Jak dbać o plastikowe elementy wnętrza auta?

Jak dbać o plastikowe elementy wnętrza auta?

Plastik to materiał, który znalazł swoje zastosowanie także w budowie elementów wnętrza auta. Jak więc dbać o niego, aby przez długi czas cieszył swoim pierwotnym blaskiem?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 01-04-2015

Tworzywa sztuczne też się zużywają

Tworzywa sztuczne wykorzystywane we wnętrzu auta narażone są przede wszystkim na działanie niszczących czynników atmosferycznych. Latem wnętrze auta rozgrzać może się nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, a zimą temperatura spada znacznie poniżej zera. Plastiki mogą pękać, ulegać deformacji, czego skutkiem jest występowanie irytujących, niepożądanych dźwięków podczas jazdy. Destrukcyjnie na plastiki oddziałuje także promieniowanie słoneczne, przez które tworzywa sztuczne mogą ulec blaknięciu, tracąc swoją pierwotną głębię koloru. Powierzchnia plastików to także miejsce, na którym osiada kurz, co sprawia, że są świetnym rezerwuarem dla grzybów i roztoczy, które mogą powodować alergie i wszelkie objawy z nimi związane.

Kosmetyki samochodowe

Wśród produktów przeznaczonych do konserwacji plastików prym wiodą środki w sprayu. Tego typu preparaty pomagają usunąć kurz i zabrudzenia z powierzchni, a dodatkowo zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Produkty te mają charakter nabłyszczający i pozostawiają przyjemny, odświeżający zapach wewnątrz auta. Zakup sprayu do kokpitu to wydatek rzędu 10 zł. Wadą środków nabłyszczających jest możliwość powstawania refleksów świetlnych, które często negatywnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Dla kierowców wrażliwych na tego typu zjawiska przeznaczone są produkty matujące, które występują najczęściej w postaci pianki lub mleczka. Ich cena, podobnie jak w przypadku środków w sprayu, zaczyna się od 10 zł. Dla wymagających użytkowników chcących z największą starannością zadbać o elementy wnętrza z tworzyw sztucznych przeznaczone są specjalne produkty oparte o naturalne olejki odżywcze. Ich skuteczność i trwałość jest wyższa niż w przypadku klasycznych pianek lub mleczek, jednak odbija się to na cenie, która sięgać może nawet 50 zł za opakowanie. Sam proces czyszczenia tworzyw sztucznych jest niezwykle prosty. Kosmetyk do pielęgnacji należy wstrząsnąć przed użyciem, a następnie rozpylić lub nanieść na plastikowy element i szybko w niego wetrzeć, zanim wyschnie, co mogłoby spowodować, że czynność należałoby powtórzyć jeszcze raz. Dobry środek do czyszczenia poznamy po tym, że po jego użyciu na powierzchni tworzywa nie pozostają żadne smugi czy zacieki.

Najlepsze aplikatory

Środki czyszczące to jednak nie wszystko. Ważny jest także odpowiedni aplikator, który pozwoli skutecznie konserwować tworzywa sztuczne. W tej kwestii niezawodne okażą się ściereczki z mikrofibry, a więc materiału wykonanego z bardzo cienkiego mikrowłókna, cechującego się wysoką chłonnością. Komplet ściereczek o uniwersalnym zastosowaniu to wydatek rzędu 10 zł. Innym sposobem, pozwalającym na właściwe zadbanie o plastikowe elementy wnętrza, jest zakup jednorazowych ściereczek nasączonych środkiem czyszczącym. Można je przechowywać w schowku i wykorzystywać zawsze, gdy zajdzie potrzeba. Za komplet ściereczek zapłacimy ok. 10–15 zł. Z całą pewnością warto dbać o plastiki w aucie. W ten sposób nie tylko przedłużymy ich trwałość, ale także pozbędziemy się kurzu i zabrudzeń, które negatywnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie podróżujących. Ponadto produkty do czyszczenia plastików cechują się właściwościami antystatycznymi, dzięki czemu zapobiegają osiadaniu kurzu przez dłuższy czas.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro