Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

iOS 9 – najnowsze oprogramowanie iPhone’a i iPada

Kilka tygodni temu system iOS, pod którego kontrolą działają iPhone’y oraz iPady, został zaktualizowany do swojej wersji oznaczonej cyfrą 9. Oto nowości, które znalazły się w najnowszej wersji oprogramowania stworzonego przez Apple.

Dawid Kosiński
Dawid Kosiński 02-11-2015

Czas czytania: 4 min

iOS 9 – najnowsze oprogramowanie iPhone’a i iPada

Lepszy inteligentny asystent

Jedną z najważniejszych nowości w iOS 9 jest świetne wyszukiwanie kontekstowe, działające zarówno w wynikach wyszukiwania, jak też podczas nawigacji. Dzięki temu, podczas używania urządzenia, inteligentny asystent podpowiada użytkownikowi potrzebne funkcje. Będziesz szukać informacji na temat kuchni włoskiej? Smartfon zaprezentuje Ci przepisy i restauracje. Siri nie będzie też miała problemów ze zrozumieniem nie tylko komend, ale też bardziej skomplikowanych zapytań, takich jak “Pokaż zdjęcia z wakacji nad morzem”. Stanie się to możliwe, ponieważ wszystkie aplikacje w iOS 9 będą się ze sobą komunikować. Wyjątkowo ciekawe jest to, że Apple dostarcza informacje do asystenta samodzielnie, nie korzystając z usług innych. Niestety funkcja ta jak na razie nie działa w języku polskim, tak jak liczący sobie kilka lat asystent głosowy Siri.

Aplikacje natywne

Podczas premiery nowego mobilnego systemu operacyjnego, Apple zaprezentował swoje aplikacje Notes, Maps i News. Do tej pory duża część użytkowników iPhone’ów oraz iPadów wolała używać programów konkurencji, takich jak Evernote, Mapy Google oraz Flipboard. Teraz Apple prawdopodobnie przekona część swoich użytkowników do korzystania z własnych rozwiązań. Zrobi to na kilka sposobów. Po pierwsze, teraz aplikacje Apple mają oferować tyle samo lub nawet więcej niż rozwiązania konkurencji. Szczególnie widać to po aplikacji News, do której kilkadziesiąt niezależnych wydawców dostarcza dedykowane treści. Jednak prawdziwa dodana wartość programów Apple to fakt, że dzięki nim ilość danych analizowanych przez Apple będzie większa niż do tej pory, przez co inteligentny asystent będzie mógł lepiej działać i odpowiadać na potrzeby użytkowników.

Wielozadaniowość na iPadzie

Jedną z najczęściej wymienianych wad iPadów był brak trybu pracy z kilkoma aplikacjami, który jest dostępny na urządzeniach z systemami Android oraz Windows. Teraz możliwe jest uruchomienie obok siebie dwóch programów i jednoczesne korzystanie z nich. Funkcja ta jest dostępna dla iPada Air 2 oraz iPada Pro. Kolejnym trybem wielozadaniowości jest możliwość przypięcia okna z wideo i jednoczesne korzystanie z innych aplikacji. Wideo pozostanie w tym samym miejscu, aż do momentu przeniesienia go w inne miejsce lub wyłączenia. Funkcja ta jest dostępna na tabletach iPad mini 2, Air oraz nowszych.

Dodatkowe funkcje do pracy

iPad dostał też kilka nowych funkcji, które przydadzą się w bardziej zaawansowanych zastosowaniach niż konsumpcja treści. Jedną z nich jest możliwość uruchomienia wirtualnego *trackpad**a*, który doskonale nada się do nawigacji i zaznaczania treści. iPady lepiej działają też z fizycznymi, zewnętrznymi klawiaturami, łączącymi się z tabletem za pomocą Bluetooth.

Mniej widoczne poprawki

Oprócz wyżej wymienionych, oczywistych zmian, wprowadzono też kilka mniej widocznych, ale równie istotnych poprawek. Należy do nich chociażby wydłużenie czasu pracy na akumulatorze, dzięki wykorzystaniu niskopoziomowego API Mantle. Teraz iPhone’y działają o godzinę dłużej niż wcześniej. Z kolei nowy tryb oszczędzania energii ma sprawić, że urządzenia z iOS będą działać maksymalnie 3 godziny dłużej.

W iOS 9 pojawiła się również weryfikacja dwuetapowa oraz kilka zabezpieczeń dla iCloud. Dzięki tym rozwiązaniom korzystanie z iCloud będzie o wiele bezpieczniejsze. Powinien to docenić każdy użytkownik, a w szczególności Jennifer Lawrence i kilka innych celebrytek.

Smartfony i tablety z iOS 9

iOS 9 jest już dostępny do pobrania dla posiadaczy smartfonówiPhone 4S, 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, tabletów iPad 2, 3, 4, iPad Air 1, 2, iPad mini 1, 2, 3 oraz odtwarzaczy iPod touch 5-tej generacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda funkcja będzie dostępna dla wszystkich wymienionych wyżej urządzeń. Mimo wszystko warto na swoim odtwarzaczu, smartfonie lub tablecie zainstalować najnowszą wersję oprogramowania, bo wtedy będziemy mogli skorzystać z co najmniej kilku nowych rozwiązań i zwiększyć bezpieczeństwo swojego urządzenia

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro