Jak bezpiecznie jeździć na rolkach?

Gdy zaczynamy przygodę z jazdą na rolkach, musimy mieć świadomość, że ta dyscyplina – jak każdy sport – wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Przed nieprzyjemnymi i bolesnymi skutkami ewentualnych upadków czy zderzenia się z innym rolkarzem pomogą nam ustrzec się niezbędne akcesoria, czyli kaski i ochraniacze.

Kask ochroni głowę

Brak kasku stwarza zagrożenie życia, ponieważ jego rolą jest ochrona głowy przy upadku. To podstawa naszego wyposażenia w czasie jazdy na rolkach. Powinny o nim pamiętać nie tylko dzieci i osoby, które stawiają pierwsze kroki w tym sporcie. Upadki mogą przydarzyć się każdemu, bez względu na doświadczenie i stopień zaawansowania. Planując zakup kasku, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Można zdecydować się na model z masy styropianowej połączonej z włóknem węglowym lub taki o wypełnieniu wewnętrznym z materiału EPS i zewnętrznej skorupie ochronnej z PVC.

Ważna jest też liczba otworów wentylacyjnych, która ma znaczenie, gdy na ćwiczenie umiejętności jazdy na rolkach wybieramy ciepłe dni. Dobry kask powinien być lekki, ponieważ poprawia to ergonomię jazdy. Szukając w sklepie odpowiedniego nakrycia głowy, zwróćmy uwagę, czy posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa. Jest to dowód na to, że spełnia on niezbędne normy. Certyfikat jest szczególnie istotny, gdy wybieramy kask dla dziecka. CE EN 1078 to najczęściej spotykany atest, który informuje, że kask spełnia unijne dyrektywy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Zabezpieczone nadgarstki

Nadgarstki amortyzują upadki w czasie jazdy na rolkach, dlatego ochrona tych części ciała jest bardzo ważna. Ochraniacze na nadgarstki mają je usztywniać, powinny zatem mieć anatomiczny kształt. Ten typ ochraniaczy ma zapewnić ochronę rąk przed bezpośrednim kontaktem z nawierzchnią. Ważne jest, aby posiadały zabezpieczenie przed zsunięciem się z dłoni, dlatego najlepiej, gdyby były zapinane na przykład na rzepy.

Ochraniacze na kolana i łokcie

W czasie upadków związanych z jazdą na rolkach na uszkodzenia są narażone nie tylko nasze nadgarstki. Ich ofiarami mogą paść także kolana i łokcie. Tutaj również dużą rolę odgrywają ochraniacze. Ich zadanie polega na amortyzacji i zabezpieczeniu przed otarciami. Z tego względu ochraniacze na kolana i łokcie nie powinny być sztywne jak te, które kupujemy na nadgarstki. Mają dobrze przylegać do ciała, a więc mieć odpowiedni rozmiar, nie mogą zsuwać się w trakcie jazdy.

Daj się zauważyć – kup odblaski

Do podstawowego wyposażenia osób jeżdżących na rolkach należą odblaski. Mogą być umiejscowione na ubraniu lub stanowić element plecaka. Pamiętanie o nich jest szczególnie ważne w czasie wieczornych eskapad, gdy przejeżdżamy przez jezdnię lub w czasie jazdy w miejscach, z których korzystają również rowerzyści. Można zdecydować się też na zakup kamizelki odblaskowej, która zapewni dobrą widoczność naszej osoby już z daleka i zmniejszy ryzyko wypadku.

Zasady bezpiecznej jazdy na rolkach

Kask i ochraniacze na poszczególne części ciała pomogą złagodzić skutki upadków w czasie jazdy na rolkach, ale liczbę kontuzji można zniwelować, przestrzegając kilku prostych zasad. Przede wszystkim przed założeniem rolek na nogi i wyruszeniem w drogę należy przeprowadzić rozgrzewkę. W czasie jazdy kontrolujemy prędkość i zwracamy uwagę na pozostałe osoby, które jeżdżą po wybranym przez nas terenie. Warto korzystać z miejsc specjalnie przeznaczonych do jazdy na rolkach i unikać ruchliwych ulic.

Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej i poprawia naszą koordynację ruchową. Zalet uprawiania tej dyscypliny sportu jest dużo. Nie pozostaje więc nic innego, jak założyć rolki, kask, ochraniacze i – pamiętając o zasadach bezpiecznej jazdy – cieszyć się jednym z najprzyjemniejszych i najzdrowszych sportów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro