Ile prądu zużywają popularne zmywarki?
Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywają popularne zmywarki?

Wybierając nową zmywarkę, myślimy o wygodzie – wreszcie nie będziemy musieli trudzić się zmywaniem. Zmywarkę dopasowujemy pod kątem wymiarów oraz funkcji. Wiele osób myśli nad zużyciem wody przez to urządzenie. Zastanawiające jest jednak zużycie prądu przez popularne zmywarki. Ile kosztuje roczna eksploatacja zmywarki?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 01-04-2019

Zużycie prądu przez zmywarkę jest podawane w kWh (kilowatogodzinach). W tej jednostce – ilości energii, jaką zużywa sprzęt o mocy 1000 W przez godzinę – rozliczane jest również ogólne zużycie energii elektrycznej. Jak zatem dokładnie wygląda to w kwestii zmywarek? Ilu naliczonych kWh możemy się spodziewać w skali roku? Jaki wpływ na zużycie prądu ma klasa efektywności energetycznej zmywarki? Czas sprawdzić, jak pod tym względem prezentują się popularne modele zmywarek.

Zużycie prądu przez zmywarki i klasa efektywności energetycznej

Przed kupnem nowej zmywarki często zastanawiamy się nad oszczędnością wody. Jak to się przekłada w kontekście ręcznego zmywania? Ile wody zużywa w skali roku konkretny model zmywarki? Warto jednak zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej przez dany model zmywarki oraz na jej klasę efektywności energetycznej. Czym tak naprawdę jest ta klasa i co daje nam wiedza, że jeden model ma klasę A++, z kolei inny już A+++?

Klasa efektywności energetycznej to składowa etykiety energetycznej (zawiera takie informacje, jak: zużycie energii, poziom hałasu i zużycie wody przez urządzenie). Parametr klasy efektywności energii zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej ma określać efektywność oraz oszczędność każdej zmywarki. Jeśli wiemy, która zmywarka jest tańsza w eksploatacji, to możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wyższa klasa efektywności energetycznej to też lepszy wpływ takiego urządzenia na środowisko.

zmywarka programy

Zmywarki mogą pracować w klasie energetycznej od D (najmniej ekonomiczna) do A+++ (najmniejsze zużycie energii). Zobaczmy jeszcze, co dokładnie powinna zawierać etykieta energetyczna każdej zmywarki. Są to następujące parametry:

  • roczne zużycie energii (podane w kWh/rok),
  • roczne zużycie wody (podane w litrach/rok),
  • pojemność znamionowa (podana w liczbie kompletów naczyń dla standardowego cyklu zmywania),
  • klasa efektywności suszenia,
  • poziom emitowanego hałasu – podczas prania i wirowania (podane w dB).

zmywarka do zabudowy

Zaglądając do specyfikacji każdej zmywarki znalezionej na Allegro, dowiemy się, w jakiej klasie efektywności energetycznej pracuje. Poznamy również roczne zużycie energii elektrycznej w kWh, co umożliwi nam oszacowanie rocznego kosztu zużycia prądu według stawek, które płacimy w rachunkach za energię elektryczną. Zobaczmy zatem, ile prądu zużywają popularne modele zmywarek i ile może wynieść potencjalny rachunek za energię elektryczną.

Bosch SMV46KX00E

zmywarka Bosch

Nasze zestawienie otwiera zmywarka Bosch SMV46KX00E. Jest to model o wymiarach 59,8 x 81,5 x 55 cm i pojemności 13 kompletów. Zmywarka została wyposażona w AquaSensor – czujnik, który podczas trwania każdego mycia kontroluje stopień zabrudzenia wody oraz jej zużycie. W przypadku zużycia wody jest to 7,5 litra na cykl. Ponadto sensor załadunku pozwala dopasować ilość wody do stopnia załadowania zmywarki. Z kolei czujnik InfoLight informuje nas o tym, kiedy zmywarka pracuje. Jeśli na podłodze widzimy niewielką czerwoną diodę, oznacza to, że trwa proces mycia.

Bosch SMV46KX00E pracuje w klasie efektywności energetycznej A++. Przekłada się to na roczne zużycie energii w postaci 262 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to za rok użytkowania zmywarki zapłacimy 144,10 złotych.

Samsung DW60M6050BB

zmywarka Samsung

Teraz model zmywarki do zabudowy, czyli Samsung DW60M6050BB. Sprzęt ma wymiary 59,8 x 84,5 x 60 cm i pomieści 14 kompletów naczyń. W przypadku tej zmywarki mamy możliwość regulacji górnego kosza w zakresie 5 cm – ustawienia zależą od tego, jak duże i wysokie naczynia chcemy umyć. Plusem jest również dodatkowa, trzecia szuflada u góry konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę na funkcję Aqua Stop. W przypadku nagłej awarii zawór wody jest automatycznie zamykany, co uniemożliwia potencjalny wyciek.

Program zmywarka Samsung

Zużycie wody w zmywarce Samsunga wynosi 10,5 litra na cykl. Z kolei model DW60M6050BB pracuje w klasie efektywności energetycznej A++. Zużycie energii elektrycznej przez rok użytkowania zmywarki wyniesie 266 kWh. Przy założeniu, że średni koszt 1 kWh w Polsce wynosi 55 groszy, to rachunek za prąd, który zużyje zmywarka, wyniesie łącznie 146,30 złotych.

Electrolux ESL5343LO

Electrolux ESL5343LO to pojemna zmywarka do zabudowy o wymiarach 59,6 x 81,8 x 59,6 cm. Została wyposażona w funkcję TimeManager, która umożliwia skrócenie czasu mycia (jednego cyklu) nawet o połowę. Zmywarka pomieści 13 kompletów naczyń. Jeśli chodzi o zużycie wody, to wynosi ono 9,9 litra na cykl. Electrolux ESL5343LO jest również wyposażony w program AutoFlex, który kontroluje dostosowanie zużycia wody i energii do wielkości załadunku oraz stopnia zabrudzenia naczyń.

W tym przypadku klasa efektywności energii zmywarki to A++, a roczne zużycie prądu oszacowano na 262 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to roczny rachunek za energię elektryczną zużytą przez zmywarkę wyniesie 144,10 złotych.

Bosch SMV68MX03E

zmywarka kosze

Na koniec zestawienia zmywarka Bosch SMV68MX03E, która pracuje w klasie energetycznej A+++. Jej wymiary to: 59,6 x 81,5 x 55 cm. Urządzenie pomieści 14 kompletów naczyń. Zmywarka od firmy Bosch została wyposażona w szereg różnorodnych funkcji: począwszy od AquaStop – w przypadku awarii zamykany jest dopływ wody, co ratuje nas m.in. przed zalaniem, na programie szkło 40 stopni skończywszy. Dzięki niemu możemy myć w zmywarce nawet kryształowe kieliszki – temperatura mycia jest odpowiednio obniżona, czas suszenia zaś wydłużony.

zmywarka pojemnik na tabletki

Zmywarka ma również szereg programów automatycznych. Zużycie wody jest na poziomie 9,5 litra na cykl, a roczne zużycie prądu wynosi 237 kWh. Zakładając, że w Polsce za 1 kWh zapłacimy 55 groszy, to za użytkowanie zmywarki przez rok zapłacimy 130,35 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro