Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak dobrze wybrać podkład podłogowy?

Kładąc lub wymieniając podłogę, zwracamy szczególną uwagę na wygląd oraz wytrzymałość paneli. Jednak dobór odpowiedniego podkładu podłogowego jest niemal równie ważny podczas codziennego użytkowania.

Jak dobrze wybrać podkład podłogowy?

Podkład podłogowy pod panele jest ważny z kliku powodów. Począwszy od nierówności na podłodze, przez rodzaj ogrzewania, na łatwości w montażu kończąc. Dlatego podpowiadamy, jaki podkład podłogowy wybrać.

Podkład podłogowy – naturalny czy sztuczny?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Pod względem estetycznym do złudzenia przypomina prawdziwe deski lub ekskluzywny kamień. Wybierając model o wysokiej klasie ścieralności, zapewnimy sobie piękną podłogę na lata. Duże zainteresowanie panelami bierze się też z łatwego montażu i stosunkowo niewielkiej ceny. Jednak na wszystkie te zalety wpływ ma również odpowiednio dobrany podkład pod panel podłogowy.

Najprościej ujmując, podkład podłogowy jest warstwą tworzywa, która ma nie tylko ułatwić montaż paneli, ale też zapewnić im lepsze warunki w postaci odpowiedniego przepływu powietrza czy izolacji od wilgoci. Wyróżniamy podkłady pochodzenia naturalnego oraz sztucznego. Do tych pierwszych zaliczymy:

  • Podkład podłogowy korkowy – jego największym atutem jest znakomita izolacja akustyczna oraz cieplna, dlatego często wykorzystywany jest w mieszkaniach na piętrze, ponieważ z jednej strony wygłusza odgłosy sąsiadów z dołu, a jednocześnie nie pozwala, żeby ciepło uciekało przez podłogę. Po stronie minusów należy zapisać koszt, który należy do najwyższych wśród suchych podkładów podłogowych. Korek słabo sprawdza się też na intensywnie użytkowanych podłogach, ponieważ jego trwałość nie jest tak dobra, jak w przypadku sztucznych podkładów.

  • Eko-płyta – dobre wyciszenie oraz niski koszt zakupu to z kolei zalety eko-płyty. Pojedynczy arkusz jest też znacznie grubszy od korka, dzięki czemu pokład pomaga zniwelować nierówności podłogi. Po stronie wad z pewnością należy zapisać fakt, że eko-płyta mocnie chłonie wodę, przez co lepiej stosować go z folią, która go zabezpieczy. Z tego względu wymaga też bardzo dużej precyzji przy łączeniu paneli.

  • Tektura – w tym zestawieniu to najbardziej budżetowe rozwiązanie, ponieważ cena tego materiału za metr kwadratowy zaczyna się od złotówki. Jednak tekturę stosuje się właściwie jedynie pod ogrzewanie podłogowe, ponieważ ma też szereg wad, takich jak słaba izolacja akustyczna, nie najlepsza trwałość i praktycznie brak absorpcji drgań mechanicznych.

Z kolei trzy najpopularniejsze materiały sztuczne, jakich używa się pod panele podłogowe, to:

  • Pianka – niewiele droższa od tektury, jednak mimo że cena jest atrakcyjna, warto zwrócić uwagę na szybką utratę najważniejszych właściwości. Cechy izolacji akustycznej oraz cieplnej również są na co najwyżej średnim poziomie.

  • Podkład polietylenowy – ten typ pokładu podłogowego pod panele posiada sporo zalet. Zapewnia m.in. wyciszenie na dobrym poziomie, a z racji niskiego oporu cieplnego można go stosować pod ogrzewanie podłogowe. Polietylen poleca się także przy bardzo nierównych podłogach, ponieważ ten podkład należy do najgrubszych na rynku i może niwelować nawet różnice sięgające 4 mm.

  • Podkład podłogowy polistyrenowy – zalecany przy ogrzewaniu podłogowym. Spośród wszystkich materiałów bardzo dobrze przepuszcza ciepło, przy czym jednocześnie świetnie absorbuje nacisk i cechuje się też długą żywotnością. Podkład podłogowy polistyrenowy z barierą paroizolacyjną to jedna z najlepszych opcji, jakie można zastosować do paneli.

Jaki podkład wybrać przy ogrzewaniu podłogowym?

Wbrew powszechnej opinii, że przy ogrzewaniu podłogowym jesteśmy skazani na płytki ceramiczne, panele również mogą przyjemnie grzać podłogę. Potrzebny jest jednak dobry podkład podłogowy, który zapewni przepływ ciepłego powietrza. Szukamy więc materiału o jak najniższym oporze cieplnym, co pozwala maksymalnie wykorzystać działanie instalacji grzewczej. Zatem jeśli interesuje nas podkład podłogowy pod płytki czy pod panele, nasze poszukiwania ograniczymy do podkładów poliuretanowo-mineralnych (PUM) lub polietylenowych o wysokiej gęstości (PEHD).

Jak kłaść podkład podłogowy?

Kiedy już wybierzemy optymalny podkład podłogowy, przed rozpoczęciem prac powinniśmy zostawić go w pomieszczeniu, gdzie będzie kładziony, na około dobę. Materiał zaaklimatyzuje się i będzie lepiej współpracował przy pracy. Podobnie należy zrobić z samymi panelami. Jeśli zdecydowaliśmy się na folię paroizolacyjną, rozkładamy ją w pierwszej kolejności. Rozkładając właściwy podkład, warto pomagać sobie poziomicą oraz taśmą malarską, którą łączymy poszczególne fragmenty podkładu. Podobnie jak w przypadku paneli również podkład powinien być rozłożony „na styk” bez żadnych zbędnych przerw.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro