Jak dobrać odpowiednią skarpetę trekkingową?
Zdaniem eksperta

Jak dobrać odpowiednią skarpetę trekkingową?

Dobór odpowiedniej skarpety trekkingowej jest równie ważny, jak zakup dobrego obuwia trekkingowego. Na nic zda nam się najlepszy materiał czy membrana w butach, jeśli naszą stopę odziejemy w bawełnę. Bawełna bowiem jak gąbka chłonie wilgoć i wiąże ją w sobie, do tego stopnia, że niejednokrotnie możemy mieć nawet wrażenie, że nasz but przemaka.

udostępnij

Paulina WierzbickaPaulina Wierzbicka / 28-07-2018

Zaopatrując się w buty trekkingowe, warto zatem dorzucić do zakupów kilka par skarpet trekkingowych, w zależności od tego, gdzie, w jakich warunkach i kiedy będziemy je użytkować.

Wiodące marki produkujące skarpety trekkingowe to: Bridgedale, Smartwool czy polski producent Expansive Outdoor.

Tak dla wełny!

Naturalnym materiałom, jak na przykład wełna, mówimy zdecydowane tak! Nie ma żadnego sztucznego włókna lepszego od tego, które stworzyła natura! Wśród produktów wełnianych na zainteresowanie zdecydowanie zasługuje wełna z owiec Merynosów. Merino Wool to najwyższej jakości wełna pozyskiwana z runa owiec rasy Merynos pochodzących z Australii i Nowej Zelandii. Oto główne zalety skarpet wełnianych:

  • Doskonale odprowadzają wilgoć od ciała,
  • Merino Wool jest delikatna dla skóry i „nie gryzie” wbrew naszemu przekonaniu o produktach wełnianych,
  • Wełna fantastycznie reguluje termikę, przez co nadaje się do użytkowania przez cały rok,
  • Właściwości bakteriostatyczne sprawiają, że użytkowanie skarpet jest higieniczne dla skóry,
  • Bakterie nie rozwijają się tak szybko jak w sztucznych materiałach, w związku z tym dłużej można zachować świeżość skarpety. Wełniane skarpety można użytkować nawet kilka dni, co jest szczególnie ważne podczas kilkutygodniowego trekkingu, kiedy liczy się każdy dodatkowy gram na naszych plecach,
  • Wełna jest miękka, dzięki czemu ma doskonałe właściwości amortyzujące.

Dobrą skarpetę wełnianą można poznać między innymi po zróżnicowanych strefach w obrębie stopy. Tam, gdzie skarpeta jest szczególnie narażona na mechaniczne przetarcia, to znaczy na pięcie i pod palcami, jest ona wzmocniona dodatkowymi splotami. Materiał ma większą miąższość, a przy tym jest trudniej o przetarcia. Elastyczne wzmocnienia w obrębie kostki oraz śródstopia pozwalają natomiast na prawidłowe utrzymanie skarpety na stopie.

Bambus – naturalne włókno

Podobne do skarpet wełnianych właściwości mają wykonane z wiskozy skarpety bambusowe. Wiskoza, którą uzyskuje się z bambusa, ma charakter delikatnej, jedwabistej przędzy. Chłodzi ciało, odprowadzając wilgoć, stąd podobnie jak włókna CoolMax sprawdzi się w lekkich skarpetach trekkingowych dedykowanych na ciepłe pory roku.

Skarpety mają płaskie szwy zapobiegające uwieraniu oraz bezuciskowy szeroki ściągacz, dzięki czemu skarpeta solidnie trzyma się ponad butem.

Włókna Coolmax – idealne w przypadku skarpet ze sportowym zacięciem

Wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie odprowadzanie wilgoci związane z jej nadprodukcją – to znaczy w przypadku skarpet stosowanych na przykład w kolarstwie czy biegach górskich, w letnie upały czy przez osoby z nadmierną potliwością – rewelacyjnie sprawdzą się włókna Coolmax. Coolmax to włókno syntetyczne, które zapewnia uczucie suchości skórze i pomaga chronić przed przegrzaniem. Czterokanałowa konstrukcja włókna sprawia, że skóra w trakcie wysiłku fizycznego pozostaje maksymalnie sucha pomimo wysokiej temperatury i wilgotności na zewnątrz. Zazwyczaj cienkie skarpety coolmaxowe mogą być stosowane również jako druga skarpeta next-to-skin – dla zachowania większej higieny i aby zapobiec obtarciom.

Marki skarpet outdoorowych produkują swoje modele zazwyczaj w kolejnych rozmiarach w przedziałach co trzy numery. Jeżeli jesteśmy na granicy tych numerów, warto zazwyczaj wybierać skarpety mniejsze, by zapobiec nadmiarowi zbędnego materiału w bucie, który może przyczynić się do uwierania, a w konsekwencji obtarć.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro