Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak dbać o śpiwór puchowy?

Śpiwór puchowy nie ma sobie równych pod względem wygody, możliwości kompresji, jak również stosunku wagi do oferowanego komfortu termicznego. To właśnie dlatego ten rodzaj śpiwora jest najczęściej wybierany podczas różnego rodzaju ekspedycji. Doceniają go himalaiści i alpiniści, turyści rowerowi, ale również backpackerzy.

Piotr Szałaśny
Piotr Szałaśny 23-02-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter

Jak dbać o śpiwór puchowy?

Jeśli i ty należysz do grona posiadaczy śpiwora puchowego, powinieneś wiedzieć, jak o niego dbać, by mógł ci dobrze służyć. Produkty tego typu nie należą wszak do najtańszych i decydując się na zakup, na pewno chcesz, by okazał się on dobrym wyborem na długie lata.

Przechowywanie śpiwora

Nie oszukujmy się: przez większość czasu śpiwór będzie leżał w domu – w szafie, pod łóżkiem lub w innym schowku. W przypadku puchu niezwykle istotne jest jego przechowywanie. Absolutną podstawą jest to, by śpiwór był rozprężony. Najczęściej producenci sprzedają produkty puchowe z dwoma woreczkami – małym (w który pakujemy śpiwór tylko wtedy, gdy chcemy go gdzieś zabrać – powinien być w niego zapakowany jak najrzadziej!) i większym – siateczkowym (który zapewnia rozprężenie puchu i odpowiednią cyrkulację powietrza). Po każdym powrocie z wyjazdu należy strzepnąć śpiwór, by włókna puchu się rozprężyły, a następnie schować go do dużego, siateczkowego worka lub rozwiesić.

Pranie puchu

W tym punkcie zdania są podzielone; część producentów zaleca pranie puchu, a część odradza. Z mojego doświadczenia wynika, że podczas prania nic złego puchowi się nie dzieje – pod warunkiem jednak, że nie robimy tego zbyt często. Ponadto czysty puch (bez tłuszczu) lepiej się rozpręża. Do prania śpiwora puchowego należy używać bardzo delikatnych detergentów – najlepiej takich, które są dokładnie do tego przeznaczone. Nie wolno stosować tradycyjnego proszku do prania ani płynów do płukania! Śpiwór powinien być prany w temperaturze maksymalnie 35 stopni Celsjusza na łagodnym programie z dodatkowym płukaniem. Po zakończeniu prania należy bardzo dobrze go wysuszyć (w ciepłym miejscu), by się nie sfilcował, dobrze jest też go oklepać od czasu do czasu podczas suszenia. Pamiętaj, że zbyt częste pranie może osłabić włókna, dlatego czasami lepiej jest po prostu usunąć brud wilgotną szmatką.

Inne triki

Puch naturalny jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Dlatego też po każdym użyciu (nawet jeśli zabrałeś go tylko do schroniska turystycznego), przed włożeniem go do worka należy go dokładnie wysuszyć (np. na wietrze). Jeśli dużo się przemieszczasz ze śpiworem, a masz wystarczającą ilość miejsca w plecaku – zapakuj go w formie nieskompresowanej, będzie mu to służyć. Podobnie postępuj, gdy nie jest potrzebny: jeśli śpisz w pościeli, a masz śpiwór w plecaku – rozwieś go na noc. Po każdym wyciągnięciu śpiwora z worka należy go porządnie strzepnąć, by włókna puchu się rozprężyły. Praktyczne jest również używanie dodatkowych wkładek do śpiwora – dzięki nim możemy ograniczyć jego pranie.

Śpiwór puchowy to produkt dobrej lub bardzo dobrej jakości, a sam puch jest długowieczny. Przy odpowiedniej konserwacji i obchodzeniu się z nim będzie służył przez długie lata. W trakcie wyjazdów ta część ekwipunku jest jedną z najważniejszych – zapewnia nam wygodny sen i siły na kolejny dzień wyprawy! Jeśli posiadasz również inne produkty puchowe (np. kurtki), dbanie o nie będzie polegało na przestrzeganiu podobnych zasad, jak powyżej.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Sport i turystyka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro