Ile prądu zużywają popularne pralki?
Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywają popularne pralki?

Wybierając nową pralkę do mieszkania, kierujemy się wieloma parametrami. Począwszy od wymiarów, a skończywszy na jej specjalnych funkcjach i trybach. Wiele osób zwraca uwagę również na zużycie przez to urządzenie prądu. Jak ten aspekt wygląda w popularnych modelach pralek?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 01-04-2019

Zużycie prądu przez pralkę jest podawane w kWh (kilowatogodzinach). W tej jednostce – ilości energii, jaką zużywa sprzęt o mocy 1000 W przez godzinę – rozliczane jest również ogólne zużycie energii elektrycznej. Jak zatem dokładnie wygląda to w kwestii pralek? Ile kWh zużywają rocznie? Jaki wpływ na zużycie prądu ma klasa efektywności energetycznej pralki? Zobaczmy zatem, ile prądu zużywają popularne modele pralek. Zużycie prądu przez pralki i klasa efektywności energetycznej

Przed kupnem nowej pralki wiele osób zwraca uwagę na zużycie prądu przez dany model i na jej klasę efektywności energetycznej. Czym tak naprawdę jest ta klasa i co daje nam wiedza, że jeden model ma klasę A+, z kolei inny już A++?

Pralki - panel sterujący

Klasa efektywności energetycznej to składowa etykiety energetycznej (zawiera również informacje m.in. o zużyciu energii czy poziomie hałasu urządzenia). Parametr klasy efektywności energii zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej ma określać efektywność oraz oszczędność danego modelu pralki. Dzięki temu wiemy, która pralka jest tańsza w eksploatacji (pod kątem poboru energii). Przekłada się to na oszczędność pieniędzy, ale też lepszy wpływ na środowisko. Pralki mogą pracować w klasie energetycznej od D (najmniej ekonomiczna) do A+++ (najmniejsze zużycie energii).

Pralka w trakcie pracy

Zobaczmy jeszcze, co dokładnie powinna zawierać etykieta energetyczna każdej pralki. Są to następujące parametry:

 • roczne zużycie energii (podane w kWh/rok),
 • roczne zużycie wody (podane w litrach/rok),
 • pojemność znamionowa (podana w kg) – najczęściej określana na podstawie standardowego programu prania tkanin bawełnianych w 60 stopniach Celsjusza przy pełnym załadowaniu,
 • poziom emitowanego hałasu (podane w dB).

Zaglądając do specyfikacji pralki znalezionej na Allegro, znajdziemy jej roczne zużycie energii wyrażone w kWh. Możemy zatem łatwo oszacować roczny koszt zużycia prądu według stawek, które płacimy w rachunkach za energię elektryczną. Zobaczmy, ile prądu zużywają popularne pralki. W jakich klasach efektywności energetycznej pracują? Jak mnogość funkcji przekłada się na zużycie prądu?

Samsung WF60F4EEW2W

 • Sposób załadunku: od frontu
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr./min
 • Maksymalny wsad: 6 kg
 • Klasa efektywności energetycznej: A+++
 • Roczne zużycie energii: 153 kWh

Na początek zestawienia pralka Samsung WF60F4EEW2W. Obecnie na Allegro kosztuje około 1200 złotych. Pralka ma niewielkie rozmiary: 60 x 85 x 42,5 cm, dzięki czemu zmieści się nawet do niewielkiej łazienki. Maksymalny wsad jest zadowalający i wynosi 6 kg, a największa prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Ten model pralki występuje w kolorze białym. Ponadto pralka jest wyposażona w bęben Diamond Drum, który bardziej chroni delikatne tkaniny przed zniszczeniem.

Do naszej dyspozycji jest również wiele programów prania, ale też funkcja Fuzzy Logic – na podstawie załadunku pralka dopasowuje ilość wody i czas prania. Jeśli chodzi o zużycie prądu, to mamy tutaj najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++, a roczne zużycie energii wynosi 153 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to za rok użytkowania pralki zapłacimy około 84,15 złotych.

LG F2J6WY0W

Pralka LG

 • Sposób załadunku: od frontu
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr./min
 • Maksymalny wsad: 8 kg
 • Klasa efektywności energetycznej: A+++
 • Roczne zużycie energii: 132 kWh

Teraz pod lupę bierzemy ładowaną od frontu pralkę LG F2J6WY0W. Jej wymiary to 60 x 85 x 56 cm – jest to głęboka pralka z maksymalnym wsadem sięgającym 8 kg. Największa prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę. W przypadku tego modelu warto zwrócić uwagę na przycisk „dodaj odzież”. Po jego naciśnięciu możemy do naszego prania (bez względu na wybrany wcześniej program) dodać ubranie, które chcemy jeszcze uprać.

Pralka LG - programy i panel sterujący

Ponadto pralka ma również specjalny program Allergy Care do zwalczania alergenów w trakcia prania. LG F2J6WY0W pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++, a roczne zużycie energii wynosi 132 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce wynosi 55 groszy, to za rok użytkowania pralki zapłacimy około 72,60 złotych. Cena tego modelu pralki to wydatek rzędu 1800 złotych.

Pralka LG - klasa efektywności energetycznej

Bosch WAT2446KLP

 • Sposób załadunku: od frontu
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr./min
 • Maksymalny wsad: 9 kg
 • Klasa efektywności energetycznej: A+++
 • Roczne zużycie energii: 152 kWh

Czas na pralkę od firmy Bosch, a konkretnie pokaźnych rozmiarów model (60 x 85 x 59 cm) WAT2446KLP. Plusem jest maksymalny wsad wynoszący 9 kg. Największa prędkość wirowania wynosi zaś 1200 obrotów na minutę. Pralka jest wyposażona w silnik EcoSilence Drive, co według producenta wpływa na energooszczędność i cichą pracę urządzenia. Ponadto można znaleźć informację na temat 10-letniej gwarancji na powyższy silnik. Koszt tej pralki oscyluje w granicach 1600–1700 złotych.

Model Bosch WAT2446KLP pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++, a roczne zużycie energii wynosi 152 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to za rok użytkowania pralki zapłacimy około 83,60 złotych.

Pralka Bosch - programy

Indesit IWD 61051

 • Sposób załadunku: od frontu
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr./min
 • Maksymalny wsad: 6 kg
 • Klasa efektywności energetycznej: A+
 • Roczne zużycie energii: 213 kWh

pralka Indesit

Na koniec zestawienia sprawdzimy, jak pod kątem zużycia energii wypada popularna i zarazem budżetowa pralka Indesit IWD 61051. Jej cena sięga około 800 złotych. W tym przypadku maksymalny wsad wynosi 6 kg, a największa prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę. Przy budżetowym modelu pralki warto zwrócić uwagę na niższą klasę efektywności energetycznej, w tym przypadku jest to A+. Przełoży się to na wyższe zużycie wody oraz energii elektrycznej. W przypadku pralki Indesit roczne zużycie prądu to 213 kWh. Jeśli przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to za rok użytkowania pralki zapłacimy około 117,15 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro