Jak fotografować zwierzęta – kilka prostych porad

Fotografia zwierząt to jedna z tych dziedzin, które sprawiają dużo radości i satysfakcji, gdy fotografujemy swojego pupila lub staramy się uchwycić dzikie zwierzę w naturalnym środowisku. Fotografowanie zwierząt nie jest zadaniem łatwym, jednak za pomocą kilku sztuczek i odpowiednich ustawień aparatu można uzyskać wspaniałe zdjęcia, które będą pamiątką na lata. Nie wspominając o popularności w mediach społecznościowych, w których zdjęcia zwierząt biją rekordy popularności.

Marcin Falana Marcin Falana / 06-04-2016

Fotografowanie zwierząt domowych

Istnieje dużo trików, ale wszystko sprowadza się do cierpliwości i gotowości na wyjątkową chwilę, kiedy trzeba wcisnąć spust migawki. Idealnym rozwiązaniem jest właściciel albo trener, który jest w stanie skupić uwagę zwierzęcia. Ustawiamy go obok siebie albo staramy się, żeby kierował wzrokiem pupila.

Jeżeli sami robimy zdjęcia, musimy w inny sposób zwrócić uwagę zwierzaka. Doskonałym rozwiązaniem są psie i kocie piszczące zabawki. Dobrym pomysłem są także aplikacje udające dźwięki zabawek i zwierząt, np. Dog Squeaky Toy czy Human to Cat Translator, które z pewnością przykują uwagę fotografowanego pupila. Dziwne dźwięki zazwyczaj wystarczają, żeby pies albo kot spojrzał w kierunku obiektywu i to jest nasza szansa na udane zdjęcie.

Jak się ustawić?

Fotografuj z poziomu zwierzęcia – to kolejna zasada, którą warto zastosować, nawet jeżeli oznacza to leżenie na ziemi. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi zyskujemy dużo ciekawszą perspektywę, co pozwala pokazać osobowość zwierzęcia. Zaletą jest też lepszy kontakt z modelem i zaciekawienie, jakie wzbudza człowiek w tej pozycji.

Oczywiście można skorzystać z odchylanych ekranów i ułatwić sobie zadanie, trzeba na to zwrócić uwagę w momencie kupowania aparatu. Fotografowanie z poziomu wzroku zwierzęcia pozwala na pokazanie otoczenia z perspektywy pupila. Zastosowanie obiektywu szerokokątnego może dodać dynamiki i kontekstu.

Płytka głębia ostrości pozwala wyciągnąć naszego pupila z tła, które jest ładnie rozmyte, nawet jeżeli znajdują się w nim mało atrakcyjne elementy. W celu uzyskania takiego efektu należy zastosować dłuższy jasny obiektyw(przynajmniej 50 mm) i światło min. f/2.8. Korzystając z takiego portretowego zestawu, możemy skupić się na zwierzęciu bez obaw o nieciekawe tło.

Oświetlenie

Światło naturalne jest najbardziej korzystne do tego rodzaju fotografii, dlatego najlepiej wybrać się z pupilem na spacer albo fotografować go w okolicach dużego okna. Jeżeli już używamy lampy błyskowej, najlepiej nie kierować jej bezpośrednio na zwierzę, tylko odbić od ściany, sufitu albo użyć niedużego softboxu.

Ruch

Zwierzęta w ruchu to temat, który może sprawić najwięcej problemów. Nie jest łatwo sfotografować psa skaczącego do freezby lub piłeczki, ale można sobie pomóc ustawieniami aparatu. Przede wszystkim musimy zastosować bardzo krótki czas migawki, który pozwoli zamrozić ruch. Musi to być przynajmniej 1/200 sekundy, a najlepiej 1/500 albo 1/1000. Żeby móc fotografować z takimi czasami migawki i względnie niskim ISO, musi być dużo światła. Najlepiej tego typu zdjęcia wychodzą w plenerze w słoneczny dzień.

Jeżeli mamy aparat oferujący bardzo szybki autofokus w trybie ciągłym, np. lepsze lustrzankialbo bezlusterkowce Mikro Cztery Trzecie, to możemy po prostu podążać za zwierzęciem i wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Jeżeli mamy słabszy aparat, dobrze jest przewidzieć, gdzie pies złapie piłkę i wyostrzyć to miejsce. Pozostaje wcisnąć spust migawki w odpowiednim momencie.

Fotografowanie dzikich zwierząt

Oddzielną kategorią jest fotografia dzikiej przyrody, która wydaje się dziedziną dla zawodowców, ale amatorzy przy odrobinie zaparcia także wykonują wspaniałe zdjęcia. Ponieważ zazwyczaj fotografujemy zwierzęta, które są płochliwe, stosujemy raczej dłuższe obiektywy (nawet 600 mm i więcej), dzięki czemu możemy robić to z odpowiedniej odległości.

Na początek dobrze jest zacząć od zwierząt, które są w naszym bliskim zasięgu, np. ptaków. Dzięki temu będziemy mogli fotografować w dogodnym momencie, gdy zwierzęta są aktywne lub jest dobre oświetlenie. Kolejnym krokiem jest poznanie zwyczajów zwierząt, które fotografujemy, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo czasu. Mając taką wiedzę, możemy się wybrać na fotograficzne łowy na konkretne gatunki, co wymaga jeszcze więcej cierpliwości i dobrego przygotowania do wędrówki ze sprzętem po naturalnym środowisku.

Zwierzęta zawsze fascynowały człowieka – zarówno te dzikie, jak i udomowione. Lubimy je oglądać i fotografować, co może też być pretekstem do obcowania z naturą i rozwijania swojego hobby.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro