Intymność w ogrodzie – jak wydzielić przestrzeń

Intymność w ogrodzie – jak wydzielić przestrzeń

Maty, małe i duże płoty, parawany i wiele innych produktów pomoże nam się osłonić przed wzrokiem sąsiadów i wydzielić w ogrodzie miejsca szczególnego przeznaczenia.

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 08-06-2016

W ogrodzie jak w mieszkaniu. Też powinny istnieć strefy, w których odpoczywamy, przyjmujemy gości, uprawiamy warzywa i kwiaty, składujemy odpady, przechowujemy narzędzia, zaszywamy się, by być sami. Na przykład latem, gdy chcemy się opalać, nie zawsze odpowiada nam leżenie półnago pod czujnym okiem sąsiadów albo jedzenie rodzinnego obiadu przy akompaniamencie sąsiedzkiego wołania zza płotu: „Smacznego!”. Dlatego warto stworzyć w ogródku intymną strefę, do której mają wstęp tylko najbliżsi. Można to zrobić na kilka sposobów – wydzielając takie miejsca elementami małej architektury na stałe lub przenośnym wyposażeniem ogrodu.

Maty

W ofercie handlowej jest kilka rodzajów mat. Matę możemy zastosować w każdym ogrodzie, stanowi tło dla roślin, krzewów, kwiatów oraz do osłony przed kurzem i wiatrem. Wybór to kwestia poczucia estetyki. Najtańszą kupimy już za ok. 6 zł za m2. Droższe to wydatek ponad 40 zł za 1 m. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, pamiętajmy o właściwej kalkulacji kosztów. Do maty musimy doliczyć koszty słupków ogrodzeniowych, które trzeba wkopać lub zabetonować w gruncie.

Maty trzcinowe. Produkowane z jednorocznej trzciny, wyplatane na nowoczesnych maszynach, szyte drutem ocynkowanym (galwanizowanym) co 10 cm. Ich wytrzymałość oblicza się na mniej więcej 5 lat. Za matę o wymiarach 1,5 m x 5 m zapłacimy ok. 40 zł.

Maty wiklinowe. Wykonywane są z wikliny z polskich plantacji, szyte drutem ocynkowanym co 10 cm. Każda mata na początku i końcu ma kilkucentymetrowy odcinek drutu zabezpieczającego przed wyplataniem się wikliny, a także umożliwia wygodne i niewidoczne łączenie dowolnej liczby mat. Mata o wymiarach 1,3 m x 3 m to koszt ok. 45 zł.

Ogrodzenia bambusowe. Naturalny ekran na balkon, taras lub ogród. Elementy bambusowe połączone są drutem ocynkowanym. Matę można przyciąć według indywidualnych potrzeb. Produkt naturalny, nieprzezroczysty w 70–90%, więc jeśli chcemy być niewidoczni, możemy złożyć dwie maty razem. Za matę o wymiarach 5 m x 2 m zapłacimy ok. 340 zł.

Maty z syntetycznej rafii.Jej montaż nie wymaga wycinania oczek, wystarczy wykorzystać naturalny, elastyczny splot rafii. Jest bardzo trwała. Za matę o wymiarach 3 m x 1,5 m zapłacimy ok. 50 zł.

Dzianiny cieniujące.Wykonane z tworzywa sztucznego, produkowane w kolorze ciemnozielonym. Mają wzdłuż całego boku wzmocnienie i oczka ułatwiające montaż. Za materiał o wymiarach 1,5 m x 25 m zapłacimy ok. 120 zł.

Płoty drewniane

Drewnianych płotów, którymi można odseparować ogród, jest całe mnóstwo. Mają przeróżną stylistykę, ale zazwyczaj wszystkie utrzymują standardowe wymiary 1,8 m x 1,8 m.

Płoty lamelowe. Najprostsze i najtańsze są płoty lamelowe w sztywnej ramie 2,5 cm x 5,5 cm w cenie 59 zł. Za płot z łukiem i kratką zapłacimy już 119 zł. Płot z łukiem w kształcie fali to wydatek ok. 125 zł. Płot sztachetkowy będzie nas kosztował 140 zł, a żaluzjowy 180 zł. Są też w ofercie płoty łączone – lamelowe plus kratka – które kosztują ok. 130 zł.

Płoty boazeryjne.W grubej ramie, czasami z wymienną górną częścią kratki, są solidniejszą wersją płotów lamelowych. Zapewniają całkowitą prywatność. Ich element górny możemy wymienić na inny o dowolnym wzorze i zmodyfikować wygląd płotu, nie ingerując w resztę konstrukcji. Koszt ok. 230 zł.

Zakupiony płot należy zaimpregnować. Dokupić też trzeba słupki-kantówki, które stanowią element konstrukcyjny. Kantówka umieszczana jest w gruncie za pomocą kotew wbijanych w ziemię lub wmurowywanych w podłoże betonowe. Za 10 kantówek 9 cm x 9 cm o wys. 1,8 m zapłacimy ok. 140 zł, za kotwę ok. 13 zł. Można też nabyć okrągłe słupki, np. o średnicy 10 cm i długości 1,8 m, w cenie 6,6 zł za szt.

Parawany i markizy

Możemy również wydzielić przestrzeń za pomocą przenośnych elementów wyposażenia ogrodu, np. parawanów czy markiz bocznych. Jest jednak między tymi rozwiązaniami różnica. Parawan po użyciu można schować w garażu, a markiza boczna jest na stałe zamontowana do ściany budynku, płotu czy słupka, zwijamy tylko jej część wykonaną z materiału.

Składany parawan WEAVE LUX. Ma nowoczesny design, wykonany jest z aluminium. Tkanina z polietylenu delikatnie prześwituje. Można ją umyć szczotką lub szmatką, a dzięki stabilnemu systemowi składania bez trudu przenieść w inne miejsce. Wymiary 2,25 m x 1,8 m. Cena 519 zł.

Markiza boczna BASIC. Jest dobrym rozwiązaniem na osłonięcie miejsc tylko na pewien czas. Automatyczna kaseta zwijająca wykonana jest z aluminium, a materiał to poliester odporny na promieniowanie UV. Długość po rozwinięciu wynosi 3 m, wysokość 1,6 m. Cena ok. 300 zł.

Jest jeszcze wiele innych sposobów na odgrodzenie się od wzroku osób postronnych. Najprostszy to schowanie się za żywopłotem. Ale jeśli nie mamy tyle cierpliwości – bo przecież żywopłot musi najpierw urosnąć – możemy osiągnąć pożądany efekt, ustawiając pergolę, skrzynię na kwiaty z wysoką tylną kratką czy drabinki i pergole do pnączy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro