Jak dobrać tornister/plecak dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Wybór pomiędzy plecakiem a tornistrem to jeden z pierwszych dylematów, przed którymi stają rodzice siedmiolatków. Tornistry mają ergonomiczny kształt i dobrze dopasowują się do sylwetki, a plecaki są lżejsze i zgrabniejsze. Alternatywą są także torby na kółkach, które nie obciążają kręgosłupa i sprawdzą się, gdy w budynku szkoły nie ma wielu schodów.

Anna Bartoś Anna Bartoś / 15-07-2015 / aktualizacja: 08-08-2018

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na tornister, czy plecak, powinniśmy zwracać uwagę na jego wagę już po całkowitym zapakowaniu szkolnego ekwipunku. Łącznie z książkami, zeszytami oraz pozostałymi przyborami ciężar nie powinien przekraczać 15% masy ciała dziecka.

Tornistry - najważniejsze zalety i najczęściej wymieniane wady

Główną zaletą tornistrów jest ergonomiczny kształt i usztywnienie, dzięki którym dziecko nie garbi się w trakcie noszenia pakunku na plecach. Szerokie, wypełnione miękką gąbką, regulowane szelki oraz pasy znajdujące się na wysokości bioder umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru. W ten sposób siedmiolatkowi łatwiej zachować prawidłową postawę, co zmniejsza ryzyko występowania wad postawy.

Atutem tornistrów jest także mnogość usztywnianych przegród i zamykanych na zamek błyskawiczny, rzepy lub ściąganych na gumkę kieszeni, które ułatwiają dzieciom pakowanie i organizację przedmiotów i akcesoriów szkolnych. Funkcjonalność tornistrów zwiększają także nóżki zamontowane w dnie, które zapewniają stabilność w trakcie stawiania tornistra na podłodze. Dodatkowym zabezpieczeniem są elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dzieci w trakcie drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu.

Istotną kwestią jest także fakt, że w większości tornistry zostały wykonane z nieprzemakalnego materiału, co chroni książki, stroje na zajęcia sportowe i artykuły papiernicze przed zamoknięciem. Producenci wykonują tornistry z wysoką starannością i z trwałych, bezpiecznych materiałów. Zdobią je np. barwne postaci bohaterów popularnych bajek lub przedstawicieli świata zwierząt. Ponadto łatwo znajdziemy kilkuelementowy zestaw szkolny dedykowany chłopcom lub dziewczętom, w którym piórnik, śniadaniówka, worek na kapcie oraz bidon będą do siebie pasować.

Głównym zarzutem stawianym wobec tornistrów jest to, że są duże i ciężkie. Prostokątne lub kwadratowe pakunki same w sobie ważą najczęściej ponad kilogram. W sprzedaży dostępne są jednak lżejsze i zgrabniejsze modele tornistrów, dlatego podczas zakupów należy zwracać uwagę na szczegółowy opis przedmiotu.

Lekkie, zgrabne i uniwersalne plecaki

Plecaki są znacznie lżejsze niż klasyczne tornistry. Ważą zwykle od 300 do 600 gramów i zależnie od naszych upodobań mogą być wykonane z miękkiego lub usztywnianego materiału. Są nieprzemakalne i mają regulowane szelki. W przypadku gdy kompletujemy wyprawkę dla siedmiolatka, warto zwracać uwagę na te modele, które mają plecy wyprofilowane za pomocą miękkiej i przewiewnej gąbki. Ułatwi ona utrzymywanie właściwej postawy przez dziecko i zapewni swobodny przepływ powietrza

Zaletą plecaków jest pojemność i łatwe dopasowywanie się do przedmiotów znajdujących się wewnątrz. W porównaniu z tornistrami są też bardziej uniwersalne, ponieważ sprawdzą się nie tylko podczas pobytu w szkole, ale także na wycieczkach, piknikach czy rodzinnych wyjazdach. Plecaki są łatwe w utrzymaniu ich w czystości, ponieważ w większości przypadków możemy prać je w pralce. Są też zwykle tańsze niż tornistry. Jedną z ich wad jest jednak szeroki rozstaw szelek. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ zbyt duży plecak będzie się zsuwał z ramion dziecka, powodując dyskomfort i trudność podczas całodziennego noszenia.

Torba na kółkach - alternatywa najmniej obciążająca kręgosłup

Coraz większą popularnością cieszą się plecaki na kółkach, które przypominają minitorby podróżne. To rozwiązanie, które zdecydowanie najmniej obciąża kręgosłup, jednak pod warunkiem, że siedmiolatek w szkole lub w drodze do szkoły nie będzie musiał pokonywać wielu schodów.

Tego typu tornistry wyposażone są w ciche kółka i wysuwaną, teleskopową rączkę, która ukryta jest w zewnętrznym aluminiowym stelażu torby. Są trwałe, nieprzemakalne i wygodnie wyprofilowane. Zabezpieczają książki przed zniszczeniem, a szeroka gama kolorów i wzorów odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających maluchów. Plecaki na kółkach mają sztywne nóżki, zapewniające stabilność w trakcie stawiania na podłożu, oraz usztywniane dno. Ich waga to około 1,2 kilograma a wysokość to około 45 centymetrów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro