Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Twardość materaca to jedna z jego najważniejszych cech, ponieważ to właśnie ona wpływa na komfort naszego wypoczynku. Aby sen był przyjemny oraz wydajny, materac nie może być ani zbyt sztywny, ani też zapadać się pod ciężarem ciała śpiącej na nim osoby. Podpowiadamy, jak dobrać materac do naszej wagi, wzrostu oraz upodobań.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 28-01-2016

Dlaczego warto dobrać materac do wagi?

Kiedyś uważano, że im twardszy jest materac, tym lepszy dla naszego zdrowia, jednak nic bardziej mylnego. Źle dobrany pod względem stopnia twardości jest niebezpieczny dla kręgosłupa. Dobrze dopasowany materac pozwoli naszemu nam się zregenerować, zrelaksować i efektywnie wykorzystać nocny odpoczynek. Właśnie dlatego podczas wyboru materaca należy wziąć pod uwagę wagę, wzrost oraz indywidualne preferencje osoby, która będzie na nim spała.

Na zbyt miękkim materacu nasz kręgosłup wygina się w łuk (prawie tak jak w hamaku), a przestrzenie między jego dyskami są ściśnięte, co uniemożliwia docieranie do nich płynów. W efekcie układ kostny nie otrzymuje składników niezbędnych do regeneracji po całodziennym obciążeniu, a my budzimy się zesztywniali. Z kolei zbyt twardy materac uciska miejscowo naczynia krwionośne, co skutkuje m.in. drętwieniem nóg, a przy długotrwałym użytkowaniu może powodować trwałe uszkodzenia kręgosłupa.

Materac o właściwie dobranym stopniu twardości odciąża kręgosłup, ponieważ dopasowuje się do ciała i pozwala na przybranie naturalnej pozycji podczas snu. Dzięki temu organizm ma szansę się zregenerować, krew lepiej krąży w żyłach, a mięśnie się rozluźniają.

Stopnie twardości materaców

Poszczególne rodzaje materaców mają różne stopnie twardości oznaczone symbolem H. Osobom ważącym mniej niż 80 kg polecane są materace o oznaczeniu H2, a osobom o wadze przekraczającej 80 kilogramów – H3. Istnieją również materace o twardości H4 oraz indywidualne rozwiązania sprężynowe, przeznaczone dla ważących ponad 100 kg.

Waga to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca. Równie istotny jest wzrost (w przypadku wysokich osób waga rozkłada się na większej powierzchni ciała) oraz osobiste preferencje (np. częstsze spanie na boku wymagatwardego materaca). Właśnie te dwa czynniki decydują o wyborze materaca w przypadku, gdy ważymy w granicach 80 kg i nie wiemy, czy zdecydować się na materac H2 czy już H3.

W wielu sklepach przygotowuje się ekspozycje materaców. Umożliwia to sprawdzenie, czy wybrany przez nas model będzie odpowiedni. W tym celu należy się położyć na upatrzonym materacu na wznak, a następnie wsunąć dłoń pod lędźwie. Jeśli nie ma z tym problemu – materac jest zbyt twardy, jeśli nie możemy tego zrobić – za miękki. O odpowiedniej twardości mówimy wtedy, kiedy ręka napotka lekki, lecz możliwy do pokonania opór.

Dla singla czy dla pary?

Niezwykle istotną kwestią jest to, czy na wybranym materacu będą spały dwie osoby, czy tylko jedna. Jeden szeroki będzie mniej trwały i bardziej miękki niż dwa wąskie o tym samym stopniu twardości. Jeśli między wspólnie śpiącymi osobami występuje duża różnica wagi, lepiej się zdecydować na dwa oddzielne materace o różnym stopniu twardości. Można również zainwestować w pojedynczy materac z technologią umożliwiającą wybranie różnych stopni twardości każdej jego połowy, np. H2 po prawej stronie i H4 po lewej. Dzięki temu wspólny wypoczynek będzie komfortowy dla obu osób.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro