Jak dobrać deskę snowboardową do swoich umiejętności

Jak dobrać deskę snowboardową do swoich umiejętności

Umiejętności snowboardzisty to kluczowy czynnik, od którego zależy wybór odpowiedniej deski. Jaka zatem będzie najlepsza dla początkujących, jaka pomoże doszlifować umiejętności średnio zaawansowanym, a jaka sprosta wymaganiom najbardziej doświadczonych?

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 03-01-2018

Pamiętaj, że to, co najdroższe, nie zawsze okaże się najlepsze w każdej sytuacji. Podobnie jest z deskami. Jeżeli i twoja przygoda ze snowboardem dopiero się zaczyna, to zakup bardzo drogiej, profesjonalnej deski snowboardowej nie będzie dobrym pomysłem. Zanim podejmiesz decyzję, musisz bardzo dokładnie przeanalizować i oszacować swoje umiejętności. Należy uwzględnić takie aspekty, jak doświadczenie czy poczucie pewności na stoku. Nad rozsądnie dobraną deską będziesz mieć pełną kontrolę.

Jaka deska dla początkującego snowboardzisty?

Jeżeli twoja przygoda ze snowboardem dopiero się zaczyna, to właściwy dobór sprzętu jest niezwykle istotny. Ważne, aby dobrać taką deskę, która pomoże poczynić szybkie postępy i poczuć pewność na stoku. To, jaki styl jazdy będziesz preferować, schodzi na razie na drugi plan. Dobrym wyborem na samym początku będzie zakup jak najbardziej uniwersalnej deski, a taki jest sprzęt typu all-mountain. Pierwsze kroki eksperci zalecają stawiać na miękkich deskach. Są mniej czułe na ruchy snowboardzisty i dzięki temu unikniesz wielu upadków podczas nauki. Warto również pamiętać o właściwym doborze długości deski – model dla początkujących powinien sięgać najwyżej do podbródka. Równie ważne jest uwzględnienie wagi deski w stosunku do wagi snowboardzisty. Te dwa właściwie dobrane czynniki zapewnią bezpieczeństwo oraz stabilność na stoku.

  • Raven. Jeżeli chodzi o deski typu all-mountain, to godna polecenia początkującemu snowboardziście jest bez wątpienia marka Raven. Za sprzęt tej firmy zapłacisz od 600 zł do 1200 zł.

Co dla snowboardzistów średnio zaawansowanych?

Jeżeli wiesz już, o co chodzi w snowboardzie, i masz za sobą kilka sezonów na desce, to możesz postawić na model bardziej profesjonalny, szybszy i twardszy niż dla początkujących. W tym przypadku najlepiej nadadzą się deski freestyle’owe i freeride’owe. Na nich już rozwiniesz skrzydła i poszerzysz swoje umiejętności zarówno w wykonywaniu różnego rodzaju trików, jak i w tradycyjnej jeździe. Deska freestyle’owa będzie idealna do jazdy po puchu, bo ma znacznie dłuższy nos. Deski freeride’owe są zaś nieco szersze od tradycyjnych, co zapewnia większą stabilizację i kontrolę w trakcie jazdy po świeżym śniegu. Jeżeli masz już pewne doświadczenie na stoku, to bez problemu możesz wybrać nieco dłuższą deskę, sięgająca nawet do czoła. Zapewni ci to znacznie większą stabilizację przy wyższej prędkości. Deski freeride’owe kosztują od 500 zł nawet do 2000 zł, freestyle’owe zaś od 600 zł nawet do 2500 zł.

  • Pathron Scratch Carbon. Ma topolowy rdzeń obłożony podwójną warstwą włókna szklanego, spiekany ślizg i bardzo efektowną grafikę. Cena: od 650 zł do 800 zł.

Deski dla zaawansowanych snowboardzistów

W tym przypadku nie należy oszczędzać. Deska dla eksperta tego zimowego sportu powinna dawać mu maksymalne możliwości, a w żadnym przypadku nie powinna go ograniczać. Przede wszystkim stawiaj na modele cechujące się maksymalną twardością. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnej prędkości. Najszybsze są z pewnością deski gigantowe, idealne do jazdy nawet po najtwardszych stokach. Jeżeli preferujesz jazdę slalomem, wybierz deskę krótszą, które w połączeniu z największą twardością zapewnią maksymalną czułość deski i reakcje na każdy ruch snowboardzisty. Dzięki temu będziesz mógł idealnie wykonywać skręty. Deska dla zaawansowanego snowboardzisty powinna być również bardzo odporna na zarysowania i uderzenia, częste podczas wykonywania trików i różnego rodzaju akrobacji.

  • Burton. Jeżeli szukasz profesjonalnej deski, śmiało możesz postawić na markę Burton. Za najlepsze modele trzeba zapłacić nawet około 3000 zł.

Jeżeli poszukujesz odpowiedniej deski dla siebie, to pamiętaj, aby dopasować ją do własnych umiejętności. Na niej możesz robić postępy i szlifować swoje umiejętności. Właściwie dobrana deska to klucz do snowboardowego sukcesu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro