iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – czym się różnią, który warto kupić?

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – czym się różnią, który warto kupić?

Do oferty firmy Apple trafiły w tym roku zupełnie nowe telefony. Sprawdzamy, czym różnią się od siebie iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro, i staramy się odpowiedzieć na pytanie, który z nich warto kupić.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 30-09-2019

iPhone’a 11 Pro i iPhone’a 11 więcej łączy, niż dzieli – podobnie jak wyglądało to w przypadku modeli iPhone XS i iPhone XR. Różnica w cenie pomiędzy dwoma tegorocznymi smartfonami Apple’a jest jednak znacząca i wynosi aż 1600 zł. iPhone 11 Pro kosztuje 5199 zł w bazowej wersji, a iPhone 11 – od 3599 zł w górę. Dodajmy, że są to ceny modeli o takiej samej bazowej pojemności. Oba telefony mają 64 GB przestrzeni na system i dane użytkownika.

To o tyle ciekawe, że pomimo różnicy cenowej oba urządzenia pod wieloma względami są identyczne, jeśli spojrzeć na suchą specyfikację. iPhone 11 Pro i iPhone 11 mają takie same główne obiektywy, procesor oraz RAM. Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

iphone pro 11 36

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – ekran

Różnicę widać już po uruchomieniu obu urządzeń. iPhone 11 Pro ma ekran typu OLED o przekątnej 5,8-cala i rozdzielczości 2436 na 1125 pikseli (458 ppi) oraz jasności 800 nitów ze wsparciem dla trybu HDR. W modelu iPhone 11 zamontowano zaś 6,1-calowy panel LCD o rozdzielczości 1792 na 828 pikseli (326 ppi) i jasności 625 nitów. Różnice są tu podobne jak w zeszłorocznych modelach.

Tak jak w przypadku iPhone’a XS i iPhone’a XR, droższy iPhone 11 Pro jest ciut mniejszy niż tańszy iPhone 11. W ofercie Apple’a można znaleźć jednak model iPhone 11 Pro Max będący następcą iPhone’a XS Max z aż 6,5-calowym panelem o jeszcze wyższej rozdzielczości 2688 na 1242 pikseli. Ma on te same parametrach co ten zamontowany w najmniejszym tegorocznym smartfonie.

iphone pro 11 14

Bez dwóch zdań wyświetlacz w modelu iPhone 11 Pro jest znacznie lepszy – jaśniejszy, o wyższym zagęszczeniu pikseli, wykonany w nowocześniejszej technologii. Panel w iPhonie 11 zaś straszy, ale… tylko na papierze. Rozdzielczość to bowiem nie wszystko, a wyświetlacz LCD zastosowany przez Apple’a w tym urządzeniu w praktyce bryluje w kwestii odwzorowanie kolorów.

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – obudowa

Dłuższa przekątna ekranu wykonanego w innej technologii i niższa rozdzielczość to nie jedyne różnice pomiędzy telefonami iPhone 11 Pro oraz iPhone 11. Tańszy smartfon ma również grubsze ramki dookoła ekranu. Aby zniwelować to złe wrażenie, warto rozważyć wybór czarnej wersji kolorystycznej bazowego iPhone’a – w niej wyglądają one najszczuplej.

iphone pro 11 18

Warto też zwrócić uwagę na wykończenie obu urządzeń. iPhone 11 Pro ma matowe plecki i błyszczącą obudowę aparatu, podczas gdy w iPhonie 11 jest na odwrót – kwadrat dookoła obiektywów jest matowy, a same plecki błyszczą. Co jednak ciekawe, wbrew temu, co można byłoby się spodziewać, iPhone 11 mniej wyślizguje się z dłoni niż iPhone 11 Pro.

Jeśli chodzi zaś o gabaryty, to nie da się ukryć, że iPhone 11 Pro jest znacznie poręczniejszy – ma stalową ramkę dookoła ekranu i szklanych plecków i wymiary 144 x 71,4 x 8,1 mm, a waży 188 gramów. Z kolei iPhone 11 o przekątnej ekranu zaledwie 0,3-cala dłuższej niż w jego droższym bracie mierzy 150,9 x 75,7 x 8,3 mm. Waży też więcej pomimo aluminiowej obudowy – 194 gramy.

iphone pro 11 13

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – akumulator

W zeszłym roku wystąpiła kuriozalna sytuacja, w której najtańszy iPhone dłużej pracował na jednym ładowaniu od obu swoich droższych braci – zarówno tego większego, jak i mniejszego. W tym roku zasada jest prosta: im droższy telefon, tym dłużej pracuje z dala od gniazdka. Wszystkie trzy pod tym względem są zaś lepsze niż zeszłoroczny lider, iPhone XR.

Zapewne związane jest to z tym, że Apple już rok temu w iPhonie XR pozbył się 3D Touch, które zajmowało sporo miejsca w obudowie. W telefonach iPhone XS oraz iPhone XS Max ta dodatkowa warstwa ekranu wrażliwa na siłę nacisku pozostała. Zrezygnowanie z niej dopiero w iPhonie 11 Pro i iPhonie 11 Pro Max wraz z pogrubieniem obudowy zaowocowało znacznie lepszymi wynikami.

iphone 11 pro 4

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – modem

iPhone 11 Pro ma zamontowany gigabitowy moduł LTE, którego zabrakło w iPhonie 11. To przewaga i miły dodatek, ale nie na tyle istotny, by w jakikolwiek sposób zaważyć na decyzji o zakupie. W codziennym użyciu ciężko będzie znaleźć stacje bazowe, które zapewnią realnie szybszy transfer danych.

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – aparat

Oba modele dzielą ten sam moduł do zdjęć typu selfie oraz dwa obiektywy w głównym aparacie – ten główny i ten zupełnie nowy w urządzeniach firmy z Cupertino, szerokokątny. Oba telefony wspierają też nowy tryb nocny. Jedyną realną przewagą iPhone’a 11 Pro nad iPhone’em 11 jest dodatkowy obiektyw telefoto, ale trzeba zaznaczyć, że oba urządzenia potrafią robić zdjęcia portretowe również tym głównym aparatem.

iphone pro 11 26

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – zawartość pudełka

iPhone’y od zarania dziejów miały ładowarki o mocy 5 W. Były one w pełni wystarczające dekadę temu, ale teraz – już nie. Mimo to Apple nadal wciskał je klientom wraz ze swoimi bardzo drogimi urządzeniami. W tym roku się to zmieniło, ale… tylko w przypadku modeli iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max.

Do pudełka z dwoma droższymi smartfonami trafiła ładowarka sieciowa o mocy 18 W z portem USB-C oraz pasującym do niej kablem z końcówką Lightning. Niestety wraz z iPhone’em 11 nadal sprzedawana jest ładowarka 5W z portem USB-A oraz pasującym do niej kablem, którego nie da się z kolei wpiąć w MacBooka.

iphone pro 11 34

iPhone 11 Pro kontra iPhone 11 – który model wybrać?

iPhone 11 Pro jest droższy od iPhone’a o aż 1600 zł. Z pewnością znajdą się osoby, które uznają, że lepszy ekran, węższe ramki, matowe plecki, stalowa ramka, ciut pojemniejszy akumulator, szybsza ładowarka, gigabitowy modem oraz dodatkowy obiektyw są tego warte, ale to naprawdę bardzo dużo pieniędzy.

Nie ma przy tym wątpliwości, że dla większości użytkowników wystarczający będzie iPhone 11. To przecież nadal świetny telefon, który dzieli ze swoim droższym o niemal połowę wartości bratem wszystkie najważniejsze podzespoły – w tym najważniejsze obiektywy z nowego fenomenalnego aparatu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro