Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak dobrać wielkość ekranu do wielkości pomieszczenia przy zakupie TV

Rynek telewizorów jest pełen modeli od różnych producentów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno pod względem koloru obudowy, przekątnej czy rozdzielczości ekranu, jak i zastosowanej technologii – procesory obrazu, funkcje, Smart TV itd. Bardzo ważną kwestią jest często wielkość telewizora.

Mikołaj Barbanell
Mikołaj Barbanell 02-07-2014 aktualizacja: 06-11-2018

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Jak dobrać wielkość ekranu do wielkości pomieszczenia przy zakupie TV

Przy zakupie telewizora zastanawiamy się nad wieloma rzeczami, m.in. jego wielkością. Powinniśmy ją dobierać względem rozmiarów pomieszczenia, do którego telewizor jest przeznaczony . Na odległość, jaką mamy zachować od ekranu, wpływ będą miały dwa czynniki – przekątna i rozdzielczość. Wprawdzie do sypialni możemy fizycznie wnieść 85-calowy telewizor, a do przestronnego salonu model o przekątnej 24 cali. Jednak oglądanie telewizji może okazać się mało komfortowe, nadwyrężające wzrok.

Przekątna i rozdzielczość ekranu a odległość

Przed zakupem telewizora bierzemy pod uwagę wielkość pomieszczenia, do którego jest przeznaczony, a także uwzględniamy jego odległość od kanapy czy fotela. Może jednak szukamy telewizora do sypialni, gdzie filmy planujemy oglądać z poziomu łóżka. W każdym z tych przypadków warto zmierzyć odległość od miejsca, z którego będziemy oglądać, do miejsca, w którym będzie ekran. Istotna jest rozdzielczość ekranu – obecnie wybieramy głównie telewizory Full HD (1920x1080 pikseli) lub UHD 4K (3840x2160 pikseli). Warto jest się zasugerować poniższymi wyliczeniami. W przypadku telewizora o rozdzielczości Full HD przeliczamy odległość 4,2 cm na cal, zaś przy ekranach UHD 4K będziemy przeliczać 2,1 cm na cal. Są to podstawy, którymi warto się kierować. Im wyższa rozdzielczość ekranu, tym telewizor o tej samej przekątnej powinien stać bliżej nas. Nie warto kupować telewizora, jeśli nie możemy zachować od niego odpowiedniego dystansu.

Optymalna odległość zapewnia nam zarówno komfort oglądania, jak i możliwość tego, co daje nam wybrana rozdzielczość. Szczególnie tyczy się to telewizorów 4K UHD – jeśli będziemy znajdować się zbyt daleko od wybranego modelu, to tak naprawdę nie dostrzeżemy różnicy pomiędzy Full HD a UHD. Musimy znajdować się na tyle blisko telewizora, a zauważymy wyższą rozdzielczość ekranu, obraz lepszej jakości. Oczywiście musimy w tym przypadku też zwracać uwagę na inne czynniki, np. zastosowane technologie odświeżania obrazu, HDR itd. Warto pamiętać, że budżetowy telewizor 4K UHD wcale nie musi wyświetlać obrazu lepszej jakości niż drogi, wyposażony w lepsze funkcje odbiornik Full HD.

Teraz wróćmy do naszych wyliczeń i weźmy pod lupę często wybierane przekątne telewizorów do salonów. Kupujemy modele o rozdzielczości Full HD i tak oto:

 1. telewizor 37-cali Full HD - odległość
 2. telewizor 42-cale Full HD - odległość
 3. telewizor 47-cali Full HD - odległość
 1. telewizor 37-cali Full HD - odległość
 2. telewizor 42-cale Full HD - odległość
 3. telewizor 47-cali Full HD - odległość

Widzimy, jak to wygląda w przypadku Full HD. Jeśli chodzi o telewizory o rozdzielczości 4K UHD, to tak naprawdę powinniśmy decydować się na kupno dopiero od przekątnej 55 cali. Jednak wiele osób sięga po taką opcję już w przypadku 50 cali. Także zobaczmy, jakie odległości powinniśmy zachować od telewizora o rozdzielczości 4K UHD:

 1. telewizor 50-cali UHD - odległość
 2. telewizor 55-cali UHD - odległość
 3. telewizor 65-cali UHD - odległość
 1. telewizor 50-cali UHD - odległość
 2. telewizor 55-cali UHD - odległość
 3. telewizor 65-cali UHD - odległość

Widzimy, że wcale nie musimy znajdować się cztery metry od telewizora w przypadku chociażby 65-calowego ekranu. Po prostu wtedy nie skorzystamy z tego, co oferuje nam rozdzielczość 4K UHD. Do dużych odległości jesteśmy przyzwyczajeni, kiedyś bowiem korzystaliśmy z telewizorów o bardzo niskich rozdzielczościach. Przy telewizorze o przekątnej 40 cali i rozdzielczości HD Ready (1366x768 pikseli) odpowiednia odległość zawierała się w dużym przedziale od 2,5 do 3,5 metra. Może nam się w teorii wydawać, że podane wyżej odległości są zbyt małe. Jednak w praktyce, jeśli dostosujemy się do powyższych wytycznych, to ekran powinien wypełniać około 60 stopni naszego pola widzenia. Zobaczmy to na przykładzie telewizora o przekątnej ekranu 85 cali i rozdzielczości 4K UHD. Dopiero w tym przypadku maksymalna odległość od telewizora wynosi 3,57 metra (przedział od 1,79 do 3,57 metra).

telewizor 85-cali UHD - odległość

Jeśli zatem mamy w salonie odpowiednią przestrzeń, to warto sięgnąć po większy telewizor w zakładanym przez nas budżecie. Jak się okazuje, nasz wzrok wcale na tym nie ucierpi, a my zyskamy na obrazie pełnym szczegółów i detali. Komfort oglądania programów telewizyjnych i filmów również będzie na wysokim poziomie. Wyjątkiem mogą okazać się modele telewizorów Curved (z zakrzywionym ekranem). Odległość naszego wzroku od telewizora wyliczamy tak, jak w powyższym poradniku. Jednak w tym przypadku jest to rozwiązanie idealne dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Osoby niesiedzące na wprost telewizora będą bowiem widziały obraz w nieco zniekształconej perspektywie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro