Jak dbać o psa rasy buldog angielski – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna
Zdaniem eksperta

Jak dbać o psa rasy buldog angielski – zapotrzebowania, predyspozycje rasowe, opieka weterynaryjna

Buldogi angielskie stały się niezmiernie modne w ostatnich latach. Są to doskonałe psy do mieszkania, jednak z uwagi na ich masę trzeba z nimi uważać przy dzieciach. Nie wymagają one tak dużo ruchu, jak owczarki czy teriery. Uroczy wygląd sprawa, że szczenięta tej rasy są bardzo chętnie wybierane przez właścicieli.

udostępnij

Maria GeremekMaria Geremek / 01-07-2019

Główne cechy rasy

Buldog angielski to rasa z II grupy FCI – molosy. Psy te charakteryzuje krępa budowa ciała, charakterystycznie spłaszczona przednia część pyska. Osiągają ok. 40 cm wzrostu, samce mogą ważyć nawet 25 kg, a suczki niewiele mniej, bo do 22 kg. Buldogi charakteryzuje krótka sierść oraz fałdy skórne, w szczególności fałd nosowy. Psy tej rasy mają przyjazny charakter, jednak mogą wykazywać się dość dużym uporem, dlatego szkolenie może przysparzać sporych problemów. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu są bardzo silne, co czasem może być problemem podczas zabaw z dziećmi.

Codzienna pielęgnacja

Decydując się na buldoga, trzeba pamiętać o ich potrzebach. Chociaż są to psy raczej spokojne, również potrzebują ruchu. Z uwagi na budowę czaszki, psy brachycefaliczne mają częste problemy z odpowiednią termoregulacją, dlatego należy unikać spacerów w wysokich temperaturach oraz zapewniać im stały dostęp do cienia i wody, na spacery można wyposażyć się w poidło dla psa. Buldogi z charakteru są dość uparte, dlatego warto zapewnić im możliwość zabawy z kulą smakulą, która zajmie psa na jakiś czas, nie wymaga dużej aktywności fizycznej, a pozwala psu zaspokoić potrzebę gryzienia.

Problemy z oddychaniem

Ze względu na kierunkową hodowlę tych psów skupioną na charakterystycznym wyglądzie rasy – krótkiej kufie, krępej budowie ciała i grubej, krótkiej szyi psy te cierpią na szereg schorzeń związanych z układem oddechowym. Trudno spotkać buldoga, który nie chrapie we śnie i nie dyszy na spacerach. Równe odgłosy wydawane przez te psy, chociaż urocze, mogą być dla nich bardzo uciążliwe. Zaburzenia takie jak za długie podniebienie miękkie, zapadająca tchawica czy zwężenie otworów nosowych często wymagają kosztownej interwencji chirurgicznej. Chociaż sapanie nie jest niczym niespotykanym u tej rasy, warto na to zwrócić uwagę podczas corocznych badań w gabinecie weterynaryjnym. Problemy z oddychaniem mogą nasilać się w czasie lata, spacery w wysokich temperaturach mogą doprowadzić do udaru cieplnego. Jeśli w upalny dzień nasz pies po spacerze zaczyna zachowywać się dziwnie, wymiotować, mieć problemy z poruszaniem, należy jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego, gdzie zostanie mu udzielona pierwsza pomoc.

Fałdy skórne jako źródło problemów

Buldogi charakteryzuje duża liczba fałdów skórnych w tym jeden, obowiązkowy na nosie. Niestety, z uwagi na słaby dostęp powietrza do skóry pomiędzy fałdami, często dochodzi do zakażeń. Jeśli zauważymy na skórze naszego psa zaczerwienienia czy wysięk, należy zgłosić się do swojego lekarza weterynarii w celu diagnostyki zmiany. Często niezbędne jest leczenie przeciwbakteryjne czy przeciwpasożytnicze. Dla wzmocnienia skóry i sierści warto rozważyć stosowanie karmy dedykowanej dla psów z problemami skórnymi, nierzadko okazuje się też, że przyczyną zmian jest alergia, wtedy należy przejść na wybraną karmę hipoalergiczną. Trzeba pamiętać, że stosowanie karm hipoalergicznych ma sens jedynie, jeśli ograniczymy się do podawania psu jedynie tej karmy przez okres minimum 4 tygodni. Jest to czas, w którym w organizmie dojdzie do wyciszenia reakcji alergicznej na uczulający składnik i możemy zauważyć efekty leczenia.

Często spotykane choroby

Inne często spotykane choroby to problemy okulistyczne jak wypadanie trzeciej powieki czy zapalenie gruczołu trzeciej powieki. Jeśli zauważymy niepokojący wypływ z oczu czy obrzęk powiek, należy niezwłocznie zgłosić się do prowadzącego lekarza weterynarii. Psy te mają też często problemy z układem kostnym, chorują na dysplazję stawów biodrowych czy zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ważna jest odpowiednia diagnostyka radiologiczna schorzeń, jednak jako leczenie wspomagające dobrze stosować preparaty na stawy jak ArthroDol o działaniu przeciwbólowym lub TRM Stride Plus, który ma działanie wspomagające działanie chrząstki stawowej. Buldogi mają również problemy z rozrodem, z uwagi na budowę ciała często spotykane są problemy z inseminacją suk. Większość porodów z uwagi na bardzo duże głowy szczeniaków rozwiązywana jest przez cesarskie cięcie.

Buldog angielski to bardzo wdzięczna rasa, psy spokojne, nadające się do trzymania w mieszkaniu Niestety, rasa ta jest bardzo obciążona różnymi chorobami, dlatego decydując się na buldoga, należy bardzo dokładnie sprawdzić hodowlę i rodziców naszego przyszłego pupila pod kątem chorób genetycznych. Buldogi to kosztowne psy, dlatego nikt, kto decyduje się na tę rasę, nie powinien wybierać hodowli, zwracając uwagę na cenę. Jest bardzo dużo ofert sprzedaży szczeniaków pochodzących z niesprawdzonych źródeł. Największą szansę na zakup pupila zgodnego pod względem charakteru, jak i wyglądu ze wzorcem rasy jest wybór sprawdzonych hodowli zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro