Zdaniem eksperta

Jak dopasować moc zasilacza do komputera?

Składając komputer, zastanawiamy się przede wszystkim nad modelem procesora, karty graficznej i ilością pamięci RAM. Jednak to wszystko musi otrzymywać prąd. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór zasilacza, w tym także jego moc.

Damian Jaroszewski Damian Jaroszewski / 04-02-2016 / aktualizacja: 02-09-2018

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów komputera. Jeśli kupimy za słaby, to nie będzie w stanie zasilić wszystkich podzespołów. Oszczędzanie na jakości również może skończyć się tragicznie, np. spaleniem drogiej karty graficznej lub procesora. Co w takim razie warto wiedzieć przed zakupem i w jaki sposób dopasować moc zasilacza do komputera?

Efektywność a certyfikat

Zanim w ogóle zaczniemy rozważania na temat zapotrzebowania na energię elektryczną dla poszczególnych elementów komputera, najpierw trzeba co nieco dowiedzieć się o samych zasilaczach. W ich przypadku liczy się nie tylko marka producenta i moc, ale też certyfikat, jaki otrzymały. Określa on, jaka jest ich efektywność. Przy 100-procentowym obciążeniu muszą one osiągać przynajmniej:

  • 80 PLUS Bronze – wydajność co najmniej 82 procent,
  • 80 PLUS Silver – wydajność co najmniej 85 procent,
  • 80 PLUS Gold – wydajność co najmniej 87 procent,
  • 80 PLUS Platinum – wydajność co najmniej 89 procent,
  • 80 PLUS Titanium – wydajność co najmniej 91 procent.

Co to oznacza w praktyce? Najłatwiej wytłumaczyć to na skrajnych przypadkach. Załóżmy, że mamy zasilacz o mocy 500 W. Jeśli obciążymy go maksymalnie, to model 80 PLUS Bronze dostarczy tylko 410 W mocy. Z kolei wariant z certyfikatem 80 PLUS Titanium już 455 W. Pozostała energia zostanie utracona między innymi w postaci wydzielanego ciepła (co nie oznacza, że za nią nie płacimy!). W skrócie – lepszy certyfikat oznacza więcej maksymalnej mocy dostarczanej do podzespołów i mniejsze zużycie energii, ponieważ wystarczająca ilość prądu trafi do podzespołów przy mniejszym obciążeniu.

Co zużywa najwięcej energii?

Śmiało można powiedzieć, że za 90% zużywanej przez komputer energii odpowiadają dwa elementy komputera – procesor oraz karta graficzna (przy czym grafika będzie większość z tych 90%). To właśnie od nich zależy, jak duży zasilacz powinniśmy kupić. Dla przykładu zestaw z procesorem Intel Core i7-8700K i kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1070 Ti pod obciążeniem powinien zużywać około 280-300 W. Czy to oznacza, że taki zasilacz powinniśmy kupić? Nic z tych rzeczy. W tym przypadku minimum to 450 W, ale zalecany jest model o mocy przynajmniej 500 W. Zresztą właśnie taki model Nvidia rekomenduje na swojej stronie internetowej. Z kolei do karty GeForce GTX 1080 Ti lepiej kupić już zasilacz o mocy 600 W.

W przypadku jednej karty graficznej trudno wyobrazić sobie zestaw, który potrzebowałby mocniejszego zasilacza niż przywoływane już 600-650 W. Co więcej, słabsze konstrukcje z grafikami pokroju GTX 1050 lub nawet GTX 1060 w zupełności zadowolą się zasilaczami o mocy 400-450 W. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zamierzamy do obudowy włożyć dwie karty graficzne. Wtedy potrzebujemy przynajmniej 750 W, chociaż lepiej zainwestować w jeszcze mocniejszą konstrukcję. Założenia są proste i warto zawsze się ich trzymać:

  • Mało wydajny komputer z jedną kartą graficzną: 400-450 W,
  • Średnio wydajny komputer z jedną kartą graficzną: 450-500 W,
  • Wydajny komputer z jedną kartą graficzną: 500-600 W,
  • Bardzo wydajny komputer z dwiema kartami graficznymi: 750 W i więcej.

Najważniejsze jest to, aby nie kupować zasilacza na granicy zapotrzebowania komputera. To zbyt ryzykowne. Zawsze powinniśmy zapewnić urządzeniu zapas mocy na wypadek ewentualnej rozbudowy. Wśród polecanych modeli warto wyróżnić między innymi:

Poza tym należy pamiętać, że maksymalne obciążenie uzyskamy tylko w bardzo wymagających programach i grach. W większości przypadków, np. przeglądając internet lub oglądając film, nie powinniśmy przekroczyć zużycia energii na poziomie 100-150 W.

Zasilacz, moc zasilacza, certyfikat zasilacza, 80 PLUS Bronze, 80 PLUS Silver, 80 PLUS Gold, 80 PLUS Platinum, 80 PLUS Titanium, Corsair VS450, SilentiumPC Vero L2 500 W, Cooler Master V550S, SilentiumPC Supremo L2 550 W, Thermaltake Toughpower 650 W, Be quiet! Pure Power 10CM 600 W, Corsair CX750, karty graficzne a zasilacz

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro