Język, kreacja świata i rozważania filozoficzne
„Inne pieśni” to podróż w krainę filozofii i to właśnie rozważania na temat znaczenia różnych słów, pojęć, ich wpływu na nasze funkcjonowanie stanowią tu treść równie ważną, jak sama akcja powieści. W tym uniwersum to kultura grecka nadal stanowi centrum rozwoju kultury, języka, nauki, stąd też znajomość filozofii na pewno pomoże nam nie tylko przebrnąć przez książkę bez bólu głowy, ale i docenić kunszt autora zarówno w warstwie kreacji świata, jak i używanego języka (neologizmy). Dukaj każdą powieść traktuje trochę jako eksperyment, starając się do ostatniego detalu wypełnić rzeczywistość, mniej lub bardziej przypominającą tę, w której żyjemy. Nawet magia czy też ponadnaturalne moce nie przypominają nam prostych historii fantasy, bo panowanie nad Formą i Materią chwilami przypomina nam wykłady z fizyki.
Główny bohater powieści, Hieronim Berbelek, w przeszłości był wielkim dowódcą i strategiem. Niestety w trakcie walki dostał się pod wpływ mocy przeciwnika, co odebrało mu kompletnie siły i umiejętności. Chciałby zacząć nowe życie, nawet jako kupiec, zapomnieć o wojnach, ale Forma wrogiego przywódcy złamała go psychicznie, zostawiła w nim swój ślad. Jak odzyskać siły, swoje własne ja, ale silniejsze i lepsze? Skoro ludzką Formę można kształtować, również poprzez relacje lub starcia z innymi, to może należy tylko znaleźć sposób na to, by przez jakiś czas być tym silniejszym, mającym przewagę? Początkiem przemiany bohatera będzie wyprawa wraz z dziećmi i tajemniczą Szulimą do Afryki, gdzie będzie poszukiwał miejsca, które zakrzywia rzeczywistość, czyli zmienia Formę stworzenia. To jednak dopiero początek jego przygód – odwiedzi potem jeszcze Księżyc, będzie toczył różne walki, odwiedzi Moskwę…
Wartka akcja i coś więcej
Jacek Dukaj swoją wyobraźnią potrafi zadziwić nawet tych, którym wydaje się, że w fantastyce widzieli już prawie wszystko. Ta powieść też wymyka się próbom klasyfikowania gatunkowego i otwiera pole do różnych dyskusji i interpretacji. Pełno tu symboli, odwołań do jakichś teorii, rozważań na temat teorii świata, podanych całkiem serio, bez spłycania, a jednocześnie otrzymujemy wartką akcję, przygodę, bitwy, politykę, niesamowite postacie. Słusznie wydawca zauważa, że „Inne pieśni” można czytać na kilku poziomach, ale chyba największą przyjemność, również intelektualną, będzie miał ten, kto spróbuje się wgryźć zarówno w detale wizji zaproponowanych przez autora, konstrukcję tego świata, jak i rozważania filozoficzne, jakich tu nie brakuje.
Niełatwa w odbiorze, ale i wciągająca, na pewno niebanalna, niedająca o sobie zapomnieć – no powiedzcie: jak nie kochać takich książek? Wyruszcie na wyprawę w świat, w którym czekają was niezapomniane przeżycia, krajobrazy i masa ciekawych przemyśleń.
Źródło okładki: wydawnictwoliterackie.pl