Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak dobrać opony do samochodu ciężarowego?

Opony w samochodach ciężarowych mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo całego transportu. Oferta ogumienia do ciężarówek jest jednak tak duża, że można się pogubić w kryteriach doboru. Wyjaśniamy, czym należy się kierować podczas zakupu opon do pojazdów ciężarowych.

Marcin Ołtarzewski
Marcin Ołtarzewski 19-08-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter
zamknij

Jak dobrać opony do samochodu ciężarowego?

Opony w autach ciężarowych w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze i koszty eksploatacji pojazdu. Właściciele samochodów ciężarowych przy doborze opon mają trudniejsze zadanie niż kierowcy aut osobowych. Ciężarówki przewożą znacznie cięższe ładunki, pokonują długie dystanse i są narażone na uszkodzenia ogumienia związane z różnym terenem, po którym się poruszają. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon do pojazdu ciężarowego?

Kiedy wymieniać opony w samochodzie ciężarowym

Opony w samochodach ciężarowych najczęściej są wymieniane w 3 sytuacjach:

  • zużycie bieżnika dotychczasowych opon wynikające z pokonanego dystansu lub uszkodzenia mechanicznego. Zgodnie z przepisami opona w pojazdach ciężarowych musi mieć bieżnik grubości co najmniej 1,6 mm. Najłatwiej sprawdzisz go miernikiem do bieżników. Oceniając stan opon, zwróć uwagę także na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia lub nierówności ich powierzchni. Jeśli takie występują, oponę należy szybko wymienić;
  • opona ma więcej niż 5–6 lat. Opon w pojazdach ciężarowych nie powinno się użytkować dłużej niż 10 lat. Z kolei producenci zalecają ich wymianę maksymalnie po 5–6 latach. W praktyce opony w pojazdach ciężarowych użytkowanych w regularnym transporcie zużywają się znacznie szybciej niż podane okresy;
  • samochód ciężarowy pochodzi z rynku wtórnego i nie jest znany dokładny stan ogumienia, wówczas warto wymienić ogumienie na dostosowane do aktualnych potrzeb.

Wymianę opon należy przeprowadzić, gdy pojawiają się wątpliwości, czy obecnie założone są bezpieczne.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Kiedy opony stają się niebezpieczne?

Dobór opon ze względu na oś samochodu ciężarowego

Jednym z kryteriów doboru opon do pojazdów ciężarowych jest ich przeznaczenie pod kątem odpowiedniej osi ciężarówki. Ta zasada nie występuje w przypadku aut osobowych.

Opony do samochodów ciężarowych pod względem ich przeznaczenia na daną oś dzielimy na:

  • opony na oś prowadzącą (inaczej zwaną kierowaną), oznaczane symbolami S lub F,
  • opony na oś napędową (inaczej zwaną pędną), oznaczane symbolem D,
  • opony na oś wleczoną (naczepowe), oznaczane symbolem T,
  • opony uniwersalne, możliwe do stosowania na wszystkich osiach pojazdu, oznaczane symbolem Z.

Podział ten nie jest uniwersalny i uwarunkowany przepisami, co powoduje, że poszczególni producenci często stosują własny system oznaczeń. Niektórzy jeszcze bardziej zawężają podział na dane osie (np. dzieląc przeznaczenie opon osobno na oś wleczoną i oś pchaną), inni zaś stosują swoje oznaczenia.

Dobór opon ze względu na prawidłowy rozmiar i warunki techniczne

Następnym kryterium jest dobór ogumienia pod kątem prawidłowego rozmiaru i spełnienia kryteriów technicznych (np. nośności). Rozmiar opon podawany jest niemal tak samo jak w przypadku aut osobowych i musi być zgodny z zaleceniami producenta ciężarówki i naczepy.

Równie ważny jak odpowiedni rozmiar jest indeks nośności i prędkości. Pierwszy z nich określa maksymalne obciążenie ogumienia podczas poruszania się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Indeks nośności nie może być niższy niż wymagany przez producenta pojazdu i przepisy. Z kolei indeks prędkości oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto ciężarowe przy maksymalnym obciążeniu wynikającym z indeksu nośności.

Konieczność stosowania opon o jednakowej rzeźbie bieżnika na jednej osi, o jednakowym lub zbliżonym stanie zużycia

Obowiązujące przepisy oraz doświadczenie nakazują użytkowanie na jednej osi opon o jednakowej rzeźbie bieżnika. Jednocześnie musi zostać spełnione kryterium jednakowego lub zbliżonego stanu zużycia bieżnika tych opon. Problem pojawia się w sytuacji, gdy jedna z opon na danej osi ulegnie zniszczeniu – wówczas należy zadbać, aby wymieniana opona była identyczna z uszkodzoną, lub wymienić cały komplet na danej osi.

Zamienniki oraz opony bieżnikowane do samochodów ciężarowych

Zarządcy flot samochodów ciężarowych stoją przed wyzwaniem nie tylko zapewnienia bezpieczeństwa transportu, ale także maksymalnej jego ekonomii. Poszukując oszczędności, jest rozważany zakup zamienników – często dana opona w innych rozmiarach niż potrzebny może być tańsza. To kusi, ale też stwarza zagrożenia z tym związane począwszy od niezgodności z homologacją pojazdu, skończywszy na ryzyku kolizji lub wypadku spowodowanym np. przegrzaniem opony.

Szukając oszczędności, zwłaszcza w transporcie lokalnym, często rozważane są także opony bieżnikowane. To opony regenerowane bazujące na oponach używanych, z nałożoną nową warstwą gumowej mieszanki z odciśniętym bieżnikiem. Opony bieżnikowane mogą być nawet dwukrotnie tańsze od nowych, jednak są one bardziej narażone na rozwarstwianie i uszkodzenia mechaniczne. Jak dowodzą testy, droga hamowania opon bieżnikowanych jest dłuższa niż opon nowych.

Przeczytaj także: Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Odpowiednie ciśnienie w oponach ciężarowych

Niezależnie od sposobu wykorzystywania pojazdu ciężarowego i rodzaju zastosowanych opon należy regularnie dbać o odpowiednie ciśnienie w każdym kole. Kwestia ta jest niejednokrotnie pomijana przez kierowców lub zarządców flot, a ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, tempo zużycia opon i ilość spalanego paliwa.

Do sprawdzania ciśnienia w oponach odpowiednie będą przenośne mierniki, dzięki którym w każdej chwili można sprawdzić ciśnienie w każdym kole. Opony na różnych osiach mogą mieć inne ciśnienie. Niezbędne dane znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu i naczepy oraz na naklejkach umieszczonych w widocznym miejscu każdego pojazdu.

Kup opony ciężarowe:

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Motoryzacja


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro