Jak chronić ciało przed wyziębieniem podczas wycieczek górskich

Jak chronić ciało przed wyziębieniem podczas wycieczek górskich

autor: Mirosław Górzyński, data publikacji: 04-01-2017

Masz w swoich planach urlop i wybierasz się zimą w góry. Do wyprawy górskiej należy się odpowiednio przygotować, tak aby wycieczka była udana. Kompletując ekwipunek, zabierz ze sobą, tylko niezbędne rzeczy. I pamiętaj, że chłód zimą w górach jest bardziej dokuczliwy. Przygotuj się na ekstremalne warunki - starcie z zimnem i podmuchem lodowatego wiatru

Jak ubrać się zimą w góry? Jak skutecznie ochronić nasz organizm przed zimnem w górach, aby wędrówka była komfortowa i przyjemna? Dla osób zaprawionych w zimowej turystyce to temat banalny. W swoim artykule spieszę już z pomocą i odpowiem na nurtujące pytania. Skupmy się przede wszystkim na odzieży. Odrzućmy wszelkiego rodzaju skrajności. Ubierając się za cienko, z pewnością zmarzniemy. Za grubo, też nie dobrze, szybko się zgrzejemy, następnie nas przewieje i będzie nam zimno.

Kompletując naszą odzież (zgodnie z rodzajem aktywności), podczas wyprawy górskiej powinna spełniać kilka warunków:

  • powinna dobrze odprowadzać pot,
  • chronić przed wyziębieniem,
  • zapewnić wiatroodporność,
  • być przede wszystkim lekka.

Trzy warstwy odzieży o różnej grubości

W przypadku wypraw zimowych w góry sprawdza się stary sposób, trójwarstwowy, czyli ubieranie się na „cebulkę”. Żeby nasz ubiór spełniał swoją rolę musi nam zapewnić komfort termiczny, a każda z warstw musi spełniać swoje zadanie. Forsując górskie szlaki, ważne jest odpowiednie odprowadzanie potu oraz ochrona przed uciążliwymi warunkami pogodowymi (deszczem, śniegiem, wiatrem, itp.)

1. Warstwa odpowiedzialna za odprowadzanie potu

Jest to warstwa odzieży, która jest najbliżej naszej skóry. Podczas wędrówki zrezygnujmy z miękkich, bawełnianych podkoszulek. Chłoną wilgoć jak gąbka, a przy tym nie odprowadzają potu na zewnątrz. Mokry podkoszulek szybko przyczyni się do wyziębienia naszego ciała. Sięgnijmy po bieliznę termoaktywną, gdzie do wyboru mamy koszulki, getry, bokserki, etc. Tego typu odzież dzięki zastosowaniom materiałów technicznych odprowadza pot na zewnątrz i szybko wysycha. Bielizna termoaktywna zapewnia suchość skóry i zapewnia komfort termiczny.

2. Warstwa odpowiedzialna za izolację cieplną

Jest to warstwa pośrednia naszej odzieży i tutaj mamy większe pole wyboru. Jedni wybierają ciepłe swetry, inni bluzy z polaru. Wiele firm outdoorowych w swojej ofercie posiada bluzy z Powerstrechu lub materiału Polartec. Warta polecenia jest bluza Cortina firmy Montano. Warstwa ta nie powinna być zbyt mocno opięta i ściśle przylegać do ciała. Odrobina przestrzeni stanowi doskonałą izolację cieplną.

3. Warstwa zewnętrzna

Jest to warstwa, która chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi - wiatr, deszcz, czy śnieg. Dlatego ważne jest, aby odzież zewnętrzna była odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Postawmy na oddychającą, ale nie przemakalną kurtkę z membraną, tzw. Hardshell. Zadaniem jej jest izolacja od deszczu, śniegu oraz wiatru. Membrana chroni przed nas przed wilgocią i jednocześnie odparowuje parę wodną na zewnątrz. Najpopularniejszymi membranami są kurtki Gore Tex. Są godnymi polecenia do tego typu wypraw. Drugim typem są kurtki, które izolują nas od utraty ciepła i wiatru. Uszyte są z materiału Softshell. Potocznie zw. są kurtkami softshellowymi. Główną zaletą ich jest duża trwałość i dość dobra oddychalność. Świetnie izolują od wiatru i zimna. W zależności od modelu, chronią również przed mżawką lub lekkim deszczem. Trzecim rodzajem są popularne puchówki, czyli kurtki izolujące od zimna.

Jaką, więc kurtkę wybrać? Najlepiej, żeby w naszym ekwipunku znalazły się dwie kurteczki. Softshelowa jest praktyczniejsza podczas wspinaczki, nie krępuje ruchów. Membranę wyciągamy, gdy zaczyna mocno sypać, jest mocno zimno i nieprzyjemnie.

Bardzo ważnym dodatkiem ubrania są spodnie, najlepiej wykonane z takiego samego materiału, jak kurtki. Nie zapominajmy również o odpowiednim obuwiu. Koniecznie z grubą i sztywną podeszwą, która izoluje stopy przed zmarznięciem lub odmrożeniami. W ekwipunku powinny się znaleźć ciepłe skarpety, czapka, dwie pary ciepłych rękawic.

Do wyprawy w góry zimą powinniśmy się dobrze przygotować. Głównym zagrożeniem są nagłe i gwałtowne zmiany pogodowe. Raz świeci słońce, a za chwile may obfite opady śniegu, które mogą przeobrazić się w zamieć, a temperatura szybko spada poniżej zera. Przyjemny spacer może się przerodzić w walkę o przetrwanie. Nie lekceważmy sobie!