Jak dbać o storczyki, aby kwitły cały rok?

Jak dbać o storczyki, aby kwitły cały rok?

Moda na storczyki trwa od kilku lat. Coraz częściej ozdabiają one nie tylko parapety, ale także kuchenne blaty, a nawet łazienki. Oprzeć im się nie można, bo ich różnorodność sprawia, że świetnie wpasują się w każdy styl i kolorystykę. Co więcej, przy odrobinie uwagi będą kwitły prawie cały rok, a opieka nad nimi wcale nie jest trudna.

udostępnij

Karolina GruzaKarolina Gruza / 10-09-2015 / aktualizacja: 11-06-2019

Storczyki

Storczyki to piękne i niezwykle efektowne kwiaty. Choć są kapryśne i wymagają wiele cierpliwości, to potrafią odwdzięczyć się naprawdę niezwykłym kwitnieniem. Sznur gęsto opadających mięsistych kwiatów, które często są tak piękne, że wydają się aż sztuczne, zachwyca chyba każdego.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów storczyków – na świecie istnieje ponad 30 tysięcy różnorodnych gatunków! Jeśli po zakup storczyka wybieramy się do marketu, to najprawdopodobniej znajdziemy na półce biały Phalenopsis – jeden z najbardziej popularnych, ale też najpiękniejszych storczyków. Ma duże jasne kwiaty z delikatnie żółtym lub lekko różowym środkiem i pięknie wygląda w każdym domu. Jeśli decydujemy się na zakup, to w miarę możliwości wybierajmy rośliny dwupędowe – efekt podczas kwitnienia przekroczy nasze najśmielsze wyobrażenia!

Oprócz Phalenopsisa na uwagę zasługuje też wyjątkowy storczyk Vanda – można z powodzeniem umieścić go w wiszącej doniczce. Gęsty system korzeni powietrznych będzie pobierał wilgoć z otoczenia i dzięki temu storczyk przez cały rok będzie prezentował się dumnie.

Dendrobium jest szczególnym rodzajem storczyka. Zielona roślina wyglądem przypomina nieco pędy bambusa, natomiast podczas kwitnienia okaz zachwyca nas niezwykłymi kolorami i kształtami kwiatów.

Jeśli nie mamy ręki do kwiatów, a mimo to chcielibyśmy mieć w domu koniecznie choć jeden lub dwa piękne storczyki, to z powodzeniem możemy zdecydować się na zakup sztucznego okazu. Ta roślina jak żadna inna doskonale prezentuje się też w sztucznym wydaniu. Wystarczy umieścić ją w dekoracyjnej misie lub w ładnym słoiku i gotowe – niebanalna dekoracja do wnętrza gotowa.

Mity na temat storczyków

Każdy właściciel storczyka spotkał się na pewno z wieloma radami, jak o niego dbać, aby pięknie rósł. Niestety, wokół tych kwiatów narosło wiele mitów, które wciąż są powielane i doprowadzają do braku kwitnięcia. Jako storczykomaniaczka, która od dekady hoduje te kwiaty, postanowiłam stawić im czoła.

Kupno storczyka

Wybierając storczyk, najczęściej sięgamy po najbardziej ukwiecony. Owszem, jest on piękny, ale w większości przypadków straci kwiaty zaraz po przyniesieniu do domu. Storczyki nie lubią zmiany miejsc, przenoszenie ich i nowe otoczenie sprawiają, że gubią kwiaty i muszą odchorować przeprowadzkę. Mitem jest, że wielki ukwiecony kwiat w takim samym stanie będzie po przyniesieniu go do domu. Może tak być, ale nie musi. Nie bójmy się kupować storczyków przekwitniętych, a te ukwiecone wybierajmy na prezent.

Pamiętajmy też, aby po przyniesieniu kwiatka do domu rozpakować go z folii i sprawdzić, czy pomiędzy korzeniami nie ma gąbki. Producenci i sklepy nie są w stanie podlewać roślin tak często, jak tego wymagają i w celu zachowania wilgoci na dłużej wkładają w korzenie gąbkę.

Akcesoria

Uprawa storczyka nie jest bardzo trudna, choć trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże. W marketach ogrodniczych znajdziemy gotową mieszankę kory do orchidei. Roślinę po zakupie warto jest przesadzić – wyjąć z doniczki, usunąć stare podłoże, usunąć uschnięte i uszkodzone korzenie i na powrót umieścić kwiat w doniczce. Na tym etapie możemy z powodzeniem wybrać dekoracyjną osłonkę, która ozdobi nasz parapet.

Jeśli roślina ma pędy, to koniecznie pamiętajmy o dodaniu podpórki – dzięki temu pędy nie złamią się pod ciężarem naprawdę ciężkich kwiatów.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać to nawożenie. Możemy dodawać odrobinę nawozu do storczyków do każdego podlewania (dawkę określoną przez producenta należy rozpuścić w konewce z wodą i takim roztworem podlewać roślinę) lub umieścić w doniczce specjalny aplikator z koktajlem witaminowym. Dzięki nawożeniu nasz storczyk będzie długo i efektownie kwitł.

Bardzo ważna jest też pielęgnacja mięsistych liści orchidei. By były jędrne, świeże i zdrowe, należy regularnie przecierać je wilgotną szmatką, a raz na jakiś czas spryskać specjalną mgiełką do storczyków, która doda im blasku. Po zakończonym kwitnieniu możemy przyciąć suche pędy, na jakiś czas odstawić nawóz i dać roślinie odpocząć – dzięki temu w nowym sezonie odwdzięczy nam się jeszcze piękniejszym kwitnieniem niż poprzednio.

Obcinać czy nie obcinać?

Zdania, co do tego kiedy i jak obcinać storczyki, są podzielone. Warto kierować się dwiema zasadami, które są bezpieczne i sprawdzone. Pierwsza to taka, że nie obcinamy nic, co nie jest suche. Mitem jest obcinanie pędu po przekwitnięciu kwiatów. Taki pęd może zakwitnąć jeszcze raz. Obcinamy go wówczas, gdy cały jest suchy.

Druga zasada dotyczy tego, gdzie obcinamy. Jedna szkoła mówi, aby obcinać za trzecim kolankiem, inna zaś, że zaraz przy łodydze. Najbezpieczniej jest obcinać pęd za trzecim kolankiem, jeśli poniżej jest zielony lub za pierwszym, jeśli całkiem usechł. Nie obcinamy pędu przy łodyżce, gdyż zawsze jest szansa na to, że z zielonej końcówki uschniętego pędu może wypuścić kolejny. Nie obcinamy także liści. Gdy zżółkną, odpadną same.

Ziemia czy kora?

Storczyki nie będą rosły w ziemi, dlatego potrzebują specjalnego podłoża, np. mieszanki torfu, kory i keramzytu. W mieszankach możemy znaleźć także styropian lub węgiel drzewny. Takie podłoże krócej utrzymuje wilgoć, ale za to przepuszcza powietrze, dzięki czemu korzenie oddychają. Do storczyków możemy dokupić nawóz, np. w postaci pałeczek lub aerozolu do spryskiwania liści. Pamiętaj, aby nie przesadzać storczyka, gdy kwitnie – nie lubi tego i zaprotestuje utratą kwiatów. Mitem jest, że należy przesadzić kwiatek po jego zakupie.

Miejsce na storczyk

Storczyk odnajdzie się w większości pomieszczeń. Lubi jasne miejsce, ale nie może być palony przez słońce. Nie pozwól, aby kaloryfer grzał mu zimą liście, a uchylone okno go mroziło. Unikaj też przeciągów – na większość kwiatów mają negatywny wpływ.

To, że storczyk przekwita, nie musi oznaczać, że jest mu źle. To naturalny etap w życiu każdej rośliny. Może się zdarzyć, że ten sam kwiatek zakwitnie za jednym razem natychmiast, a za drugim razem na kwitnięcie będzie trzeba poczekać dłużej. Storczyki wymagają odrobiny cierpliwości.

Podlewanie i kontrola

Podzielone są także zdania, jak należy podlewać storczyki. W tym temacie należy obalić powielany często mit, że storczyków nie wolno spłukiwać np. prysznicem, bo zaleje im się liście. Oczywiście to nieprawda. Liście należy oczyszczać chociażby z kurzu. Storczyki lubią kąpiele. Nalej do garnka odstaną wodę i zanurz w niej doniczkę ze storczykiem. Kąp w ten sposób storczyki przez pół godziny, w zależności od potrzeby co 7–10 dni.

To, czy storczyk potrzebuje wody, poznasz po korzeniach. Jeśli są bardzo suche i odchodzą – ma sucho. Jeśli są mocno zielone i nawet na doniczce jest zielony osad, wysuń delikatnie kwiat i wytrzyj doniczkę. To glon – oznacza, że kwiatek został przelany. Storczyki możesz wstawić również do wanny i zrosić je prysznicem. Po wyjęciu wytrzyj wodę, która zebrała się w dołku, z którego wyrastają liście oraz przetrzyj liście suchą szmatką.

Zobacz również: Kwiaty w czasie urlopu – jak je ochronić?

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro