Jak czyścić dywan shaggy?

Jak czyścić dywan shaggy?

Dywany shaggy od lat cieszą się olbrzymią popularnością. Nie ma się czemu dziwić, gdyż są mięciutkie i przytulne, idealne do siedzenia i zabawy, przyjemne dla stóp i ciepłe. Jak je czyścić, by zachowały swoje walory i nie stały się siedliskiem roztoczy?

udostępnij

Iwona IgnatowskaIwona Ignatowska / 05-04-2019

Tego rodzaju dywany zwane również włochaczami charakteryzują się długim, gęstym włosem, a im dłuższe i gęstsze runo, tym są przyjemniejsze w dotyku i bardziej wytrzymałe na wytarcie. Dywan shaggy świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których podłoga jest chłodna, w pokojach dziecięcych oraz w sypialni. Dzięki temu, że ma długi włos, może stać się oryginalną ozdobą każdego salonu. Na pierwszy rzut oka dywan shaggy może wydawać się trudny w utrzymaniu w czystości, bo w długich włóknach gromadzą się duże ilości zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek, włosy czy sierść zwierząt. Jest jednak kilka prostych sposobów, by długo cieszyć się czystym dywanem, nawet przy małych dzieciach i zwierzętach domowych. Jakie zabiegi i jak często stosować, by dywan shaggy był zawsze czysty i służył przez wiele lat?

Tradycyjne odkurzanie

Shaggy uwielbia częste odkurzanie. Gdy robimy to rzadko, dywan może stać się zbity i przestanie być miękki i puszysty, a przecież to jego główna zaleta. Czynność ta, powtarzana przynamniej dwa razy w tygodniu, pozwala usunąć większość zanieczyszczeń widocznych na powierzchni oraz ukrytych pomiędzy długimi włóknami dywanu. Przy dywanie shaggy najlepiej sprawdzają się odkurzacze wyposażone w turboszczotkę, która skuteczniej niż inne upora się z cząstkami kurzu i pyłu. Turboszczotkę można dokupić, jeśli zabrakło jej w komplecie ssawek. Ważny jest też sposób odkurzania. Najlepiej jedno miejsce kilkakrotnie przejechać szczotką w różnych kierunkach. Dzięki temu dywan będzie wyczyszczony dokładniej. Włochacze powinno się też odkurzać z obu stron.

Trzepanie

Dywan shaggy trzeba trzepać raz w miesiącu, a najrzadziej raz na kwartał. Oczywiście najlepiej robić to na przydomowym trzepaku za pomocą trzepaczki do dywanów. Podczas tej czynności pył, kurz i inne zanieczyszczenia są skutecznie wybijane z runa dywanu. Możemy tę czynność wykonać również w domu. Należy dywan przekręcić na drugą stronę, włosiem do podłogi i trzepaczką wybić brud na podłogę. Następnie dokładnie odkurzyć miejsce spod dywanu oraz jego spód, ponownie przekręcić dywan włosiem do góry i dokładnie odkurzyć. Jeszcze innym sposobem jest trzepanie mechaniczne za pomocą specjalistycznych urządzeń do bezpyłowego trzepania dywanów.

Odkurzanie na mokro

Niestety nie poleca się prania dywanów shaggy w pralce lub w wannie z powodu ich gęstego i długiego włosa, który wchłania dużą ilość wody. Przemoczony dywan długo schnie i może zapleśnieć, a co za tym idzie nie nadawać się do dalszego użytku. Jeśli więc chcemy domowym sposobem uprać dywan, dobrym wyjściem jest odkurzenie go na mokro odkurzaczem piorącym. W pierwszej fazie takiego czyszczenia trzeba rozpuścić brud. W tym celu należy spryskać dywan środkiem do czyszczenia dywanów i zostawić na kilka minut, by środek wniknął we włókna. Następnie, korzystając z odkurzacza piorącego, należy dywan porządnie wyczyścić, postępując wg instrukcji obsługi. Odkurzacz piorący do dywanu shaggy powinien posiadać wysokie podciśnienie ssące, tak by móc skutecznie odessać wodę i zabrudzenia z głębszych partii dywanu. Taką operację warto wykonywać dwa razy w roku.

Czyszczenie parowe

Od czasu do czasu można też spróbować wyczyścić dywan shaggy za pomocą gorącej pary wodnej. Odkurzacze parowe nie dość, że są skuteczne w usuwaniu brudu, to także dezynfekują czyszczoną powierzchnię. Wysoka temperatura zabija wszystkie drobnoustroje, bakterie, roztocza, zarodniki pleśni i pasożyty. Ten sposób czyszczenia powinien być przede wszystkim stosowany tam, gdzie przebywają małe dzieci lub osoby zmagające się z alergią.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro