„Idź, postaw wartownika” Harper Lee – recenzja

„Idź, postaw wartownika” Harper Lee – recenzja

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że „Idź, postaw wartownika” Harper Lee jest jedną z najgorętszych premier tegorocznej jesieni i największym literackim powrotem XXI wieku. Pojawienie się kontynuacji kultowej powieści „Zabić drozda” samo w sobie jest dużym zaskoczeniem i wielkim wydarzeniem w świecie literatury, a jeśli dodać do tego kontrowersje towarzyszące jej wydaniu, zainteresowanie tą pozycją rośnie jeszcze bardziej.

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 23-11-2015

Czy popularna, wzbudzająca wiele emocji powieść sprzed pół wieku doczekała się godnej kontynuacji?

Powrót do domu

Mamy lata 50. XX wieku. Od zdarzeń opisanych w „Zabić drozda” dzielą nas dwie dekady. Skaut nie jest już małą, niesforną dziewczynką, a dorosłą kobietą, która porzuciwszy dziecięcą ksywkę, przedstawia się oficjalnie jako Jean Louise. Kobieta przebywa w Nowym Yorku, ale właśnie wybiera się do rodzinnego Maycomb w Alabamie. Nie będzie to łatwy powrót. Na miejscu towarzyszy jej co prawda przyjaciel z dzieciństwa, poczciwy Dill, obecnie Charles Baker Harris, postać licząca się wśród mieszkańców miasteczka, a spacer dawnymi ścieżkami przywołuje zabawne wspomnienia z dzieciństwa, ale pewne wydarzenie sprawia, że wszystko, w co wierzyła mała Skaut, rozsypuje się w proch.

Upadek ideałów

Temat czarnoskórych wciąż jest na ustach mieszkańców Południa. Czy ludzie o ciemnym kolorze skóry powinni cieszyć się pełnią praw obywatelskich? Dyskusje nie cichną, a Jean Louise przypadkiem trafia na wystąpienie, które sprawia, że uginają jej się nogi. Czyżby to, w co wierzyła, było kłamstwem? Czy ojciec, którego tak mocno podziwiała za jego postawę (opisaną w „Zabić drozda”), i przyjaciel, któremu ufała, pozwolili jej tkwić w złudnym przekonaniu o ich prawości, czystych sumieniach i dobrych zamiarach?„Idź, postaw wartownika” to powieść, w której kadry z przeszłości przeplatają się z teraźniejszością, i podczas gdy te pierwsze dostarczają powodów do uśmiechu, te drugie mają zdecydowanie przygnębiający charakter. Atticus, podziwiany ojciec, literacki bohater, spada z piedestału. Zaskoczona jest jego córka, zaskoczeni są czytelnicy. Jak wygląda prawda o białym prawniku, który przed laty bronił czarnoskórego przez skazaniem, wierząc w jego niewinność?

Kontrowersje

Kulisy wydania „Idź, postaw wartownika” są kontrowersyjne. Nie jest pewne, czy unikająca wystąpień publicznych autorka, która przez lata powtarzała, że żadna książka jej pióra już się nie ukaże, faktycznie zdecydowała się na opublikowanie dalszych losów swych bohaterów, czy też ktoś wykorzystał jej kiepski stan zdrowia. Jedno jest pewne, powieść ta to ciekawy obraz Południa z połowy ubiegłego wieku, panujących wówczas stosunków i układów. To opowieść o upadku ideałów, tolerancji, więziach międzyludzkich i rolach w społeczeństwie.Trudno ocenić ją jednoznacznie, tak jak trudno jednoznacznie ocenić postawy bohaterów. Warto ją poznać jako uzupełnienie „Zabić drozda”. Posiadacze czytników powieść „Idź, postaw wartownika” mogą nabyć za ok. 20 złotych w formatach EPUB i MOBI.

Źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro