Idealny strój dla bramkarza

Idealny strój dla bramkarza

Piłka nożna z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością wśród dorastających chłopców. Oprócz znacznej liczby polskich zawodników występujących w najlepszych ligach świata, zwiększa się również liczba świetnych boisk piłkarskich, na których nie tylko odbywają się rozgrywki ligowe, ale i dzieci mogą zebrać „swoją ekipę” i pokopać piłkę.

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 23-12-2014

Jaką pozycję wybrać?

Chyba każdy z nas, mający chociaż raz styczność z piłką nożną, stawał przed dylematem, jaką pozycję wybrać. Czy chcemy zdobywać piękne bramki niczym Robert Lewandowski, czy wykonywać efektowne parady jak Wojtek Szczęsny? Wybór bywa naprawdę trudny. Jednak kiedy zdecydujemy się już, na jakiej pozycji będziemy grać, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego stroju. Tak jak w przypadku gry w polu, wybór stroju bywa raczej prosty, tak w przypadku zajęcia pozycji między słupkami bramki – wybór ten bywa trudniejszy.

Od czego zacząć?

Wybór stroju bramkarskiego proponowałbym zacząć od rozpoznania terenu boiska, na którym najczęściej będziemy grać. Jeżeli dane będzie nam korzystać z murawy z naturalną trawą, najlepszym rozwiązaniem jest zakup obuwia wyposażonego w korki. Tutaj należy szczególną uwagę zwrócić na ich kształt oraz mocowanie. W przypadku gry na nawierzchni sztucznej zaleca się obuwie z małymi gumowymi korkami. Jeżeli nasze parady bramkarskie odbywać się będą na zamkniętej hali, wyposażmy się w obuwie halowe.

Podstawa stroju bramkarskiego

Podstawą stroju bramkarskiego są rękawice. Ich wybór uzależniony jest od częstotliwości gry oraz przeznaczonego budżetu. Należy zdawać sobie sprawę, że wytrzymałość profesjonalnych rękawic jest o wiele mniejsza niż tych średniej jakości. Spowodowane jest to użyciem lepszej jakości materiałów. Duża ilość lateksu daje największą przyczepność piłce, jednak lateks bardzo szybko się ściera. Dlatego grając rekreacyjnie, nie należy przesadzać z budżetem na rękawice.

Kolejnym ważnym elementem stroju bramkarskiego jest bluza. To właśnie ona wyposażona jest w piankę, która zamortyzuje zderzenie z podłożem, a w efekcie zmniejszy ryzyko powstania kontuzji. Na rynku są dostępne bluzy, które nie posiadają pianki, jednak odradzam ich zakup. Przy wyborze upewnijmy się, że bluza jest w miarę przewiewna, a włożenie jej nie spowoduje odczuć porównywalnych z przebywaniem w saunie. Tylko i wyłącznie od naszych preferencji zależy, czy wybierzemy wersję z krótkim, czy długim rękawem.

Spodnie i akcesoria dodatkowe

Możemy założyć normalne spodnie dresowe lub krótkie spodenki, jednak warto zapatrzyć się w specjalne spodenki bramkarskie, które – tak jak w przypadku bluzy – wyposażone będą w piankę. Kolejnym elementem są getry. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Im mniej sztucznych elementów, a więcej bawełny, tym nasza noga będzie czuła się w nich lepiej. Na sam koniec pozostał nam wybór ochraniaczy. Musimy podjąć decyzję, czy ochraniacz ma zabezpieczyć również kostkę, czy tylko piszczel. Zdecydowania polecam pierwszą opcję, ponieważ bramkarz w wielu sytuacjach boiskowych narażony jest na uraz kostki.

Na koniec należy pamiętać, że nawet najwyższej jakości sprzęt nie zagwarantuje nam pięknych parad. Najważniejsze są umiejętności i chęci.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro