Jak czyścić sprzęt kuchenny i AGD?

Czysta kuchnia to czysty dom. Jak w prosty sposób można szybko i dokładnie wyczyścić łatwo brudzące się sprzęty kuchenne towarzyszące nam w codziennych czynnościach?

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 27-05-2015

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w domu. To także przestrzeń, która brudzi się stosunkowo najszybciej. Kuchenka, piekarnik, zmywarka – powinniśmy dbać, aby te sprzęty były zawsze czyste i higieniczne. Szczególną uwagę należy poświęcić urządzeniom, które mają stały kontakt z wodą, gdyż w takich warunkach bardzo łatwo o rozwój bakterii.

Jak odpowiednio oczyścić okap?

Zabrudzony okap znacznie gorzej filtruje zapachy. Regularne czyszczenie jest bardzo ważne, jeśli chcemy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w kuchni, a co za tym idzie, ochronę przed rozwojem grzybów i pleśni. Mycie okapu należy zacząć od zdjęcia zewnętrznej warstwy siatki i namoczenia jej w gorącej wodzie. Następnie należy dodać do wody pół szklanki płynu do mycia naczyń i wymieszać, aby powstała piana. Okap powinien moczyć się przez około 30 minut. Po tym czasie należy założyć gumowe rękawice i zacząć szorowanie, najlepiej za pomocą szczotki. Na koniec wystarczy opłukać okap, zetrzeć ewentualne pozostałości tłuszczu za pomocą gąbki i gotowe.

Jak wyczyścić kuchenkę?

Kuchenka jest miejscem, które brudzi się w kuchni najszybciej. Jednak pozbycie się niechcianego tłuszczu czy pozostałości po gotowaniu jest stosunkowo szybkie i proste. Najprostszym sposobem jest użycie odpowiedniego środka czyszczącego do kuchenek, najlepiej bezzapachowego. Produkt należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię, odczekać czas podany przez producenta, po czym wyszorować powierzchnię za pomocą gąbki lub drucianej szczotki. Po zakończeniu czyszczenia należy kuchenkę przetrzeć wodą i wysuszyć szmatką lub papierowym ręcznikiem.

Jak oczyścić zmywarkę?

Zmywarkę najlepiej czyścić kilka razy w roku. Należy użyć preparatu odkamieniającego, włączyć urządzenie na najintensywniejszy program i najwyższą temperaturę. Pamiętajmy, że zmywarka w trakcie czyszczenia powinna być pusta. Należy także często sprawdzać stan i czyścić filtr zmywarki ze względu na fakt, że zbierają się tam resztki jedzenia.

Jak wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika nie należy do przyjemnych zadań, ale jest niezbędne, jeśli nie chcemy zapachu spalonego jedzenia rozchodzącego się po całym mieszkaniu lub zapalenia urządzenia. Czyszczenie trzeba rozpocząć od upewnienia się, że urządzenie jest zimne. Następnie należy wyjąć półki i zostawić do namoczenia w gorącej wodzie z mydłem. Gdy warstwa brudu się rozpuści, należy wyszorować je za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie piekarnika – metoda domowa

Aby oczyścić piekarnik metodą ekologiczną, należy wymieszać w misce sodę oczyszczoną i gorącą wodę w równych proporcjach, aż do momentu powstania papki. Można także dodać soli, aby mieszanka zyskała właściwości szorujące. Następnie należy założyć gumowe rękawiczki i zacząć nakładać przygotowaną mieszkankę na całą wewnętrzną powierzchnię piekarnika. Papka powinna poleżeć przez około 5 minut, po czym można zacząć szorować. Gdy powierzchnia będzie już czysta, należy wytrzeć ją wilgotną szmatką, aby pozbyć się resztek mieszanki.

Czyszczenie piekarnika za pomocą pianki

Piekarnik można oczyścić także za pomocą specjalistycznych środków, np. pianki do czyszczenia piekarników lub żelu czyszczącego. Taki preparat usuwa wszelkie, nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia, a jego użycie jest wyjątkowo proste. Wystarczy spryskać wnętrze piekarnika, odczekać czas podany na opakowaniu i wytrzeć. Przy używaniu środków chemicznych należy pamiętać o gumowych rękawiczkach i dobrej wentylacji pomieszczenia.

Utrzymanie kuchennych sprzętów AGD w odpowiedniej kondycji jest niezbędne, aby zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Czysty sprzęt będzie nie tylko higieniczny, ale także uchroni naszą kuchnię przed nieprzyjemnymi zapachami. Należy pamiętać, że czysta kuchnia to przede wszystkim zdrowa kuchnia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro