Jak dbać o uszczelki zimą? Polecane silikony

Jak dbać o uszczelki zimą? Polecane silikony

Przymarzające uszczelki to jedna z największych zimowych zmor każdego kierowcy. Przygotowując się do nadejścia niskich temperatur, można jednak zdecydować się na samodzielną konserwację elementów gumowych i uniknąć w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek.

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 06-12-2017

Guma nie taka trwała

Uszczelki wykonane są z gumy, której właściwości pogarszają się wraz z nadejściem zimy i towarzyszącymi jej regularnymi spadkami temperatur poniżej zera. W niekorzystnych warunkach pogodowych zaczynają twardnieć, co dotyczy przede wszystkim uszczelek co najmniej kilkuletnich. Do czego to prowadzi?

Wilgoć osadzająca się na gumie mocniej przylega do obramowania drzwi. W momencie, gdy przychodzą pierwsze mrozy, woda zamienia się w lód, zwiększa swoją objętość, a drzwi przymarzają. Skutkuje to nie tylko problemami z dostaniem się do kabiny auta, ale i z przyspieszeniem zużycia uszczelek. Mogą więc po pewnym czasie zacząć się kruszyć, a to już prosta droga do powstania przedmuchów i świstów słyszalnych we wnętrzu pojazdu.

Silikon najlepszy do konserwacji uszczelek

Konserwacja uszczelek nie jest trudna. Zazwyczaj ogranicza się do aplikacji preparatu, który zwiększy ich elastyczność i zapobiegnie w ten sposób nadmiernemu osadzaniu się wody. Wszelkie prace należy jednak przeprowadzać w temperaturze powyżej zera, bo wówczas smar lepiej zwiąże się z powierzchnią uszczelki i dłużej będzie ją chronić przed mrozami.

Przykładem polecanego produktu dedykowanego do konserwacji gumy jest Sonax – silikon do uszczelek. Jego główne zastosowanie w pojeździe to pielęgnacja uszczelek drzwi i bagażnika. Preparat marki Sonax zapobiega przymarzaniu oraz przedłuża trwałość gumy, dodatkowo odświeżając jej kolor. Jak większość produktów o podobnym zastosowaniu, oparty jest w składzie o silikony.

Polimery te charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne i chemiczne. Są więc wytrzymałe, a ponadto hydrofobowe, dlatego idealnie nadają się jako materiał uszczelniający. Co ważne, zachowują swoje właściwości aż do temperatury -60 stopni Celsjusza. Preparat Sonax wyróżnia się też specjalnym aplikatorem z gąbki, który ułatwia nakładanie smaru. Cena produktu to ok. 13 zł za opakowanie o pojemności 100 ml.

Inne niedrogie i polecane produkty

Szukając tańszej alternatywy, można zakupić środek K2 Sil dostępny w opakowaniach 50 ml i 300 ml, kosztujących odpowiednio 3 zł i 7 zł. To również silikon, ale tym razem w sprayu, więc po rozpyleniu dla równomiernej aplikacji należy przetrzeć uszczelkę ściereczką.

Wśród innych popularnych produktów służących konserwacji gumy i opartych o silikony warto zwrócić uwagę m.in. na preparat marki Boll oraz Motip.

Produkty uniwersalne

Nie tylko produkty specjalnie przeznaczone do zastosowań w motoryzacji dobrze spiszą się w konserwacji uszczelek. W praktyce bowiem da się wykorzystać w zasadzie każdy smar silikonowy. Przykładem może być produkt CX80 dostępny w opakowaniu w sprayu. Posiada on specjalną dyszę, która umożliwia aplikację smaru w trudno dostępne miejsca. Nie tylko zatem poradzi sobie z konserwacją gumy, ale także pozwoli chociażby na zabezpieczenie zamków w samochodzie przed zamarzaniem. Zaletą preparatu CX80 jest atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę dużą pojemność opakowania. Za 500 ml zapłacimy bowiem ok. 20 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro