Ile prądu zużywają popularne lodówki?
Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywają popularne lodówki?

Kupno nowej lodówki to jedna z ważniejszych decyzji pod kątem wyposażenia kuchni. Możemy wybierać spośród wolnostojących i tych do zabudowy. Czy zwracamy jednak uwagę na to, jaki będzie rachunek za prąd po roku użytkowania nowej lodówki?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 01-04-2019

Przed zakupem nowej lodówki bierzemy pod uwagę jej wymiary, dodatkowe funkcje, obecność i położenie zamrażarki, a także wyposażenie danego modelu w kostkarkę. Należy pamiętać, że poza krótkimi przerwami na rozmrożenie lodówka to sprzęt, który jest podłączony do źródła energii elektrycznej przez cały czas. Zużycie prądu przez lodówkę jest podawane, tak samo jak w przypadku wielu innych sprzętów AGD, w kWh (kilowatogodzinach). W tej jednostce wyrażona jest ilości energii, jaką zużywa sprzęt o mocy 1000 W przez godzinę. Rozliczane jest również ogólne zużycie energii elektrycznej.

Ile kWh w ciągu roku zużywają popularne lodówki? Jak wygląda utrzymanie lodówki pod kątem finansowym? Czy podczas zakupu wymarzonego modelu powinniśmy zwracać uwagę na klasę efektywności energii, w której sprzęt pracuje? Zużycie prądu przez lodówki i klasa efektywności energetycznej

Jeśli szukamy oszczędności pod kątem kupna nowej lodówki, to na myśl przychodzi nam klasa efektywności energetycznej. Czym zatem jest ta klasa i co daje nam wiedza, że jeden model ma klasę A++, z kolei inny już A+++? Klasa efektywności energetycznej to składowa etykiety energetycznej (zawiera takie informacje, jak zużycie energii czy wytwarzany poziom hałasu). Parametr klasy efektywności energii zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej ma określać efektywność oraz oszczędność każdej lodówki i chłodziarko-zamrażarki. Dzięki temu mamy wiedzę, która lodówka jest tańsza w eksploatacji. To zaś umożliwia nam oszczędzanie pieniędzy na rachunkach za prąd.

Wyższa klasa efektywności energetycznej to też lepszy wpływ takiego urządzenia na środowisko. Lodówki mogą pracować w klasie energetycznej od D (najmniej ekonomiczna) do A+++ (najmniejsze zużycie energii). Natomiast chłodziarki absorpcyjne oraz sprzęty do przechowywania wina pracują w klasach od G (najmniej ekonomiczna) do wspomnianej już A+++.

Lodówka LG 2

Zobaczmy jeszcze, co dokładnie powinna zawierać etykieta energetyczna każdej lodówki. Są to następujące parametry:

  • roczne zużycie energii (podane w kWh/rok),
  • pojemność użytkowa wszystkich komór bez oznaczeń gwiazdkowych (w temperaturze roboczej powyżej 6 stopni Celsjusza),
  • pojemność użytkowa wszystkich komór do przechowywania zamrożonej żywności (z oznaczeniami gwiazdkowymi – temperatura robocza poniżej 6 stopni Celsjusza),
  • poziom emitowanego hałasu (podane w dB).

W specyfikacji każdej lodówki znalezionej na aukcjach Allegro znajdziemy informację o jej klasie efektywności energetycznej. Dowiemy się też, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej (podane w kWh). Taka wiedza umożliwia nam przeliczenie rocznego kosztu zużycia prądu przez dany model lodówki. Zobaczmy zatem, ile prądu zużywają popularne lodówki.

Lodówki - oświetlenie LEDowe

Amica FK2695.2FTX

Na początku zestawienia przyjrzymy się dwudrzwiowej lodówce Amica FK2695.2FTX. Jest to model o wymiarach: 180 x 54,5 x 59 cm, który składa się z chłodziarki o pojemności 180 litrów i zamrażalnika (umieszczonego na dole) o pojemności 70 litrów. Producent zastosował technologię No Frost zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. Oznacza to, że na każdej półce panuje taka sama temperatura, a wewnątrz zamrażarki nie gromadzą się lód i szron. Ponadto do naszej dyspozycji jest funkcja o nazwie „super chłodzenie”.

Amica FK2695.2FTX pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Jak przekłada się to na zużycie prądu? W skali roku jest to 255 kWh. Zakładając, że średnio 1 kWh w Polsce to wydatek 55 groszy, zużycie energii elektrycznej przez lodówkę w ciągu roku wyniesie 140,25 złotych.

Indesit LR8 S2

Dwudrzwiowa lodówka Indesit LR8 S2 ma wysokość 188,8 cm, a pozostałe wymiary to 59,5 x 65,5 cm. Całkowita pojemność chłodziarki wynosi 228 litrów, a umieszczonej na dole zamrażarki 111 litrów. Trzeba przyznać, że design tego modelu jest elegancki i będzie pasował do wielu wystrojów kuchni. Ponadto Indesit LR8 S2 występuje w kolorach inox lub czarnym. Minusem zaś jest brak technologii No Frost.

Jeśli chodzi o zużycie prądu przez lodówkę, to model ten pracuje w klasie efektywności energetycznej A++, a zużycie energii elektrycznej przez rok wyniesie 243 kWh. Jeśli zatem przyjmiemy, że średni koszt 1 kWh w Polsce to 55 groszy, to za rok użytkowania lodówki od firmy Indesit zapłacimy 133,65 złotych.

Chłodziarko-zamrażarka

Samsung RB33N300NSA

Teraz pod lupę weźmiemy lodówkę Samsung RB33N300NSA, która pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++. Jest to dwudrzwiowa lodówka o następującej pojemności: chłodziarka ma 217 litrów, a zamrażarka 98. Jej wymiary wynoszą 185 x 59,5 x 66,8 cm. Lodówka została wyposażona w technologię No Frost (wewnątrz zamrażarki nie osadza się szron i lód), LED-owe podświetlenia oraz system All Around Cooling. Ostatnia funkcja polega na równomiernym chłodzeniu każdej części lodówki, co zapewnia stabilną temperaturę w jej wnętrzu.

Chłodziarko-zamrażarka - wskaźnik temperatur

Samsung RB33N300NSA charakteryzuje się niższym zużyciem energii elektrycznej niż wcześniej prezentowane lodówki. W skali roku wynosi ono 173 kWh, co przy założeniu, że koszt 1 kWh w Polsce wynosi 55 groszy, oznacza, że rachunek za prąd przeznaczony do zasilania lodówki przez rok wyniesie 95,15 złotych.

LG GBB60PZDZS

Lodówka LG

Na koniec zestawienia lodówka od firmy LG, a konkretnie dwudrzwiowy model LG GBB60PZDZS. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysokość sprzętu, która wynosi aż 201 cm. Ponadto pojemność chłodziarki to 250 litrów, a zamrażarki 93 litry. Lodówka została wyposażona w technologie: No Frost, NatureFRESH i NatureFRESH Cooling, które mają wpływać na dłuższą świeżość przechowywanych produktów. Wewnątrz lodówki kontrolowana jest również ilość wilgoci.

Lodówka LG  panel sterujący

Lodówka od LG pracuje w klasie energetycznej A++, a jej roczne zużycie prądu wynosi 248 kWh. Jeśli zakładamy, że w Polsce 1 kWh kosztuje 55 groszy, to za roczne użytkowanie lodówki zapłacimy 136,40 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro