Ile kosztuje naprawa uszkodzonych drzwi?

Ile kosztuje naprawa uszkodzonych drzwi?

Drzwi w samochodzie mogą zostać podrapane lub wgniecione w trakcie kolizji czy podczas manewrowania na parkingu. Są także podatne na ataki korozji, często na tyle silnej, że wymagają poważnej naprawy albo wymiany.

udostępnij

Michał LisiakMichał Lisiak / 31-07-2017

Trzeba też liczyć się z innymi awariami. Zawieść może, a także centralny zamek mechanizm opuszczania szyb – zwykły bądź sterowany elektrycznie. Problem dotyczy również uszkodzonych zawiasów, przez które drzwi nie chcą się zamykać we właściwy sposób.

Kiedy trzeba kupić nowe drzwi?

Jeżeli podczas stłuczki doszło do powierzchownego uszkodzenia drzwi, można spróbować je naprawić. Jeśli jednak uszczerbek jest poważny i doszło do naruszenia miejsc, w których są zamontowane belki wzmacniające, drzwi samochodowe nadają się do wymiany – żaden mechanik nie będzie w stanie przywrócić im utraconej wytrzymałości.

O nowych drzwiach warto pomyśleć także wtedy, gdy zaatakowała je korozja. Może być ona niewidoczna przez wiele miesięcy, pojawiając się na spodzie drzwi lub pod listwą ochronną. Po zdarciu „bąbli” często okazuje się, że blacha jest już bardzo mocno skorodowana, także w środku. Na zabezpieczanie specjalistycznymi środkami jest już wtedy za późno. Do takich ataków korozji dochodzi najczęściej w starszych samochodach, mających ponad dziesięć lat. Można dokupić do nich używane drzwi ze szrotu, a jeśli samochód jest w popularnym kolorze, uda się znaleźć drzwi pokryte takim samym lakierem. Trzeba także pamiętać o kupnie drzwi pochodzących z auta o identycznym wyposażeniu. W takim samym modelu z tego samego rocznika drzwi mogą mieć inne boczki (skórzane albo tkaninowe), inne elementy wykończenia (drewno, wstawki chromowe, tworzywo) i prezentować inny poziom wyposażenia (zamek zwykły lub centralny, szyby opuszczane ręcznie lub automatycznie).

Ile kosztują nowe drzwi?

Kompletne, nowe drzwi samochodowe do większości popularnych modeli aut (również kilkuletnich) uda się kupić już za dwieście złotych. W przypadku samochodów rzadkich (np. amerykańskich) i luksusowych ceny mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe.

Jeśli nie uda się dostać drzwi w odpowiednim kolorze, trzeba dodatkowo zapłacić za ich lakierowanie (min. 350 zł). Dodatkowo trzeba doliczyć koszty montażu i regulacji. Demontaż starych drzwi i założenie nowych to czynność dość pracochłonna. Mechanik musi wpierw zdjąć wewnętrzną tapicerkę drzwi, następnie dostać się do ich środka i odłączyć kostki elektryczne doprowadzające prąd do głośnika, instalacji centralnego zamka czy elektrycznie sterowanych szyb. Wtedy dopiero może zdemontować ogranicznik i odkręcić śruby mocujące drzwi do zawiasów. Trudno uzyskać informacje na temat konkretnej ceny tej usługi, ale trzeba przyjąć, że będzie to wydatek zaczynający się od 300 złotych.

Jeśli właściciel samochodu chce dokonać wymiany samodzielnie, to musi pamiętać o tym, aby zakupić nowy komplet spinek mocujących boczki – z pewnością dojdzie do uszkodzenia części z nich. Trzeba też pamiętać o tym, że w czasie demontażu drzwi potrzebna jest pomoc jednej osoby.

Ile kosztuje naprawa uszkodzeń lakierniczych?

Blacharz może usunąć wgniecenie, które powstało w wyniku stłuczki. Nie będzie to jednak tanie – usuwanie niewielkiego, pojedynczego wgniecenia może kosztować nawet 150 złotych. Przed zdecydowaniem się na naprawę, warto spytać w kilku warsztatach o orientacyjną cenę, ponieważ zakup nowych drzwi może się okazać bardziej opłacalny.

Ile kosztuje usuwanie rys powstałych po niefortunnym spotkaniu z wystającą bramą lub krzakami? Usunięcie niewielkiej rysy u profesjonalisty będzie kosztować ok. 100 złotych. Im więcej rys, tym większa cena, plusem będzie jednak wykonanie i trwałość usługi. Przy zerwaniu większej połaci lakieru, nałożenie zaprawki przez lakiernika to cena min. 200 złotych.

Jeśli właściciel auta zdecyduje się samodzielnie nakładać zaprawki, to musi zaopatrzyć się w środek odtłuszczający, lakier w kolorze nadwozia w sprayu oraz bezbarwny lakier akrylowy (wiele z nich sprzedawanych jest w zestawach). Kolor lakieru najlepiej dobrać na podstawie kodu koloru, zapisanego w numerze VIN samochodu. Duży lakier kosztuje ok. 30 złotych, a lakier akrylowy połowę tej kwoty. Przed przystąpieniem do samodzielnej naprawy trzeba dokładnie przeczytać instrukcję malowania i obejrzeć kilka filmów instruktażowych.

Na więcej pracy i większe koszty należy przygotować się, gdy drzwi zostały zaatakowane przez korozję. Naprawa w profesjonalnym warsztacie wyniesie kilkaset złotych. Samodzielna pomoc wymaga zakupu środka do konserwacji profili zamkniętych, szpachli samochodowej, a w przypadku dużych uszkodzeń – żywicy z utwardzaczem. Potrzebny będzie także drobny papier ścierny. Koszt środków wyniesie ok. 50 złotych. Przydadzą się też środki do malowania.

Ile kosztuje naprawa uszkodzeń mechanicznych w drzwiach samochodowych?

W starszych samochodach może dochodzić do opuszczania się drzwi. Jest to spowodowane uszkodzeniami zawiasów lub ich sworzni, czasami także rygli.

Niekiedy jednak wystarczy sama regulacja. W starych autach mechanicy potrafią zamontować w zawiasie odpowiednią podkładkę. Cena samej regulacji drzwi w warsztacie to min. 50 złotych. Montaż nowych zawiasów będzie kosztował dużo więcej, ponieważ wiąże się z koniecznością zdjęcia drzwi. Najgorsza sytuacja to taka, gdy miejsca mocowania zawiasów do karoserii zostały zaatakowane przez korozję.

Jeśli doszło do uszkodzenia siłownika centralnego zamka zamocowanego w drzwiach, trzeba będzie zlecić jego wymianę na nowy. Sam siłownik kosztuje w zależności od modelu auta od 8 do 200 złotych. Koszt jego wymiany w warsztacie to min. 100 złotych.

Drzwi mogą zaskoczyć właściciela auta także inną awarią, która uniemożliwia korzystanie z mechanizmu odpowiedzialnego za elektryczne opuszczanie i podnoszenie szyb. Naprawa polega na zakupie nowego siłownika (ok. 150–200 zł) i zleceniu jego wymiany w warsztacie (ok. 250 zł).

Podane ceny usług są orientacyjne i zależą od typu pojazdu, stopni uszkodzenia i skomplikowania naprawy, regionu, w którym działa warsztat, oraz wielu innych czynników.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro