Jak chronić nos i usta podczas prac remontowych?

Podczas prac remontowych w powietrzu unosi się pył oraz różnego rodzaju opary środków chemicznych. Mogą one podrażniać śluzówkę, powodując kłopoty z oddychaniem, kaszel i napady kichania. Warto się zatem przed nimi zabezpieczyć, zaopatrując się w odpowiednie akcesoria ochronne. Przedstawiamy najpraktyczniejsze z nich i podpowiadamy, które wybrać.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 26-09-2016

Dlaczego należy uważać na pył?

W trakcie prac remontowo-budowlanych zawsze powstaje dużo uciążliwego pyłu. Osiada on na wszystkich odsłoniętych powierzchniach, a ponadto jest szkodliwy dla zdrowia. Powoduje m.in. łzawienie oczu, kaszel, swędzenie nosa, suchość śluzówki oraz napady kichania. Kilkutygodniowa ekspozycja na pył może skutkować przewlekłymi bólami głowy, atakami duszności, a nawet stanami zapalnymi układu oddechowego. Podobne efekty wywołują unoszące się w powietrzu opary gazowe oraz chemiczne, powstające w trakcie stosowania farb, lakierów czy klejów. Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem stosować akcesoria chroniące oczy, usta oraz nos, np. klasyczne maseczki przeciwpyłowe, a także półmaski i maski pełnotwarzowe, wyposażone w profesjonalne filtry i pochłaniacze.

Rodzaje masek ochronnych

Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje masek ochronnych. Każdy z nich zapewnia inny zakres ochrony przed pyłem i szkodliwymi substancjami, w związku z czym przeznaczony jest do innego typu prac remontowo-budowlanych. Najpopularniejsze modele:

  • Maseczki jednorazowe (tzw. krótkoczasowe). Dostępne są w wersji podstawowej lub z zaworem wydechowym, ułatwiającym wydalanie dwutlenku węgla i odprowadzanie pary wodnej. W zależności od typu (poziom P1, P2 lub P3) chronią przed różnymi rodzajami pyłów, również zawierającymi cząstki toksyczne, oraz aerozolami o różnorodnym stężeniu. Wykorzystuje się je zazwyczaj podczas amatorskich prac remontowych, jednak sprawdzą się też na profesjonalnej budowie.

  • Półmaski wielorazowe.Tak jak maska jednorazowa, półmaska zakrywa usta oraz nos i wyposażona jest w zawór wydechowy. Dodatkowo ma filtry przeciwpyłowe z wymiennym wkładem, pochłaniacze wielogazowe lub łączące obie te funkcje elementy, przez które wdychane jest powietrze. Dzięki temu doskonale chroni również przed oparami, gazami oraz mgłami zawierającymi szkodliwe pierwiastki chemiczne.

  • Maski pełne (pełnotwarzowe). Przepływ powietrza następuje w identyczny sposób, jak w przypadku półmasek, jednak wspomagany jest przez specjalny wentylator zasilany za pomocą baterii. Stąd wzięła się inna nazwa tego urządzenia, czyli maska z wymuszonym przepływem powietrza. Wyglądem przypomina ona hełm lub kaptur z panoramicznym wizjerem, a poza nosem i ustami zasłania również oczy oraz brodę. Do tej kategorii zaliczamy również profesjonalne maski pobierające powietrze z butli noszonej na plecach.

Jak wybrać odpowiednią maskę?

Przed zakupem maseczki przeznaczonej do ochrony twarzy&buyNew=1&bmatch=s0-hou-1-4-0812&order=d)podczas prac remontowo-budowlanych należy zadać sobie pytanie, jak długo będą one trwały i w jakich warunkach będziemy przebywać. Ważny jest również rodzaj wykonywanych czynności: podczas malowania ścian czy naklejania tapety wystarczy maseczka klasyczna, ale do szlifowania drewna potrzebna już będzie ochrona oczu. Równie ważna jest ilość pyłu oraz stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, ponieważ od tego zależy poziom ochrony, jaki musi zapewniać wybrana maseczka. Do podstawowych prac remontowych zwykle wystarczy model jednorazowy wyposażony w zawór, jednak osoby planujące samodzielną renowację starych lub bardzo zaniedbanych domów powinny wziąć pod uwagę półmaskę filtrującą.

Nasz układ oddechowy wykonuje imponującą pracę, jednak nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, na których wdychanie jesteśmy narażeni. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich akcesoriów ochronnych, których będziemy używać podczas remontu oraz innych robót wykonywanych w domu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro