Jak chińskie opony letnie radzą sobie w testach ogumienia?

Jak chińskie opony letnie radzą sobie w testach ogumienia?

Opony letnie produkowane przez chińskie marki kuszą potencjalnych klientów bardzo niskimi cenami zakupu na tle konkurencji. Czy jednak finansowa atrakcyjność tego typu ofert idzie w parze z wysoką jakością samego produktu? Warto się o tym przekonać, analizując dostępne wyniki testów ogumienia.

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 05-06-2019

Fenomen opon produkowanych w Chinach

Główną przyczyną, dla której opony mało znanych, chińskich marek wyróżniają się tak dużą popularnością na polskim rynku, jest ich niska cena. Dla zobrazowania różnic warto posłużyć się przykładem. Za komplet nowego letniego ogumienia chińskiej produkcji w popularnym rozmiarze 205/55 R16 trzeba zapłacić ok. 520-570 zł. Chcąc wyposażyć auto w jeden z modeli budżetowych europejskich marek, należy przygotować się na wydatek ok. 700-750 zł.

W praktyce więc reprezentanci Państwa Środka są tańsi średnio o ok. 25%. Co ważne, chińskie produkty cechują się najczęściej porównywalnymi do droższej konkurencji klasami przyczepności na mokrej nawierzchni według etykiety informacyjnej EU. W teorii więc różnica jest tylko w cenie, a nie w jakości.

Rezultaty testu hamowania opublikowanego przez Auto Bild w 2019 roku (225/45 R17)

Redaktorzy niemieckiego czasopisma Auto Bild co roku przygotowują obszerne zestawienie ok. 50 modeli opon letnich, które poddawane są testom hamowania na nawierzchni suchej oraz mokrej. W porównaniu z reguły bierze udział wiele produktów chińskich marek, które mogą zaprezentować swoje możliwości na tle konkurencji. W roku 2019 test dotyczył ogumienia o rozmiarze 225/45 R17, a więc przeznaczonego do samochodów klasy średniej.

Najlepszy reprezentant spośród chińskich modeli, a mianowicie Goodride Sport SA-37, zajął w nim 22 pozycję na 53 zbadane opony. Wynik ten należy uznać za dobry, gdyż Goodride wyprzedził m.in. produkty marek Barum czy Kormoran, cechując się przy tym wyraźnie niższą ceną zakupu. Na przyzwoitej, 27 pozycji uplasował się również Linglong Green-Max.

Z drugiej jednak strony większość chińskich opon zajęła miejsca w najniższej części tabeli, co równoznaczne jest z brakiem otrzymania rekomendacji zakupowej. Do grona niewartych uwagi według redakcji Auto Bild zaliczono takie modele jak Sailun Atrezzo ZSR, Neolin Neosport czy popularny Firemax FM601.

Wyniki testu hamowania Auto Bild z 2018 roku (195/65 R15)

W 2018 roku Auto Bild przedstawił wyniki badania długości dróg hamowania osiągniętych przez 51 opon letnich w popularnym rozmiarze 195/65 R15. Także i w tym przypadku chińskie produkty mogły wzbudzić mieszane odczucia. Przyzwoite miejsca osiągnęły takie opony jak Landsail LS388 (33 pozycja) czy Imperial Ecodriver 4 (40 pozycja). Słabo wypadł jednak chętnie wybierany w Polsce model Goodride RP28, który uplasował się na 45 pozycji, notując fatalny wynik hamowania na nawierzchni mokrej (45,9 m). Dla porównania Imperial Ecodriver 4 osiągnął w tej kategorii zdecydowanie lepszy rezultat na poziomie 41,6 m.

Wyniki chińskich opon w innych testach

Trzy chińskie opony zostały przetestowane przez czeski magazyn Autoklub w 2019 roku (205/55 R16). Najlepsza z nich, a więc model Nankang Ultra Sport NS-2, uzyskała „dobrą” ocenę końcową i punktację niewiele niższą od Dębicy Presto HP. Nieco gorzej spisały się opony Wanli Harmonic H220 i Goodride RP28, gdyż ich właściwości jezdne zostały podsumowane jako „wystarczające”.

Sięgając roku 2018, również można dotrzeć do porównań, w których chińscy reprezentanci mieli okazję obalić mity na swój temat. Niestety z mizernym skutkiem. Nankang Noble Sport NS-20 uplasował się bowiem na ostatnim miejscu w dwóch testach przeprowadzonych przez Auto Bild dotyczących rozmiarów 245/35 R19 oraz 245/30 R20. Model Goodride SU318 H/T zamknął natomiast zestawienie w rozmiarze 265/60 R18 z oceną końcową niezachęcającą do zakupu.

Wyniki testów udowadniają, że każdy przypadek chińskich opon trzeba rozpatrywać indywidualnie. Problem jednak w tym, że kupując tego typu ogumienie zupełnie w ciemno, łatwo trafić na produkt wątpliwej jakości. Warto więc opierać swoje decyzje zakupowe na wynikach rzetelnych testów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro