Jak dobrać bmx do wzrostu

Jak dobrać bmx do wzrostu

Zanim kupisz rower, musisz wiedzieć, jak dobrać jego rozmiar do wzrostu rowerzysty. I wcale nie jest to błaha sprawa, bo przecież rower nie rośnie razem z jego użytkownikiem!

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 04-09-2017

Nie wystarczy wybrać model, bardzo ważne jest także dopasowanie wielkości i parametrów roweru bmx do wzrostu i preferencji ridera, by zapewnić bezpieczną i komfortową jazdą.

Dlaczego to ważne?

  • Nieprawidłowy rozmiar ramy może powodować przeciążenie ciała, zmuszając do przyjęcia niewygodnej pozycji, a w efekcie prowadzić do kontuzji.
  • Wybór zbyt długiej ramy utrudni naukę ewolucji i ich wykonywanie. To nie tylko niebezpieczne, ale też może zniechęcić do nauki jazdy na rowerze. To szczególnie ważne w przypadku młodych riderów, którzy i tak miewają problemy z systematycznym ćwiczeniem.
  • Zbyt mały rower z krótką ramą wymusza „skuloną” pozycję, która jest niewygodna. Jazda robi się szarpana i nerwowa, co może powodować dodatkowe przeciążenia podczas np. zbyt twardych lądowań spowodowanych niemożnością przyjęcia poprawnej pozycji.
  • Za mały rower często powoduje uderzanie kolanami o kierownicę.

Podstawa

Pierwszy zakup roweru dobiera się do wzrostu ridera. Po nabraniu doświadczenia w grę zaczynają wchodzić też osobiste preferencje czy styl jazdy, dlatego podawane w tabelach propozycje rozmiarów mają wartość orientacyjną. Najważniejsze, by sportowiec mógł przyjąć wygodną i poprawną pozycję, dlatego w różnych miejscach są podawane różne rozmiary polecane dla osób o tym samym wzroście, np. o wzroście 150 cm polecane są rowery zarówno osiemnastocalowe, jak i dziewiętnastocalowe lub większe.

Koła

Standardowe modele mają koła o średnicy 20 cali i będą odpowiednie jako pierwszy rower dla riderów o wzroście przekraczającym 140 cm. Dla najwyższych warto rozejrzeć się za rowerem 21''. Wartości te są orientacyjne, najlepiej więc sprawdzić na stronie producenta, do jakiego wzrostu zaleca on poszczególne rozmiary. I tak dla osoby o wzroście 140 cm odpowiedni będzie rower około 19” lub większy (ale może się zdarzyć, że komfort siedzenia uzyskamy nawet przy 20”). Rowery dwudziestocalowe są najpopularniejsze i producenci posiadają największą ofertę w tym rozmiarze przeznaczoną dla sportowców o różnych potrzebach i odmiennych stylach jazdy.

Koła dla małych

Rowery tego typu są często kupowane dzieciom, dlatego standardowe rozmiary 20” mogą być dla nich zbyt duże. Szukając dziecięcego bmx , warto rozważyć zakup roweru o rozmiarach kół 12, 16 lub 18”. Rama ma rozmiar zmniejszony odpowiednio do rozmiaru kół. Przykładowo „szesnastka” może być odpowiednia dla dziecka o wzroście około 120 cm. Przy wyborze małego roweru należy zwrócić uwagę na to, czy rower jest takiej samej jakości, jak jego większy odpowiednik. Powinny być zastosowane te same komponenty i materiał. Jakość wykonania także powinna być bez zarzutu: wpływa ona przecież na bezpieczeństwo.

Rama

Rozmiary ram są we współczesnych modelach zbliżone. Najczęściej zawierają się od 18 do 21”. Im dłuższa rama, tym stabilniejszy rower, ale też tym trudniej wykonywać ewolucje. Jest natomiast więcej miejsca na nogi. Dlatego podobnie jak w przypadku wielkości kół najlepiej usiąść na rowerze i sprawdzić komfort.

Właściwie dobrany rozmiar roweru sprawia, że jazda jest nie tylko komfortowa, ale także bezpieczna. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przymiarki, szczególnie przy pierwszym zakupie jednośladu, by w pełni cieszyć się jazdą.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro