Jak dobrać farbę elewacyjną?

Podobnie jak w przypadku innych wykończeniowych materiałów budowlanych, dobór farby elewacyjnej do pomalowania fasady budynku powinien uwzględniać zarówno kwestie techniczne, jak i estetyczne. Kwestie techniczne związane są z możliwością zastosowania danej farby na konkretnej elewacji oraz dobraniem parametrów technicznych farby do warunków eksploatacji fasady. Kwestie estetyczne związane są natomiast z odpowiednim dopasowaniem kolorystyki fasady do kolorystyki pozostałych elementów budynku – zwłaszcza dachu, cokołu i stolarki okiennej.

Sebastian Czernik Sebastian Czernik / 23-02-2016

Dobór farby pod względem technicznym

W przypadku pierwszego malowania elewacji (nowy tynk) można stosować farby silikatowe, silikonowe oraz akrylowe, podobnie jak farby będące mieszaninami wspomnianych spoiw. W przypadku malowania renowacyjnego (czyli do odnawiania malowanej już wcześniej elewacji) powinno się korzystać z farb akrylowych oraz silikonowych. Trzeba też wiedzieć, jaki konkretny tynk jest na elewacji – w przypadku tynków mineralnych (cementowych, cementowo-wapiennych) można zastosować każdy rodzaj farby, należy jednak zadbać o odpowiednie wysezonowanie tynku. W przypadku farb akrylowych trzeba odczekać 28 dni, farb silikonowychok. 14-28 dni, a farby silikatowe można stosować już po ok. 2-3 dniach od zakończenia tynkowania. Dobierając rodzaj farby, należy też uwzględnić warunki, w jakich powłoka malarska będzie eksploatowana. W przypadku elewacji znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic najkorzystniejsze jest wybranie farby silikonowej, zapewniającej gładką powłokę o antystatycznych właściwościach.

Powłoka z farby silikonowej najmniej się brudzi, zazwyczaj ma też zdolność do samoczynnego oczyszczania pod wpływem opadów atmosferycznych. Powłoka z farby silikatowej zalecana jest w przypadku budynków zlokalizowanych blisko terenów zielonych, na zadrzewionych działkach, ponieważ jest bardziej od innych odporna na działanie skażeń biologicznych.

Farby akrylowezalecane są na podłożach już malowanych, tam gdzie wymagana jest wysoka siła krycia. Kwestia techniczna doboru farby wiąże się również z tym, że intensywne kolory farb nie powinny być stosowane na dużych powierzchniach elewacji, szczególnie tych ocieplonych przy pomocy styropianu lub wełny mineralnej. Zalecenie to wynika z tego, że jeśli zostaną one pomalowane intensywnymi kolorami, mogą bardzo silnie nagrzewać się pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest to zagrożeniem zarówno dla trwałości koloru (farba może szybko wyblaknąć pod wpływem działania promieni UV), jak i trwałości farby oraz tynku, na którym jest zastosowana (zwiększone ryzyko wystąpienia spękań powierzchni).

Dobór farby pod względem estetycznym

Kwestia rozsądnego doborufarbypod względem czynników użytkowych i możliwości blaknięcia powłoki została już wspomniana wcześniej. Wiadomo jednak, że elewacja pełni reprezentacyjną funkcję i każdy chce, aby wyglądała elegancko i stylowo. Stąd też tak szeroka oferta kolorystyczna farb fasadowych dostępnych na rynku. Trzeba jednak podkreślić, że dobór koloru powinien być przeprowadzony na spokojnie, z uwzględnieniem umiejscowienia budynku w lokalnej zabudowie. Świeżo pomalowana fasada nie powinna być kontrastowa w stosunku do budynków usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie. Jasne kolory farb zastosowane na elewacji sprawiają, że budynek optycznie wydaje się większy i mocniej wyróżnia się z tła, natomiast kolory ciemniejsze pozwalają wtopić budynek w otoczenie. Elementy dekoracyjne (gzymsy, bonie, itp.) powinny być jaśniejsze niż ściany, natomiast cokół powinien mieć zawsze ciemny kolor. Często stosuje się zasadę, że kolorystyka całego budynku bazuje na jednym kolorze, ale w różnych odcieniach.

Ułatwieniem przy doborze koloru farby dla danego budynku są programy do doboru kolorystycznego, które umożliwiają porównanie różnych wariantów kolorystycznych. Programy tego typu dostępne są na stronach producentów farb elewacyjnych i pozwalają na przykład wgrać fotografię własnego domu i na zasadzie prób i błędów dobrać optymalną kolorystykę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro