Jak biegać w upalną pogodę?

Większość osób cieszy się, gdy słońce przygrzewa. Można pójść na plażę, na spacer i cały dzień spędzić na świeżym powietrzu. W upały każdy szuka ochłody, korzystając z kąpieli w akwenach wodnych lub chroniąc się w ocienionych miejscach. W taką pogodę ciężko sobie wyobrazić trening sportowy. Jednak czasami nie ma wyjścia i trzeba go przeprowadzić. To trudny czas dla biegaczy, którzy nie lubią upałów.

Jarosław Cieśla Jarosław Cieśla / 18-05-2015

Szybsze zmęczenie i odwodnienie organizmu

Gdy nasz organizm poddany jest wysiłkowi fizycznemu, jego temperatura się podnosi. Mocno przygrzewające słońce powoduje znaczne osłabienie organizmu. Zaczynamy wolniej biec, gdyż zmęczenie nadchodzi szybciej niż zwykle. Nasza wydolność się pogarsza. Dlatego wolimy, kiedy podczas zawodów niebo zakryte jest chmurami i panuje umiarkowana temperatura, a nawet lekki chłodek. To nas nie martwi, bo dość szybko się rozgrzejemy. Podczas upałów szybciej niż zwykle następuje odwodnienie organizmu. Jeśli nie uzupełnimy płynów, możemy zasłabnąć i nie dotrwać do końca treningu lub zawodów. Dlatego koniecznie zabierzmy ze sobą bidon z wodą lub napojem, który doda nam sił. Na dłuższe wybieganie najlepiej wziąć tzw. nerkę na jedną butelkę albo pas biodrowy. Ma on zapinaną kieszonkę, do której możemy włożyć telefon komórkowy, gdybyśmy potrzebowali wezwać pomoc z powodu np. udaru słonecznego. Odwodnienie może spowodować pojawiające się bóle w okolicach pleców. Kłucie bywa tak silne, że musimy się zatrzymać i kontynuowanie biegu staje się niemożliwe. Oddech jest ciężki i pojawiają się zawroty głowy. W przypadku nudności koniecznością jest zgłoszenie się do najbliższego punktu medycznego. Na długie wybieganie lub zawody ultramaratońskie, zwłaszcza na odkrytym terenie, najlepiej jest wziąć ze sobą plecak, tzw. camelbak. Możemy z niego pić, w trakcie biegu, dzięki specjalnej rurce połączonej z umieszczonym wewnątrz bukłakiem na napoje lub wodę. To doskonałe rozwiązanie, bo nie angażujemy rąk do wyjęcia butelki i odkręcenia zakrętki. Nie marnujemy niepotrzebnie energii, co podczas upalnej pogody ma istotne znaczenie.

Biegajmy w miejscach zacienionych

Przed biegiem należy napić się i coś zjeść. Nie powinien to być solidny, duży posiłek, tylko raczej coś lekkostrawnego z dodatkiem węglowodanów. Podczas upału będziemy się bardziej męczyli i szybciej wypacali, więc dobrze jest się wzmocnić energetycznie. Na teren do treningów starajmy się wybierać miejsca zacienione. Najlepiej jest biegać po leśnych ścieżkach. Należy unikać otwartych przestrzeni, bez żadnej osłony przed palącym słońcem. Trening w taką pogodę może się okazać mało efektywny – jeśli zmęczenie nadejdzie bardzo szybko, nie wykonamy założonego planu. Nie będziemy w stanie wytrzymać narzuconego tempa i może pojawić się frustracja. Ważne jest, aby chronić głowę przed promieniami słońca. Konieczne jest zabranie ze sobą czapki z daszkiem, chusty albo bandany. Należy ubrać się tak, aby odzież była oddychająca, termoaktywna i jak najlżejsza. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie koszulki na ramiączkach. Należy pamiętać o kremie przeciwsłonecznym, którym smarujemy niezakryte miejsca naszego ciała. Załóżmy też przewiewne spodenki oraz skarpetki, tzw. stopki.Zadbajmy o nasze oczy. Promienie słońca potrafią oślepić, co może spowodować, że nie zobaczymy jakiejś przeszkody pod nogami lub wpadniemy na innego biegacza. Trzeba zatem zaopatrzyć się w odpowiednie okulary. Powinny być z filtrem – najlepiej UV400, który skutecznie ochroni nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Właściwości polaryzacyjne szkieł zwiększą kontrastowość obrazu i poprawią widoczność. Bieganie w upalne dni nie musi być dla nas męczarnią. Dzięki treningowi przyzwyczaimy organizm do startów w zawodach, podczas których będzie panowała podobna pogoda. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, aby nasze ciało nie było narażone na przykre konsekwencje pokonywania wielu kilometrów w upale. Jeśli o to zadbamy, to trening przyniesie zamierzone efekty i nie odczujemy przykrych skutków ubocznych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro