Jak dobrać i wymienić struny w gitarze elektrycznej?
Zdaniem eksperta

Jak dobrać i wymienić struny w gitarze elektrycznej?

Aktualnie na rynku możemy wybierać między wieloma firmami, rodzajami i grubościami strun do gitary elektrycznej. Jak odpowiednio je wybrać, a następnie wymienić?

udostępnij

Aleksander KlewaczewAleksander Klewaczew / 18-04-2018

Firmy, które aktualnie przodują na rynku strun gitarowych, to przede wszystkim: Ernie Ball, D’addario, Dunlop, Rotosound, GHS, DR, Elixir.

Najbardziej standardowym i podstawowym rodzajem strun, jaki możemy kupić, to struny niklowane. Posiadają one standardową żywotność (ok. jednego miesiąca) i kosztują zwykle od 20 do 30 zł. Są one najlepszym wyborem, jeśli szukamy nie za drogich strun, które jednocześnie sprawdzą się przy każdej okazji. Dostępne są również struny typu Pure Nickel, które nie są już stopem niklu z dodatkowym składnikiem, a wyprodukowane są z samego niklu. Dzięki nim otrzymujemy trochę jaśniejsze brzmienie, lubiane przez bluesowych gitarzystów. Kolejnym, droższym rozwiązaniem są struny powlekane – charakteryzują się one przede wszystkim dłuższą żywotnością. Tym typem od lat posługuje się firma Elixir oraz Cleartone. Jakiś czas temu firma Ernie Ball wprowadziła również struny kobaltowe, charakteryzujące się miękkością i większą ilością harmonicznych. Powstał też model M-Steel – struny wykonane ze stopu o nazwie „maraging steel”, wykorzystywanego między innymi w przemyśle rakietowym. Odznaczają się pełniejszym brzmieniem i wyższym poziomem wyjściowym. Firma Rotosound oferuje również nietypowe rozwiązanie – struny z owijką ze stali nierdzewnej. Dzięki temu dają one czyste i jasne brzmienie.

Jaka grubość będzie najodpowiedniejsza?

Przy doborze strun głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest ich grubość. Bardzo ważne jest napięcie strun, na które wpływ mają przede wszystkim menzura (skala) instrumentu oraz to, w jaki sposób stroimy naszą gitarę. Podstawowym setem strun do standardowego stroju i menzury 25,5” są te w rozmiarach 10–46 lub trochę cieńsze 9–42. Pozwolą one na wygodne operowanie instrumentem bez zbędnie dużego napięcia na strunach. Dostępne są również miększe sety, np. 8–38, proponowane osobom, dla których set 9–42 w standardowym stroju w dalszym ciągu jest za twardy. Do stroju drop D polecane są 10–52, gdzie pod względem napięcia struna .52 w stroju drop D jest idealnym odpowiednikiem struny .46 w standardowym stroju. Do niższych strojów, takich jak np. drop C, potrzebujemy już grubszych strun. Tutaj idealnie sprawdzi się set 12–54. W wypadku siedmiostrunowej gitary najgrubsza struna powinna zaczynać się od rozmiaru .60. Jeśli chodzi o gitary ośmiostrunowe o przedłużonej skali (np. 27”) rozmiary najgrubszej struny (w zależności od stroju) powinny być w przedziale od .72 do .84.

Jak poprawnie założyć struny?

Proces zakładania strun różni się zawsze w zależności od posiadanego rodzaju mostka i kluczy gitarowych. Jeżeli mamy do czynienia z mostkiem stałym, strunę należy przeciągnąć przez otwór w korpusie w taki sposób, żeby kulka z jednego końca struny w otworze się zakotwiczyła. Musimy też zwrócić uwagę na to, by założyć odpowiednią strunę w odpowiednim miejscu – niektóre z firm oznaczają kulki na zakończeniu struny kolorami, umieszczając z tyłu opakowania legendę.

Kolejnym krokiem jest zaczepienie struny na kluczu. Ilość wykonanych na nim zwojów nie powinna być większa niż 4–5. Przełożoną strunę (oczywiście powinniśmy zostawić trochę „zapasu”, żeby zwoje ułożyły się na kluczu) naciągamy kluczem, np. za pomocą korbki do nawijania strun, lub dłonią. Po nawinięciu struny stroimy ją do pożądanego dźwięku i następnie delikatnie podciągamy, w celu rozciągnięcia i odpowiedniego ułożenia struny. Proces powtarzamy dla każdej ze strun.

W wypadku, kiedy w naszej gitarze zamontowane mamy klucze blokowane, strunę należy przeciągnąć przez klucz, napinając ją i blokując od razu. Na takim kluczu nie może być zwojów – spowodują one jego niepoprawne działanie. Jeżeli mamy do czynienia z mostkiem ruchomym typu Floyd Rose, proces wygląda trochę inaczej. Tutaj sugerowałbym wymianę strun pojedynczo, starą na nową. Zapobiegnie to wypadnięciu sprężyn i będzie po prostu wygodniejsze. Po zdjęciu starej struny, odkręcamy klocek dociskający strunę na mostku, wkładamy strunę i blokujemy klocek ponownie. Należy odciąć końcówkę z kulką – w tego typu mostku nie ma ona znaczenia. Wykonujemy następnie proces przełożenia struny przez klucz i nastrojenia jej. Przed założeniem blokady na gryfie gitary należy upewnić się, że mikrostroiki, znajdujące się na mostku, są dokładnie w połowie zakresu swojego działania. Następnie blokujemy klocki na blokadzie gryfu i dostrajamy instrument mikrostroikami.

Warto też sprawdzić różne poradniki, dostępne np. na YouTube, by w bardziej obrazowy sposób zobaczyć, jak ten proces powinien wyglądać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro