Jak dobrać odpowiedni stanik sportowy?

Jak dobrać odpowiedni stanik sportowy?

Jesteś aktywną kobietą, która biega, jeździ na rolkach lub tańczy? A może regularnie grasz w tenisa lub chodzisz na zumbę? W trakcie każdej aktywności fizycznej dochodzi do rozciągania struktur tkanki łącznej, która odpowiada za ładny i kształtny biust. Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, powinnaś zadbać o swoje piersi, zaopatrując się w odpowiedni stanik sportowy.

udostępnij

Dagmara MoskwaDagmara Moskwa / 23-05-2017

W trakcie biegu, jazdy na rolkach czy uprawiania innych form aktywności fizycznej, nasze piersi zmieniają swoje położenie. W przypadku pań o większych rozmiarach biustu, zmiana położenia piersi może dochodzić nawet do 14 cm! Rozciągają się przy tym tkanki łączne tworzące tzw. więzadła Coopera, które są odpowiedzialne za zachowanie sprężystego biustu. Nasz biust potrzebuje wsparcia! Każda z nas powinna mieć w szafie dobrze dobrany stanik sportowy.

Biustonosz sportowy – właściwości

Podstawowym zadaniem stanika sportowego jest unieruchomienie biustu podczas wykonywania ćwiczeń, a tym samym zminimalizowanie wstrząsów prowadzących niekiedy nawet do jego deformacji. Stanik sportowy różni się od codziennego biustonosza przede wszystkim krojem, materiałem i przeznaczeniem. Materiał (najczęściej dżersej lub poliester), z którego jest wykonany, mimo że może wydawać się gruby, jest bardzo przewiewny, przyjemny w dotyku i doskonale wchłania wilgoć. Jeżeli jesteś kobietą, która kocha dynamiczne sporty takie jak bieganie czy zumba, wybierz biustonosz z usztywnionymi miseczkami (stanik push up). Taki model pomoże ci utrzymać biust na miejscu nawet w trakcie wykonywania najbardziej wymagających ćwiczeń. Fitness czy jazda na rowerze nie wymagają tak dużej redukcji wstrząsów, możesz wybrać więc stanik mniej usztywnionych miseczkach lub odpowiedni top. Biustonosze o najmniejszym poziomie wsparcia przeznaczone są natomiast dla kobiet ćwiczących jogę, czy pilates. Każda aktywna kobieta z pewnością znajdzie swój wymarzony model. Rynek oferuje nam biustonosze sportowe z klasycznym zapięciem na haftki, z elastyczną gumką wkładane przez głowę, z zapięciem haftowym i krzyżowym na plecach, czy też termoaktywne top staniki.

Podział biustonoszy sportowych

Staniki sportowe można podzielić na kompresyjne, z dzielonymi miseczkami oraz z oddzielnymi miseczkami i regulacją. Biustonosze kompresyjne są odpowiednie dla kobiet z mniejszym biustem (A, B), dociskają go bowiem do klatki piersiowej, zapewniając komfort i chroniąc przed wstrząsami. Staniki z oddzielonymi miseczkami będą idealne dla tych z was, które posiadają większy biust. Każda pierś jest oddzielnie przyciskana do klatki piersiowej, gwarantując stabilność i zatrzymanie biustu w jednym miejscu. Natomiast biustonosze z oddzielnymi miseczkami i regulacją są przeznaczone dla kobiet, które siadają bardzo duży biust. Mechanizm działania jest identyczny jak w biustonoszu z oddzielnymi miseczkami, regulacja pozwala jednak na dokładniejsze dopasowanie.

Dobieramy odpowiedni stanik sportowy

Czy kształt piersi ma wpływ na wybór odpowiedniego biustonosza sportowego? Oczywiście, że tak! W końcu stanik sportowy jest po prostu bardziej wytrzymałą formą biustonosza, a więc jego dobór podlega zasadom brafittingu. Aby dobrać odpowiedni biustonosz sportowy, zacznij od zmierzenia obwodu pod biustem. Mierzymy go na tzw. wydechu, wynik zaokrąglamy w dół i odejmujemy 5 centymetrów. Dzięki temu piersi będą dobrze unieruchomione. Krok numer dwa to pomiar obwodu biustu. Przyłóż centymetr luźno w najszerszym miejscu biustu i zanotuj wynik. Następnie ustal wielkość miseczki. Stanowi ona różnicę obwodu w biuście i pod biustem. Ostatnim krokiem jest odczytanie rozmiaru miseczki z tabeli rozmiarowej przypisanej do poszczególnych marek staników sportowych. Możesz o nie zapytać w sklepie sportowym. Rynek odzieży sportowej oferuje naprawdę szeroki wybór biustonoszy przeznaczonych dla aktywnych kobiet. Staniki sportowe Reeboka, Nike czy Kalenji to tylko niektóre z nich.

Każda kobieta uprawiająca sport powinna zaopatrzyć się w odpowiedni stanik sportowy. Klasyczny biustonosz nie zapewni bowiem twoim piersiom wystarczającej ochrony. Dobrze dobrany stanik sportowy nie tylko zapewni stabilizację, lecz także wymodeluje piersi, wpływając na zachowanie ich odpowiedniego kształtu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro