Jak dbać o rękawice bramkarskie po treningu

Jak dbać o rękawice bramkarskie po treningu

Rękawice bramkarskie to podstawowy element ubioru bramkarza. Ich pielęgnacja i czyszczenie stanowią jedne z najważniejszych czynności utrzymania ich dobrej jakości. Pranie tej części garderoby nie jest proste i nie kończy się na zlikwidowaniu kurzu czy błota. Głównie polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń przy utrzymaniu poprawnej struktury, właściwości amortyzacyjnych oraz chwytnych rękawicy.

udostępnij

Mateusz KolasaMateusz Kolasa / 12-01-2017

Co zrobić tuż po zakupie rękawic?

Po zakupie rękawic, należy je wstępnie wyprać. Po usunięciu wszystkich opakowań, metek i etykiet, należy rękawice umieścić w letniej wodzie, bez dodatkowych mydeł. Następnie powinno się je rozłożyć na ręczniku i pozwolić im naturalnie wyschnąć, najlepiej w pokojowej temperaturze. Materiał, który nazywa się aqua-pianką, powinien być wypłukany w letniej wodzie przynajmniej dwie godziny przed użyciem. W ten sposób uaktywnią się cząstki produktu chemicznego (termo granulatu), które zagwarantują odpowiedni chwyt w wilgotnych warunkach, np. na mokrej murawie. Warto również pamiętać, że im pianka jest miększa, tym przyczepność jest lepsza.

Ważna jest też wiedza na temat utrzymania czystości tuż po meczu. Pranie rękawic po meczu to najważniejszy punkt w zachowaniu ich żywotności. Rękawice posiadają lateks, który jest wrażliwym materiałem. Pranie powinno odbywać się w temperaturze do maksymalnie 50 stopni, a ostrożne suszenie w temperaturze warunków pokojowych. Takie temperatury utrzymają lateks w dobrej jakości. Pamiętać należy również o odpowiednim przechowywaniu rękawic. Palce nie powinny mieć kontaktu ze sobą. Należy unikać sytuacji, w której mogą się skleić, ponieważ przy ich rozdzielaniu, mogą się rozerwać.

Jak wyglądają podstawy pielęgnacji rękawic?

Rękawice należy prać po każdym użyciu, najlepiej tuż po zakończonym meczu lub treningu. W ten sposób unikniemy wniknięcia zanieczyszczeń głęboko w piankę. Wtedy wszelkie nieczystości dadzą się łatwo usunąć i pianka się nie przebarwi. Ważne jest też to, żeby nie prać rękawic w pralkach automatycznych. Pranie rękawic w maszynach mechanicznych powoduje ich zniszczenie poprzez działanie zbyt ciepłej wody oraz proszku. W ten sposób pianka może ulec stwardnieniu i właściwości chwytne zostaną utracone. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się prać w pralce, powinien wybrać pralkę „franię”. Wszystkie zanieczyszczenia usuwane są poprzez wirowy ruch wody, a nie poprzez szorowanie lub tarcie, jak to jest w pralkach mechanicznych.

Jeśli niestety brakuje tego typu maszyny, zostaje pranie ręczne. Woda, w której zamierzamy wyprać rękawice, nie powinna mieć wysokiej temperatury. Nie może przekraczać 40 stopni. Do wody należy wrzucić mydło i odczekać 5 minut. Wtedy mydło się rozpuści i do tak przygotowanego roztworu będzie można wrzucić rękawice. Mechanizm prania ręcznego jest prosty – należy ocierać jedną rękawicę o drugą, natomiast zewnętrzną warstwę PCV i pasek warto czyścić za pomocą szczoteczki. Nigdy jednak nie powinno się czyścić pianki lateksowej szczoteczką. Ulegnie ona wtedy zniszczeni i straci swoje właściwości. Jeśli stwierdzimy, że rękawice są czyste, umieszczamy je w czystej wodzie i płuczemy do całkowitego usunięcia piany. Po jednym płukaniu, wymieniamy wodę i płuczemy po raz drugi, żeby wszelkie mydliny zostały zlikwidowane.

Po dokładnym płukaniu, należy rękawice odwirować. Używamy do tego solidnie wykonanej wirówki, żeby skrupulatnie odprowadzić wodę. Jeśli nie posiadamy wirówki, należy wycisnąć wodę ręcznie, ale bardzo delikatnie. Nie powinno się tego materiału „wykręcać”, a szczególnie pianki. Na końcu zostaje suszenie. Przy suszeniu ważne jest rozłożenie suchego ręcznika i pozostawienie tego elementu garderoby do spokojnego wysuszenia. Nie należy umieszczać rękawic w miejscu, które ma dostęp do słońca czy grzejnika. Suszenie powinno trwać aż do całkowitego wysuszenia. Nie wolno bowiem używać wilgotnych rękawic, ponieważ wytworzy się wtedy nieprzyjemny zapach, którego trudno wyeliminować. Tak przygotowane rękawice po wszystkich zabiegach należy schować do pokrowca i użyć w kolejnym meczu.

Oczywiście rękawice jak każdy produkt użytkowany, mogą ulec przetarciom, urazom mechanicznym lub być jakościowo słabsze. Poznać to możemy po twardnieniu pianki, która stanowi jeden z głównych warstw rękawic. Wtedy chwyty będą nieprecyzyjne, a przyczepność bardzo słaba. Warto też dbać o pozostałe akcesoria bramkarskie aby mogły nam służyć przez długi czas.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro