Jak dbać o psa rasy golden retriver – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna
Zdaniem eksperta

Jak dbać o psa rasy golden retriver – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna

Psy rasy golden retriever są bardzo często spotykane w naszych domach. Świetnie nadają się do domu, w którym są dzieci, chętnie się uczą i nastawione są na prace z właścicielem. Jednak jak każda rasa, z uwagi na ograniczoną pulę genów, narażone są na częstsze występowanie niektórych schorzeń.

udostępnij

Maria GeremekMaria Geremek / 01-07-2019

Główne cechy rasy

Golden retriever to rasa z VIII grupy FCI – aportery i płochacze. Są to psy myśliwskie, wykorzystywane do polowa na dzikie ptactwo, stąd też ich bardzo dobry węch. Z uwagi na dużą inteligencję i przywiązanie do właściciela świetnie odnalazły się w roli psów rodzinnych, a dzięki swojej inteligencji wykorzystywane są też często jako psy-przewodnicy, psy ratunkowe czy wykrywające narkotyki. Samce dorastają do ok. 60 cm w kłębie, suczki 56 cm, a waga waha się w okolicach 30-45 kg. Charakteryzuje je długa beżowa sierść i dość smukła budowa ciała.

Codzienna pielęgnacja

Decydując się na psa tej rasy, należy pamiętać o jego korzeniach. Były to psy pracujące, dlatego też taki pies, nawet mieszkając w domu, potrzebuje zadań i pracy umysłowej. Ze względu na świetny węch doskonałe będą dla niego zabawki węchowe. Należy pamiętać, że są to duże psy, więc wymagają też odpowiedniej dawki ruchu, codzienne spacery są też dobrym momentem do spożytkowania innej potrzeby – aportowania. Do tego świetnie nada się wyrzutnia piłek do aportowania. Golden retrievery cechuje długa sierść z dość bogatym podszerstkiem, dlatego warto pamiętać o regularnym szczotkowaniu, do czego najlepiej nadaje się furminator.

Choroby stawów

Goldeny, jak większość dużych psów, mają często problemy ze stawami. Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom stawów jest wybieranie psa z zarejestrowanych hodowli. Wszystkie psy rasy golden retriver dopuszczone do rozrodu, a więc noszące tytuł reproduktora, muszą przejść obowiązkowe badania na dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych, a ponieważ zmiany te mają podłoże genetyczne, to wybór psa od rodziców wolnych od dysplazji w dużej mierze pozwala nam wykluczyć ten problem u naszego psa. Wynik badania na dysplazję każdy pies powinien mieć wpisany w swój rodowód, a dobry hodowca bez problemu pokaże nam też same wyniki badań. Ocenę stawów podaję się w postaci liter od „A” do „E” gdzie „A” to „wolny od dysplazji”. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, że nasz pies zostaje zdiagnozowany z dysplazją lub innym schorzeniem w obrębie układu kostno-stawowego. Najważniejsza jest wtedy stała opieka lekarza weterynarii, który może zalecić podawanie leków wspomagających chrząstkę stawową i ograniczających ból, jak TRM Stride Plus czy Apto-Flex.

Otyłość

Wśród wszystkich retrieverów ogromnym problemem jest problem z otyłością. Z uwagi na fakt, że psy te stały się psami rodzinnymi, właściciele dostarczają im czasem niewystarczającą ilość ruchu, a w połączeniu z częstymi u tej rasy chorobami stawów stanowi to duży problem. Przy okazji corocznych wizyt u lekarza weterynarii warto kontrolować wagę psa i w przypadku otyłości zastosować odpowiednie karmy odchudzające. Dostępne są również dedykowane karmy dla psów rasy Golden Retriever, jak Eukanuba breed specific Golden Retriever czy Royal Canin Golden Retriever, które zapewniają odpowiednią dawkę kalorii dla danej rasy.

Często spotykane choroby

Goldeny poza chorobami stawów często cierpią też na choroby oczu jak Postępujący Zanik Siatkówki (PRA) czy dysplazja siatkówki, dlatego warto regularnie przeprowadzać badanie okulistyczne, które pozwoli wykluczyć lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium. Psy tej rasy są też częstym pacjentem dermatologicznym, z jednej strony przez skłonność do kąpieli, co często powoduje zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry, z drugiej strony przez skłonność do alergii. W przypadku gdy zauważymy zmiany na skórze psa lub nadmierne drapanie, warto zwrócić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybiczne, lub zalecić stosowanie karm hipoalergicznych.

Golden retrievery są doskonałymi psami do zamieszkania zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Nadają się również do domu z dziećmi. Należy jednak pamiętać o potrzebach rasowych tych psów, zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności umysłowej i fizycznej. Niestety, z uwagi na dużą modę na psy tej rasy trzeba bardzo dokładnie sprawdzać hodowlę, z której planujemy zakup szczeniaka, tak aby nasz pupil pochodził od sprawdzonych rodziców. Pamiętajmy, że utrzymanie rasowych psów, wyjazdy na wystawy i właściwa opieka weterynaryjna są kosztowne, a więc i nasz szczeniak musi trochę kosztować. Wybierając szczeniaka „z okazji” lub niesprawdzonej hodowli, tzw. pseudohodowli, narażamy się na duże koszty związane z leczeniem chorób genetycznych oraz pośrednio wspieramy proceder pseudohodowli.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro