Jak dbać o psa rasy corgi – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna
Zdaniem eksperta

Jak dbać o psa rasy corgi – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna

Welsh corgi są rasą znaną już od 920 roku n. e. Z uwagi na swój niski wzrost często trzymane są w domach lub kupowane jako towarzysze dla dzieci, jednak ich wielkość może być zwodnicza. Corgi mają silne charaktery i nie wszyscy sobie z nimi poradzą.

udostępnij

Maria GeremekMaria Geremek / 01-07-2019

Główne cechy rasy

Wsród Welsh Corgi wyróżniamy dwa typy: pembroke i cardigan. Obie odmiany mają dość podobny wygląd, są to psy krótkonogie z dużymi szpiczastymi uszami, trochę większymi u cardigan. Pembroke mogą mieć ogon krótki lub długi, a u cardigan dopuszczalne są jedynie ogony długie. Obie rasy charakteryzuje sierść z obfitym podszerstkiem, którą wymieniają dwa razy do roku. Corgi wykorzystywane były jako psy pasterskie do zaganiania gęsi, a nawet bydła. Niski wzrost pozwalał im unikać kopnięć, a nieustępliwość sprawia, że nie każdy chce się im przeciwstawiać. Są to psy bardzo inteligentne, jednak niezależne, co czasem przysparza problemów podczas szkoleń. Cardigany miewają trudniejsze charaktery, dlatego bardzo ważna jest dla nich właściwa socjalizacja i jasne reguły w domu. Jak wiele owczarków, Corgi potrafią dość uporczywie szczekać, dlatego czasem nie sprawdzają się jako mieszkańcy bloków.

Codzienna pielęgnacja

Z uwagi na gruby podszerstek wymagają regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie zmian okrywy. Najlepiej nadaje się do tego furminator – usuwa zarówno wierzchnią warstwę okrywy, jak i podszerstek. Na szczęście sierść po wymianie okrywy z zimowej na letnią i odwrotnie nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Corgi należały do grupy psów pracujących, w związku z czym są bardzo inteligentne, przez co zwłaszcza cardigany mogą okazać się złym pomysłem dla kogoś mniej doświadczonego. Potrzebują dość dużo ruchu i dobrze sprawdzają się w psich sportach jak agility czy dog trekking. Do uprawiania sportów z psem przyda się torebka na smakołyki czy pas do biegania Dog Trekking. Warto również dać im możliwość zabawy w domu, zapewniając różnorodne zabawki np. matę węchową.

Problemy zdrowotne

Corgi to rasa, które nie jest obciążona wieloma chorobami genetycznymi. Zdarza się u tych psów dysplazja stawów łokciowych lub biodrowych oraz postępujący zanik siatkówki (PRA). Jednak hodowcy poprzez dokładne badania zwierząt dopuszczonych do hodowli starają się wyeliminować te schorzenia. Z uwagi na krótkie łapy psy te w okresie wzrostu potrafią zapadać na młodzieńcze zapalenia kości, które powoduje bolesność stawów. Zazwyczaj choroba ustępuje po zakończeniu okresu wzrostu, jednak jeśli zauważymy u naszego szczeniaka problemy z chodzeniem, warto zwrócić się do lekarza weterynarii. Zaleca się wtedy stosowanie preparatów wzmacniające stawy i chrząstkę oraz karm dla szczeniąt. U starszych psów często zdarzają się zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa i dyskopatie, dlatego ważna jest regularna kontrola lekarza weterynarii i zastosowanie preparatów ziołowych działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo jak ArthroDol. U psów rasy Corgi stwierdzono również częstsze występowanie choroby genetycznej związanej z czynnikiem von Willebranda, który jest jednym z elementów kaskady krzepnięcia krwi. Warto mieć to w pamięci przy wyborze rodziców naszego szczeniaka i zapytać o ewentualne epizody tej choroby w przeszłości.

Otyłość

Corgi jako psy rodzinne mają niestety tendencję do tycia. W połączeniu z problemami z kręgosłupem może to powodować duże problemy u starszych psów. Świetny sposobem na wydłużenie czasu pobierania jedzenia u psa, jak i zajęcia go na jakiś czas jest stosowanie misek spowalniających jedzenie. Z jednej strony damy tym inteligentnym psom szansę na pracę umysłową, a wolniejsze jedzenie przyczyni się do ograniczenia przybierania na wadze.

Kamienie moczowe

Corgi są psami dość bezproblemowymi pod względem zdrowotnym, niektóre badania dowodzą jednak o ich większej predyspozycji do zapadania na kamicę układu moczowego. Warto regularnie wykonywać badania moczu naszego pupila, wahania w obrębie pH moczu mogą sugerować początek problemu. Dla psów ze stwierdzoną kamicą moczową dostępne jest wiele preparatów zakwaszających mocz dodawanych do karmy jak UrinoMet czy same karmy zakwaszające jak Royal Canin Urinary Small Dog. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala zakwasić mocz i rozpuścić złogi w układzie moczowym. Powtórne badanie moczu pozwala sprawdzić poziom pH i zadecydować o zakończeniu leczenia.

Mały-wielki pies, tak opisują Corgi ich właściciele, pomimo niewielkich rozmiarów nie jest to pies dla każdego i lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem niż w małym mieszkaniu. Jednak jeśli nie damy się nabrać na mały wzrost i zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu, mogą stać się doskonałymi psami rodzinnymi nawet w bloku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro