ponieważ taka operacja może trwać nawet kilka godzin, wszystko zależy od liczby zdjęć, z których korzystamy.

Panorama to ciekawa dziedzina fotografii, która może dawać dużo satysfakcji. Ciekawe zdjęcia tego typu można wykonać w mieście, górach, nad morzem – właściwie wszędzie, a sam format daje duże pole do popisu i może być pretekstem do stworzenia ciekawego cyklu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro